YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Norşin teröre bayrak açtı
Beşi polis 9 vatandaşın katledildiği Güneydoğu'nun ilim ve huzur beldesi Güroymak (Norşin) teröre karşı tek vücut oldu...
Norşin teröre bayrak açtı
21 Ekim 2011 / 08:27 Güncelleme: 21 Ekim 2011 / 08:31
Beşi polis 9 vatandaşın katledildiği Güneydoğu'nun ilim ve huzur beldesi Güroymak (Norşin), teröre karşı tek vücut oldu. Belde halkı ev ve işyerlerini Türk bayraklarıyla donattı. 150 yıldan beri onlarca âlim yetiştiren medresenin başında bulunan Şeyh Nurettin Mutlu, halka sükunet çağrısı yaptı: "Cehaleti eğitimle yenebiliriz. Oynanan oyunlar ancak böyle boşa çıkarılabilir."

Bitlis'in ilim beldesi Güroymak, nam-ı diğer Norşin bugünlerde elim bir olayla gündemde. İlçe halkı, 3'ü çocuk 5'i polis olmak üzere PKK'nın katlettiği toplam 9 vatandaş için gözyaşı döküyor. Teröre tepki gösteren Norşinliler, evlerinin ve dükkanlarının pencerelerini Türk bayraklarıyla donattı.

Beldede 150 yıldır onlarca âlim yetiştiren medresenin başında bulunan Şeyh Nurettin Mutlu, saldırıdan dolayı büyük üzüntü yaşıyor. Norşin'in yıllardır manevî yönüyle ayakta durduğunu belirten Mutlu, son zamanlarda yaşanan hadiselerin yüreklerini burktuğunu söylüyor. Halka sükunet çağrısı yaparken "Cehaleti yenmek için eğitime yönelmek şart. Oynanan oyunlar ancak böyle boşa çıkarılabilir." diyor. Beldedeki ilim hizmetlerinin devam edeceğini vurgulayarak, "Güzel günler geliyor. Kötülüklerden korunmak için ilme ve İslamiyet'e sarılmalıyız." ifadelerini kullanıyor.

Adı daha sonra Güroymak olarak değiştirilmesine rağmen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün geçtiğimiz yılki ziyaretinde eski adıyla 'Norşin' diye ifade ettiği ilçede, onlarca âlim yetişti. Norşin, Birinci Dünya Savaşı'nda, medresedeki öğrencileriyle Ruslara karşı savaşan ve bir kolunu kaybeden Şeyh Muhammed Diyauddin Hazretleri'nin de memleketi. Bediüzzaman Said Nursi'nin de yetiştiği ilçe, doğuda daha çok 'Norşin a Seyda' (Üstadın Norşin'i) olarak biliniyor.

 

Halk beldede görev yapan memurları, medreselerdeki hocaların da teşvikiyle 'misafir' olarak görüp bağrına basıyor. Bu sayede ilçede görev yapan güvenlik görevlileri ve memur ile halk arasında çok güzel dostluklar kurulmuş. İlçe halkı, yakından tanıdıkları 5 polis için gözyaşı döküyor. Saldırının ertesi günü bir araya gelen esnaf, kepenkleri indirip teröre karşı yürüyüş düzenlemek istedi, ancak bunun farklı yönlere çekilebileceği endişesiyle vazgeçildi. Bunun yerine ilçe halkı evlerini ve işyerlerini Türk bayraklarıyla donattı. BDP'nin yerel seçimleri kazandığı ilçede, neredeyse bayraksız işyeri kalmadı. BDP Güroymak İlçe Başkanlığı'nın yanında ve alt katındaki işyerlerine bile bayrak asıldı.

Öte yandan esnaf, şehit polisler için taziye çadırı da açtı. Halk çadıra gelerek şehitleri için Fatiha okuyor, üzüntüsünü dile getiriyor. Güroymak Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Cemil İlk, bayrak asma eyleminin kendiliğinden geliştiğini belirterek, "İlçemizin terörle değil, manevi yönüyle gündemde kalmasını istiyoruz." diye konuşuyor. İlçenin kanaat önderlerinden Şeyh Nurettin Mutlu, Norşin'in yıllardır manevi yönüyle ayakta durduğunu, son zamanlarda yaşanan hadiselerin yüreklerini burktuğunu belirtti. Mutlu, halka sağduyu ve sükunet çağrısı yaptı. Cehaleti yenmek için eğitimin önemine vurgu yapan Mutlu, "Oynanan oyunlar ancak böyle boşa çıkarılabilir." ifadesini kullandı. (zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler