YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Neden imzaladığını anlattı!
Neden imzaladığını anlattı!
14 Şubat 2011 08:18
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çok tartışılan o yasayı neden onayladığını anlattı... Abdullah Gül, "dehşet bir durumla karşı karşıyayız" dedi...

Cumhurbaşkanı Gül adaletin tecellisindeki gecikme nedeniyle yasayı onayladığını söyledi. Gül, İzmir’de bir kızın başını testereyle kesen katilin tahliye edilmesini örnek olarak verdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yargıtay ile Danıştayda daire ve üye sayısını artıran, Adli Tıp Kurumunda döner sermaye ödemelerini düzenleyen 6110 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu onayladı. Kanunu yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderen Gül, “Hukuk büromdaki danışmanlarımın bana verdikleri bilgi ve öneri çerçevesinde yayımlanmasında herhangi bir sakınca, problem olmadığını gördüm. Daha da önemlisi adaletin tecellisi çok gecikmektedir. Bu durum karşısında adaletin hızlanmasına daha çok önem verdim” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül dün başlayan İran gezisi öncesinde, çok tartışmalı yasayı onayladı. Gül, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker ve Danıştay Başkanı Mustafa Birden ile Cuma günü Çankaya Köşkü’nde yasaya dair görüşmüş ve görüşlerini dinlemişti. Başta CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere pek çok kesimden de Cumhurbaşkanı’na “yasayı onaylamayın” çağrısı yapılmıştı. Ancak Gül, Yüksek Yargı organları başkanlarının da karşı çıktığı yasayı dün onayladı.

Adaletin tecellisi gecikiyor

Cumhurbaşkanı dün İran’a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, “Yargıtay ve Danıştaya yeni daireler kurulmasına ilişkin Kanunu onayladınız. Yüksek yargı organları başkanlarıyla görüşmeler yapmıştınız. Endişeleri paylaşmadığınız sonucuna ulaşabilir miyiz?” sorusu üzerine, Türk Ticaret Kanununu da onayladığını da vurguladı. Yüksek yargıyla ilgili Kanunu da Başbakanlığa sevk ettiğini ifade eden Gül, yasayı ve yasayla ilgili kendisine iletilen kaygıları, fikirleri, görüşleri hukuk bürosundaki danışmanlarına incelettiğini ifade ederek, şunları kaydetti: “Neticede hukuk büromdaki danışmanlarımın bana verdikleri bilgi ve öneri çerçevesinde yayınlanmasında herhangi bir sakınca, problem olmadığını gördüm ama daha da önemlisi şu açıkçası benim bu yasayı onaylamamda, biliyorsunuz ki yüksek yargılarımızın önünde inanılmaz bir yük vardır.

‘Yanlarına kar kalmasın’

Hatta Avrupa yüksek mahkemelerinin bütün dosyalarını toplasanız, bizim yüksek yargının dosyalarının yarısı bile etmiyor. Böyle büyük bir yükle karşı karşıyalar. Bundan sonra adaletin tecellisi çok gecikmektedir. İnanılmaz bir gerçekle karşı karşıyayız, o da zaman aşımı. Bu sene 20-25 bin dosya zaman aşımına uğrayacaktır. Eğer bu şekilde devam ederse bana verilen bilgilere göre, 4-5 sene içinde Yargıtaydaki ceza dosyalarından 200 bini zaman aşımına uğrayacaktır. Zaman aşımı ne demektir, herkesin yaptığının yanına kar kalması demektir. Böyle dehşet bir durumla karşı karşıya olduğumuz bilgileri önüme kondu. Buna ilave olarak bir de tahliyeleri düşünün, tahliye edilenleri. İşte geçenlerde gördük, yer yerinden oynadı. En son yazık, İzmir’de bir kızcağızın başı testereyle kesildiği için ceza almış ama yargılama bitmediği için 6 sene sonra tahliye edilmek zorunda kalındı.

Bütün bunlardan dolayı yüksek mahkemeleri de suçlamamak gerekiyor çünkü önlerinde büyük bir dosya sayısı var. Ama şu söylediğim manzara, Türkiye için inanılmaz bir manzaradır. O bakımdan bu yasanın yayınlanması için onay verdim. Ayrıca bu da yetmez; istinaf mahkemelerinin de süratli bir şekilde çıkartılması lazım. Bunu da yakından takip edeceğim.”

‘KORSAN FİLM İZLEMEM’

Twitter’da izlediği bir filme yönelik yazdıklarına ilişkin “filmin korsan olduğuna” yönelik bazı tartışmaların yaşandığı anımsatılıp değerlendirmesinin sorulması üzerine Gül, kendisine bazen seçme film ve kitapların geldiğini, bunların hepsinin danışmanlarınca kendisine verildiğini belirtti. “Herhangi bir şekilde yasal olmayan bir film zaten bana verilmez” diyen Gül, filmin kendilerine gelişi konusunda açıklama yapıldığını da anımsattı. Gül, “Bu konuda kamuoyunun hassasiyetini takdirle karşıladım” dedi. (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler