YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nihat Doğan hakkında suç duyurusu
Nihat Doğan hakkında suç duyurusu
16 Şubat 2015 15:53
Şarkıcı Nihat hakkında Eskişehir Barosu Kadın Hukuku Komisyonu üyeleri tarafından savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Mersin’in Tarsus ilçesinde vahşice öldürülen 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Özgecan Aslan için Eskişehir Adalet Sarayı önünde protesto gösterisi düzenlendi. Grup basın açıklamasının ardından sosyal paylaşım sitesi üzerinden Özgecan Aslan’ın ölümüyle ilgili tweet atan sanatçı Nihat Doğan hakkında suç duyurusunda bulundu.

Eskişehir Barosu Kadın Hukuku Komisyonu ve Eskişehir Eşitlik Platformu (ESEP) tarafından düzenlenen protesto gösterisinde konuşan Komisyon Başkanı Avukat Pınar Çelik Arpacı, kadınlara yönelen sistemli saldırıların temelinde siyasi bir program olduğunu öne sürdü. “Bizler artık ölen kız kardeşlerimizin arkasından ağlamak istemiyoruz” diyen Arpacı, “Bizler hesap sormak niyetindeyiz. Onurlu, eşit ve özgür bireyler olarak yaşama hakkımızı korumak adına bir bir bizleri eksilten bu karanlığa karşı mücadele etmek niyetindeyiz. Kadını erkeğe eşit tutmayanlar, kadınları erkeğe tabi tutanlar bu cinayetlerin azmettiricisidir. ‘Anası tecavüze uğruyorsa neden çocuk olsun, anası ölsün’ düşüncesi, ülke siyasetinde kabul görmüş ve yaşadığımız bu kara günlerin ana fikrini oluşturmuştur. Kendisinden aşağı gördüğü kadının onuruna ve bedenine yapılan tecavüzü hak gören bu yaklaşım, bir siyasi söylemin fıtratından ileri gelmektedir” ifadelerini kullandı.

Taleplerini sıralayan Arpacı, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ı istifaya çağırıyoruz. Hükümeti kadın cinayetlerini durdurmak için somut ve samimi adımlar atmaya çağırıyoruz. Evde, sokakta, işyerinde yaşanan kadına yönelik şiddetin sorumlularının yargılanmasını ve caydırıcı yasal tedbirler alınmasını istiyoruz. Bakanlar tarafından ortaya atılan idam cezası, hadım, biyolojik ve kimyasal kastrasyon gibi sorunun çözümüne fayda sağlamayacak önerileri kabul etmiyoruz. Öldürülen, şiddete uğrayan kadınların giydiği elbise rengini, yaptığı makyajı, geç saatte dışarıda olmasını ölçü alan tahrik indirimi uygulamasına bir son verilmelidir. Kadınlara yönelmiş şiddet suçlarının en ağır cezalarla yaptırıma bağlanmasını istiyoruz” dedi.

Özgecan Aslan’ın tüm dava süreçlerinde davaya müdahil olarak sanıkların en ağır şekilde cezalandırılması için ellerinden geleni yapacaklarını kaydeden Arpacı, mücadelelerinin kadın cinayetleri ve şiddet son bulana kadar devam edeceğini sözlerine ekledi. Arpacı’nın açıklamasının ardından ESEP adına açıklama yapan İncilay Cangöz, faillerin hak ettikleri cezayı alacaklarına dair adalete güvenmek ve yargı sisteminin suçluyu korumasını değil, mağduru korumasını istediklerini dile getirdi.

Açıklamanın ardından Eskişehir Barosu Kadın Hukuku Komisyonu, ESEP ve kentteki çeşitli kadın örgütleri, sanatçı Nihat Doğan’ın sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden bir kullanıcıya ithafen yazdığı, “Sizde mini eteği giyip soyunup laik sistemin ahlaksızlaştırdığı sapıklar tarafından tacize uğrayınca da bas bas bağırmayacaksın” ifadeleri hakkında da Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundular.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler