YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nevruz kutlamaları sırasında yaptığı konuşma neden
Nevruz kutlamaları sırasında yaptığı konuşma neden
Nevruz kutlamaları sırasında yaptığı konuşma neden
10 Nisan 2008 / 13:57 Güncelleme: 10 Nisan 2008 / 00:00

Nevruz kutlamalarında Kürtlerin üç önderinin bulunduğu ve bunların Talabani, Barzani ve Öcalan olduğunu söyleyen, eski milletvekili Zana, 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı2007 yılında Diyarbakır’daki nevruz kutlamaları sırasında yaptığı konuşmada Kürtlerin üç önderinin bulunduğu ve bunların Celal Talabani Mesut Barzani ve Abdullah Öcalan olduğunu söylediği gerekçesiyle yargılanan, eski milletvekili Leyla Zana, 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı


NE DEMİŞTİ?


Eski DEP Milletvekili Leyla Zana 2007 yılında Diyarbakır'daki Nevruz kutlamaları sırasında Kürtlerin 3 yoldaşı olduğunu bunların ise Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Kuzey Irak Bölgesel Hükümet Başkanı Mesut Barzani ve Abdullah Öcalan olduğunu söylemişti:


"Kürtlerin 3 yoldaşı vardır. Bu üçü de çok değerledir. Kürtlerin yüreğinde önemli bir yere sahiptir" dedi. Zana, "Birincisi Celal amca (Celal Talabani), Irak Devlet Başkanı, bir Kürt lideri ve kardeşliğe inanıyor, hepimizi de kabul ediyor. İkincisi Mesut amcadır. Kürdistan Bölge Başkanı, yani o da bizi kabul ediyor. Üçüncüsü hepimizin dile getirdiği gibi siz ona reber, başkan diyorsunuz. Hepimizin yüreğinde Kürt halkının iradesi olarak anlatıldığı başkan Öcalan'dır. Üçü de yüzümüzün akıdır, kulağı, yüreği ve beynidir. Yüreğimizde yer edinmişlerdir."


Bu konuşmanın ardından Leyla Zana hakkında dava açılmıştı.


Hürriyet

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler