YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nepal'de görev yapan Türk ekipleri yurda döndü
Nepal'de görev yapan Türk ekipleri yurda döndü
04 Mayıs 2015 17:36
Nepal'de meydana gelen deprem sonrasında bölgeye ulaşan Türk yardım derneklerine bağlı ekipler afet bölgesindeki çalışmalarını tamamlayarak yurda döndü.

Nepal'de meydana gelen deprem sonrasında bölgeye ulaşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile bazı yardım derneklerine bağlı ekipler, afet bölgesindeki çalışmalarını tamamlayarak yurda döndü.

Türk Hava Yolları'na ait tarifeli uçakla Atatürk Havalimanı'na gelen ekipler, pasaport işlemlerinin ardından Dış Hatlar Terminaline'ne ulaştı.

Yedi kişilik İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekibinin sorumlusu İsmail Hakkı Turunç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın talimatıyla bölgeye gittiklerini söyledi.

Katmandu'dan 160 kilometre uzaklıktaki dağ köylerine ulaştıklarını belirten Turunç, "Orada birçok insan hayatını kaybetmişti. İnsanlar dışarıda kalıyorlardı. Hala devam eden artçı depremlerden dolayı korkudan içeri giremiyorlardı" dedi.

Turunç, Türkiye'yi yakından tanımayan insanlara yardım ettiklerini ve bölgedeki halka yaklaşık 20 ton gıda maddesi dağıttıklarını vurguladı. Turunç, bölgede çalışırken unutamadığı bir anısını şöyle anlattı:

"Bölgede bir cami yıkılmıştı. Bu caminin görevlisini ziyaret ettik. Çok masum ve müteessirdi. O cami ve medreseyi yapamayacağını düşünüyordu. Kendisine sağladığımız maddi katkıyı takdim edince gözleri doldu. Ağlamaklı oldu. O görevli, 'Böyle bir şeyi hiç tahmin etmiyordum. Türkiye'den birileri gelecek de yıkılan medresemizi ve camimizi onaracak' dedi. Çok duygulandılar. Bizler de duygulandık. Sarıldık ve kucaklaştık."

Beş bin aileye yardım

Sadakataşı Derneği Acil Yardım Koordinatörü Necip Fazıl Aksoy da depremden 24 saat sonra bölgeye ulaştıklarını söyledi.

Bölgede artçı sarsıntıların devam ettiğini belirten Aksoy, "Halk, insani yardım açısından çok sıkıntılı durumdaydı. Acil yardım ekibi olarak bölgenin eksiklerini  tespit ederek, çalışmalarımıza başladık" dedi.

Aksoy, Katmandu'nun ulaşılamayan dağlık bölgelerinde faaliyet gösterdiklerini, şu ana kadar 5 bin aileye insani yardım, gıda, hijyen paketi ile çadır dağıttıklarını dile getirdi.

Yaralıların daha çok sahra çadırlarında tedavi edildiğini aktaran Aksoy, "Bulunduğumuz hastanede, bir bahçenin köşesine morg hazırlamışlardı. Enkaz altından çıkan cesetleri oraya koyuyorlardı. Bir annenin kızının cesedini oraya bıraktıktan sonra feryat etmesi bizi çok duygulandırdı" şeklinde konuştu.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler