YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nejat Uygur, son yolculuğuna uğurlandı
Nejat Uygur, son yolculuğuna uğurlandı
20 Kasım 2013 15:39
Usta tiyatrocu Nejat Uygur, son yolculuğuna uğurlandı.

Usta sanatçı Nejat Uygur, düzenlenen törenin ardında son yolculuğuna uğurlandı. Törene, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da katıldı.

İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede 86 yaşında hayatını kaybeden usta sanatçı Nejat Uygur’un cenazesi, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen törenin ardından Teşvikiye Camii’ne getirildi. Burada düzenlenen cenaze törenine, Uygur’un eşi Necla Uygur, oğulları Behzat, Süheyl, Ahmet, Süha ve Kemal Uygur, torunları ve yakınları ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim, Milli Takım eski Teknik Direktörü Mustafa Denizli, Haldun Dormen, Erhan Yazıcıoğlu, Müjdat Gezen, Aliye Uzunatağan ve Mustafa Alabora’nın da aralarında bulunduğu sanat dünyasından çok sayıda kişi katıldı. Cenaze töreninde gözyaşlarını tutamayan Necla Uygur, taziyeleri kabul etti.

"Sesimi duyunca bana göz kırptı"

Sanat dünyasının büyük bir ustayı kaybettiğini belirten Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, “Son 7 yıldan beri hep yanındaydık, evindeydim. Ölümünden yaklaşık 4 ay önce kendisine ‘Nejat baba nasılsın?’ dediğimde hiç tepki vermeyen Nejat baba sesimi duyunca Necla abla ve bana göz kırptı. O anını hiç unutmayacağım” dedi.

Oyuncu Erhan Yazıcıoğlu ise, “Şu sahne keşke daha yüksek seviyede yaşansaydı. Keşke burada olması gereken, en azından sanatçıları yok sayan bazı insanların burada olması gerektiğine inanıyorum. Ağaçlar ayakta ölür, Nejat baba da ayakta öldü. Çünkü onu ayakta tutacak o kadar çok sebep vardı ki ve bu sebep onbinler olarak burada kendisini gösteriyor. Bu da bana onur veriyor” diye konuştu.

Türk tiyatrosunun Nejat Uygur’la bir devri kapattığını anlatan Aliye Uzunatağan da, “O Türkiye’ye tiyatro öğretmek için ömrünün çoğu Anadolu yollarında geçti. Çok büyük bir ustayı kaybettik. O sahne insanıydı, hep sahnede yaşadı ve sanatçı kimliğinden hiç taviz vermeden istediği tiyatroyu özgür bir biçimde yattı” dedi.

"Hepimizin yüzünü güldürmüştür"

Mustafa Alabora ise Nejat Uygur’un geleneksel Türk oyunculuğunun son temsilcilerinden olduğunu ve hep gülerek hatırlanacağını söyledi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ise, “Hepimizin anılarında her daim yaşayacaktır. Ben kendisine çok büyük saygı besliyordum. Rahmetli ağabeyi de benim ABD’de okumuş, orada Türk toplumunun üyesi olan herkes gibi desteğini gördüğüm bir kişiydi. Rahmet Zeki Uygur ile Nejat Uygur birbirlerine çok düşkün iki kardeş. Bugün bir araya geliyorlar, buluşuyorlar. Rahmetli Nejat Bey hepimizin yüzünü güldürdü” şeklinde konuştu.

Türk tiyatrosunda bir devrin kapandığını dile getiren Müjdat Gezen de, “Çok önemli bir sanatçıydı. Benim meslektaşımdan öte aile dostumdu. Kolay değil, yeri doldurulamaz” dedi.

Cenaze törenine hükümeti temsilen katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ise, “Çok iyi bir halk sanatçısı, halk adamıydı. Halkımız tarafından çok sevilen birisiydi. Yeri zor doldurulacak birisi. Genelsek tiyatroyla bugünün anlayışı arasında çok iyi bağlantılar kurmuştu. Halkın bilincini çok iyi yakalamıştı. Büyün hayatı boyunca kurduğu tiyatro sahnesi adeta evlerimizin salonlarına kurulmuştu. Büyük bir kayıp” şeklinde konuştu.

Düzenlenen törenin ardından Uygur’un cenazesi alkışlar eşliğinde omuzlarda taşınarak, Zincirlikuyu Mezarlığı’na götürüldü ve burada defnedildi.

Nejat Uygur için CRR’de tören düzenlendi

İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede 86 yaşında hayatını kaybeden usta sanatçı Nejat Uygur için Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda tören düzenlendi. Usta sanatçı Nejat Uygur bugün son yolculuğuna uğurlanıyor. Sanatçı için ilk tören Harbiye’deki Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlendi. Törene Uygur’un eşi Necla Uygur, oğulları Behzat, Süheyl, Ahmet, Süha ve Kemal Uygur, torunları ve yakınları ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ile sanat camiasından çok sayıda isim katıldı.

Törende Uygur ailesi adına bir konuşma yapan Behzat Uygur, “Nejat baba ve ustamız için fazla bir şey söylemeye gerek var mı? Bizim babamız, ustamızla bambaşka bir ilişkimiz vardı. Çoğunlukla güler, eğlenirdi. Tüm kardeşler ve annem acımızı nasıl paylaşacağımızı bilmiyoruz. Güzel günümüz diyorum çünkü bu acıyı o kadar fazla dostun paylaştığını görmek bizleri çok mutlu etti, acımızı bir nebze olsun hafifletti. Usta her kesimin sanatçısı, herkesin sanatçısı olmayı düşündü ve sanat hayatını böyle sürdürdü. Bizler için de iyi bir örnek olmuştur. Annem bugün sevgili eşini toprağa verecek ama bedenen artık aramızda olmayacağına inanıyoruz ama her zaman bizlerle yaşacağını biliyoruz. Nejat Uygur anılarıyla, eserleriyle hep bizimle olacak. Bunun için elimizden ne gelirse yapacağız. Babam oyun sonlarında hep ‘büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden, ortancaların alnından öperim’ derdi. Ben de ustanın bu sözleriyle bitiyorum” dedi.

Behzat Uygur’un konuşmasının ardından Nejat Uygur’un sanat hayatını anlatan bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Ardından kürsüye gelen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Nejat Uygur ile çok güzel günleri olduğunu anlatarak, “Türkiye’nin bütün sokaklarında, Şişli’nin bütün okullarında binlerce yurttaşımızla buluştu. Zaman zaman bir emniyet mensubuydu, zaman zaman bir doktordu, siyaset adamıydı. Ama yediden yetmişe toplumun gönlünde taht kurdu. Nejat eniştenin en önemli yanlarından birisi çok iyi bir aile reisiydi. Evlatlarına, torunlarına olan düşkünlüğünü çok iyi biliyorum. 7 yıl kolay değil Nejat babanın başından bir dakika dahi ayrılmayan, 7 yıl gecesini gündüzüne katarak Nejat babanın son dakikasına kadar onun yanından bir dakika dahi ayrılmayan Nejla ablaya saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum. Nejla abla her zaman yanındayız” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise sanat camiasından bir yıldız daha kaydığını belirterek, “Bizim hayatımızda gerçekten önemli bir yeri olan güzel bir insan. Zaten bir sanatçı veya herhangi bir insan işini, sanatını gönülden ruhuyla yaparsa başarıya ulaşır. Yaşayarak yaptığına inandığımız bir sanatı vardı ve gelecek nesillere de bir örnek teşkil edecek. Nejat Uygur dendiği zaman tatlı bir tebessümle hatırlanacak tatlı bir insan. Bugün ben size ‘alo orası tımarhane mi?’ desem, hemen tatlı bir tebessümle hatırlarsınız. Çok güzel eserlere imza atmış, farklı bir şahsiyet” dedi.

Törende Başkan Topbaş ve Mustafa Sarıgül, aralarında oturan Necla Uygur’un elini tutarak teselli etmeye çalıştı. Duygusal anların yaşandığı törende Necla Uygur, eşinin tabutuna sarılarak öptü. Yapılan törenin ardından Uygur’un tabutu, cenaze namazının kılınacağı Teşvikiye Camii’ne götürüldü.

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler