YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nevruz'un ateşi barışı ısıtacak
Nevruz'un ateşi barışı ısıtacak
14 Mart 2015 08:37
21 Mart'ta Diyarbakır'da yapılacak Nevruz kutlamasına kadar çözüm süreci daha hızlı ilerleyecek. HDP-İmralı ekseninde atılacak adımlar barış umutlarını güçlendirecek

Dolmabahçe'deki görüşmeler sonrasında yapılan PKK için "silahlara veda" çağrısı çözüm sürecini hızlandırdı. Geçen hafta İmralı'ya yapılan ziyaretin ardından HDP heyeti önceki gün de hükümet yetkilileri ile bir araya gelerek izleme heyetine ilişkin taleplerini Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'a iletti. HDP, 21 Mart'ta Diyarbakır'da yapılacak Nevruz kutlamalarına devletin zirvesinin yanı sıra bine aşkın diplomat, elçi, siyasi parti liderini davet edilecek.

Birkaç gün içinde isimleri belirlenen hükümlüler de Ada'ya gönderiliyor. böylece "Sekretarya" olarak anılan yapı devreye giriyor. Üzerinde anlaşılan sistem çerçevesinde sekretarya bünyesindeki hükümlüler görüşmeleri kayda alacak. Hasta tutuklular konusunda ise önümüzdeki günlerde adım atılacak. İzleme heyeti ise akil insanlardan seçilecek 6 ya da 7 kişiden oluşacak. HDP'den yapılan açıklamada henüz isimler üzerinde konuşulmadığı belirtildi. HDP'nin isim olarak Mithat Sancar'ı önerdiği ancak aday adayı olduğu için listeden çıkarıldığı belirtiliyor.

Görüntülü mesaj mümkün değil

HDP heyeti, Öcalan'ın Nevruz mesajının görüntülü olması talebini de hükümete iletti. Ancak hükümet kaynaklarından edinilen bilgiye göre bu mümkün görünmüyor. Öcalan'ın, kongre toplanmasına yönelik çağrısına olumlu yanıt veren Kandil ve PKK tabanına "Demokratik siyaset için silahlara veda edin. Yeni süreçte herkes siyasi mücadele alanlarında yer alsın" mesajı vermesi öngörülüyor. İmralı'da devlet heyetiyle görüşmelerin sürdüğü belirtilirken, Öcalan'ın daha önce PKK'ya yaptığı "kongreyi toplayın" çağrısını da somutlaştırması bekleniyor.

İşte 5 sıcak adım

Erdoğan'a özel Nevruz daveti. 

6 kişilik İzleme Heyeti kuruldu. 

Ada'ya yeni mahkûmlar gidiyor. 

Hasta mahkûm düzenlemesi gündeme geliyor. 

İmralı-Kandil hattında ortak metin hazırlanıyor.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler