YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nusaybin'de teröre karşı yeni plan: 3K
Nusaybin’i teröristlerden temizlemek için daha kapsamlı bir plan hayata geçiriliyor. Parola: Kuşat, kanalları patlat ve Kamışlı sınırını kapat... Ayrıca tahliye edilen binalar uzaktan bombayla imha edilecek.
Nusaybin'de teröre karşı yeni plan: 3K
09 Nisan 2016 / 11:04 Güncelleme: 09 Nisan 2016 / 11:17

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, "Nusaybin'de gerekirse uzaktan imha yöntemi kullanılır" açıklamalarından sonra düğmeye basıldı.

Hükümet, Nusaybin'deki özel duruma göre operasyonların nasıl yürütüleceğine ilişkin bir plan hazırlığı başlattı.

Özellikle Fırat, Dicle ve Yenişehir mahalleleri başta olmak üzere 5 mahallede vatandaşlar kontrollü şekilde tahliye edilecek.

Güvenlik güçleri, binaları sivillerin boşalttığından emin olduktan sonra uzaktan bombalama yöntemi ile yıkım yapacak.

KANALLAR İMHA EDİLİYOR

Bölgedeki kaynaklar teröristlerin birçok binayı yer altı tünelleri ile birbirine bağladığı, bu tünellerin güvenlik güçleri için büyük risk taşıdığı belirtiliyor.

Tespit edilen tünellerin anında imha edildiğini söyleyen kaynaklar, teröristlerin bu tünelleri kullanarak Nusaybin'e geçişlerini önleyecek çalışmalar da yapılacak.

KAMIŞLI'DAN GEÇİŞ VAR

Nusaybin'deki operasyonların başarıya ulaşması için bir diğer öncelik PYD'nin kontrolündeki Kamışlı'dan gerçekleşen sızma ve lojistik destek girişlerinin önlenmesi. Nusaybin'de operasyonu yöneten üst düzey komutanlar bunun için bölgede takviye kuvvet görevlendirdi. Tedbirler en üst seviyeye çıkarılırken, sınır hattı da havadan 24 saat esasına göre izleniyor. Suriye sınırına örülen duvar da en kısa sürede tamamlanacak.

GÜVENLİ ÜST BÖLGESİ

Bombalı tuzakların yok edilmesi için teknolojinin tüm olanakları kullanılacak. Toprağın altı ve bina duvarlarındaki bombaları uzaktan tespit edebilen detektörler kullanılacak.

Genelkurmay Başkanı ve komutanlar bölgedeki operasyonları zaman zaman yerinden komuta edecek. Bunun için bölgede "güvenli üst bölgesi" oluşturulacak. Güvenlik güçleri giriş ve çıkışları kontrol altında tutmak için Nusaybin'i kuşattı. Sivillerin tahliyesi sürüyor.

VALİNİN GÖREVDEN ALINMASI BEKLENİYOR

Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak'ın süreci yönetemediği, Nusaybin'de olayların bu noktaya gelmesinde yetersiz yönetiminin payı olduğu yönünde, AK Parti milletvekilleri başta olmak üzere birçok kesimden hükümete şikâyetler gitti.

Hükümet, bunun üzerine Koçak'ı pasifize edip karar mekanizmalarının dışına çıkardı. Koçak'ın önümüzdeki haftalarda çıkarılması planlanan valiler kararnamesi kapsamında görevden alınması bekleniyor.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler