YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Neden Yüce Divan istiyorlar?
Neden Yüce Divan istiyorlar?
12 Ocak 2012 15:44
Eski DYP milletvekillerinden Ümmet Kandoğan, Başbuğ'u Yüce Divan'da yargılatma isteğinin arkasındaki asıl amacı açıkladı.

Eski DYP milletvekillerinden Ümmet Kandoğan, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un Yüce Divan'da yargılanmasıyla ilgili görüşlere tepki gösterdi.

Kandoğan, açıklamasında şunları kaydetti: “Sayın Başbuğ'un yargılanacağı yer, son derece açık bir şekilde özel yetkili mahkemelerdir. Hangi suçlarından dolayı Yüce Divan'da, hangi suçlardan dolayı diğer mahkemelerde yangılanacağı, son anayasa değişikliğiyle çok açık bir şekilde ortadadır. Darbe yapmak, teşebbüs etmek, kendi hükümetine karşı eylemler içinde olmak gibi suçlar Genelkurmay Başkanı’nın görevimi ki Yüce Divan'da yargılansın? Bunun tartışılacak bir şeyi yoktur. Bu tartışmaların asıl sebebi, Yüce Divan’da yargılanacak olursa tutuksuz yargılanmanın yolunu açmak için yapılan girişimlerdir. Kaldı ki internet andıcıyla ilgili olarak, alt kademede bu işi hazırlayanların hepsinin tutuklu olduğu bir dönemde en üst makamdaki kişinin tutuksuz yargılanması, kamuoyu vicdanını yaralayan bir husustur. İnternet andıcının, Başbuğ tarafından bilinmemesi mümkün değildir. Başbuğ’un ayrıcalıklı yargılanmasının tasvip edilmesi mümkün değildir. Ben hayret ediyorum, televizyonlarda izliyor, köşe yazarlarını okuyorum, nasıl bu ayrıcalığı savunabiliyorlar?”

CİHAN
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler