YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Norveç o skandalı itiraf etti
Oslo polisi, THY uçaklarını köpeklerle aradı. Skandalı deşifre oldu. Norveç'in Ankara Büyükelçisi Kanavin ise olayı önce yalanlamaya kalkıştı. Ardından yolculara yönelik rezaleti itiraf etti.
Norveç o skandalı itiraf etti
14 Aralık 2013 / 13:52 Güncelleme: 14 Aralık 2013 / 14:01

İnsan hak ve özgürlüklerinin en iyi korunduğu ülkeler arasında gösterilen Norveç, Türk yolculara yönelik büyük bir hak ihlalinde bulundu.

Norveç polisi, Mayıs ayından itibaren Oslo Havalimanı'na inen THY uçaklarındaki yolcuları köpeklerle aradı. Buna gerekçe olarak da kara para transferini gösterdi.

"Senelerdir uygulanıyor"

İçişleri Bakanlığı "karşılıklılık" ilkesi uyarınca Norveç pasaportu sahiplerine, aynı güvenlik önlemlerini uygulama kararı aldı. Gözler ise Norveç'in Ankara Büyükelçisi Janis Björn Kanavin'e çevrildi. Büyükelçi, önce aramalara dair bilgi ve fotoğrafı yalanladı.

Ardından köpekli aramanın "rutin" olduğunu belirterek, skandalı itiraf etti. Kanavin, "Para kaçakçılığını engellemek amacıyla gösterilen çabalar, Türk Hava Yolları'nı da kapsamaktadır.

Parayı koklaması için köpeklerin kullanılması, genel bir uygulamadır. Bu Norveç'te senelerdir uygulanır. THY ile seyahat eden yolcular da bu kontrollerden muaf değildir. Şahsıma da birkaç kez köpekli arama uygulandı ancak THY uçaklarında değil" dedi.

Ancak büyükelçi, önemli bir soruyu yanıtsız bıraktı. THY dışında hangi şirketlerin uçaklarına köpeklerle baskın düzenlediklerini açıklamadı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler