YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nevruz ateşi Hakkari'de yakıldı
Baharın gelişi Nevruz Bayramı kutlamaları bugünden başladı. BDP'nin düzenlediği ilk Nevruz ateşi, Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde yakıldı.
Nevruz ateşi Hakkari'de yakıldı
17 Mart 2010 / 14:50 Güncelleme: 17 Mart 2010 / 15:32

Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) düzenlediği ilk Nevruz ateşi, Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde yakıldı. Yaklaşık 40 bin kişinin katıldığı kutlamada Nevruz ateşi, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile yardımcısı Gülten Kışanak tarafından yakıldı. Alanda Apo posterleri ile PKK flamaları da açıldı. Nevruz, alanda Kürtçe şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla kutlandı.

İZMİR EMNİYETİNDEN UYARI

Nevruz kutlamaları için İzmir Emniyet Müdürlüğü tarafından alınan özel önlemler kapsamında lastikçilik yapan işyerlerine tebligat yapılarak açıkta lastik bırakılmaması istendi.

İzmir'de lastik tamiri yapan işyeri sahibi Seyrani Bakır, yaklaşan Nevruz kutlamaları öncesi kendilerine tebligat yapıldığını belirterek; "Nevruz için önlem alınıyor, hurda lastiklerin hepsini kapalı alanlara taşıyoruz. Bize gönderilen yazı ile dışarıda lastik bırakmamamız isteniyor" şeklinde konuştu.

Pazar günü kutlanacak olan Nevruz etkinliklerinde lastik yakılmasının önüne geçmek isteyen yetkililer tarafından işyerlerine gönderilen tebligat gereği, açık havada depolanan hurda lastiklerin kapalı alana taşınması istenirken, lastiğini değiştiren müşterilerin hurda lastiklerini geri almak istemesi durumunda ehliyet ve ruhsat fotokopileri alınarak tutanak karşılığı teslim edilmesi gerektiği belirtildi.

ANKARA'DA KUTLAMA

Ankara'da, Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda yapılacak Nevruz kutlamaları çerçevesinde, 21 Mart Pazar günü Gençlik Parkı'nda Nevruz ateşi yakılacak, demir dövme ile dans ve müzik gösterileri sunulacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamada, Nevruz'un ''kuzey yarımkürede yaşayan bütün toplumların yerel renk ve inançlardaki ufak farklılıklara rağmen paylaştığı en eski mevsimlik bayram'' olduğu ifade edilerek, Nevruz'un bu yıl da 21 Mart tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda yurt içi ve yurt dışı temsilciliklerinde çeşitli etkinliklerle kutlanacağı kaydedildi.

Açıklamada, Nevruz'un, 2009 yılında Türkiye, Azerbaycan, Hindistan, İran, Kırgızistan, Pakistan ve Özbekistan'ın ortak girişimi sonucu UNESCO tarafından ''İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi''nde yerini aldığı hatırlatılarak, bu yıl gerçekleştirilecek kutlamalara ilişkin bilgi verildi.

Açıklamaya göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü, Ankara Valiliği ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin katkıları ile TÜRKSOY, Avrasya Yazarlar Birliği ve Ankara Kulübü'nün hazırladığı projeler çerçevesinde Ankara'da yoğun bir kutlama programı gerçekleştirilecek.

Gençlik Parkı Meydan Altı'nda başlayacak kutlamalarda açılış ve konuşmalardan sonra Nevruz ateşi yakılacak ve pilav ikramı yapılacak. Dans ve müzik gösterilerinin ardından çocuklara boyama kitabı, kültür haritası, bebek ve topaç dağıtılacak.

Gençlik Parkı Kültür Merkezi'nde daha sonra gerçekleşecek etkinlikte ise Türkiye genelinde ilköğretim öğrencileri arasında resim ve şiir dalında, lise ve dengi okullar arasında ise kompozisyon dalında yapılan ''Türk Kültüründe Nevruz'' konulu yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri verilecek. TÜRKSOY tarafından davet edilen dans ve müzik toplulukları da kutlamalar kapsamında gösteriler sergileyecek. 

A.A. - İHA- Kanal A Haber

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler