YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nevruz'da kuş uçmayacak
Vali Güler: Nevruz kutlamalarında 10 bin polis görev yapacak
Nevruz'da kuş uçmayacak
16 Mart 2010 / 20:09 Güncelleme: 16 Mart 2010 / 20:09

İstanbul Valisi Muammer Güler, pazar günü İstanbul'da yapılacak Nevruz kutlamalarıyla ilgili alınan önlemler kapsamında yaklaşık 10 bin polisin görev yapacağını açıkladı.
 

Kutlama programının Nevruz'un anlamına uygun şekilde yapılması için gerekli bütün tedbirlerin alınacağını belirten Vali Güler, "Barışın dostluğun ve kardeşliğin, güzelliklerin dile getirildiği bir gün olmasını diliyoruz. Elbette bugün birtakım bölücü eylemlerin vesilesi olmamasını diliyoruz." dedi. Güler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Diyarbakırspor takımları arasındaki futbol karşılaşmasıyla ilgili değerlendirmeleri içeren raporun da Federasyona gönderildiğini belirtti.
 

Vali Güler, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde düzenlenen İl Güvenlik Kurulu Toplantısı'nın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
 

Nevruz kutlamalarıyla ilgili İstanbul'da gerekli bütün önlemlerin alındığını anlatan Güler, "Bununla ilgili kötü örnekler yaşandı. Bunların tekrarlanmasını istiyoruz. Ve bu bayramın şenliğin şölenin anlamına uygun bir şekilde kutlanmasını istiyoruz. Bu çerçevede de kutlanacağını umut ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.
 

Kutlamalar kapsamında hangi sayıda güvenlik kuvvetinin görevlendirileceğine ilişkin soruyu cevaplayan Güler, " Nevruz kutlamaları için mümkün olan sayıda yeterli gücümüzün yaklaşık 10 bine yakın emniyet gücümüz bu yerde ve çevrede görev alacak. Tabii sadece Kazlıçeşme için değil, bu tür gösterilerin yapılacağı tüm alanlar için. Biz gerekli güvenlik önlemini alıyoruz. Trafik, sağlık, emniyet, itfaiye gibi bütün tedbirler alındı ama vatandaşlarımızın huzur içinde şenliği yaşamalarını istiyoruz." şeklinde konuştu.
 

Vali Güler, pazar günü oynanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Diyarbakırspor takımları arasındaki müsabakada meydana gelen olaylara ilişkin hazırlanan raporların Türkiye Futbol Federasyonu'na (TFF) ulaştırıldığını belirtti. Tespit ve değerlendirmelerin rapor halinde TFF'ye ulaştırıldığını anlatan Güler, "Futbol federasyonumuzca bu tespitlerimizin değerlendirileceğini düşünüyoruz." dedi.
 

Vali Güler, bazı medya organlarında okul kantinlerinde çalışan kişilerle ilgili haberler yayınlandığını belirterek konuyla ilgili değerlendirmelerde de bulundu.
 

Okul kantinlerinin işletilmesinin kiralama sistemine bağlı olarak yapıldığını anlatan Güler, "Buralarda çalışan 12 bin 899 kişiyle ilgili bir çalışma yapıldı. 233 kişiyle ilgili çeşitli arama kaydı ve işledikleri suçlarla ilgili  bazı tespitler oldu. Onların için de okul kantinlerinde çalışması uygun görülmeyecek kişilerle ilgili okul idarelerine gerekli uyarılar yapıldı. Bunlar hassas konulardır. Okul aile birliklerinin okul yönetimlerinin de ilçe milli eğitim müdürlüklerinin de gerekli hassasiyeti göstermesi gerekiyor. Çünkü çocuklarımızın bu sıkıntılı ortamdan uzaklaştırılması çok önemlidir." dedi. CHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler