YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Neden hayır verdin?' anketi
'Neden hayır verdin?' anketi
27 Eylül 2010 09:36
Başbakan endişelerin kaynağını araştırıyor

Başbakan Erdoğan, 12 Eylül referandumundaki “Hayır” oylarının nedenlerini araştırmak üzere anket yaptırıyor. “Hayır” diyen seçmenlere “Neden hayır?” sorusu yöneltilerek, endişelerin kaynağı araştırılıyor

12 Eylül referandumunun ardından, yüzde 42 seviyesindeki “Hayır” oylarının gerekçelerini ortaya çıkarıp, buna özel politikalar geliştirme kararı alan Başbakan Tayyip Erdoğan, teşkilatlardan ilçe ilçe “Hayır” analizi yapmalarını istedi. Bununla yetinmeyen Erdoğan, seçimöncesinde oy tahmini yapan araştırma şirketlerinden bu kez “Hayır” oylarının nedenlerini belirlemelerini istedi. AK Parti için seçimanketleri yapan Pollmark ve Anar, 10 bin kişi üzerinde “Neden hayır oyu kullandınız?” araştırması başlattı. Ankette “Hayır”cı vatandaşların Anayasa değişikliğine destek vermeme gerekçeleri de sorgulanıyor. “Hayır” derken hangi liderlerden etkilendikleri de soruluyor.

2011’İN HEDEF KİTLESİ

Anketle “Hayır”cı seçmenin, 2007 genel seçimleri ve 2009 yerel seçimlerinde hangi partilere oy verdikleri de belirlenecek. Böylece, Anayasa değişikliğine siyasi parti tabanlarının ne ölçüde destek verdiği ortaya çıkacak. Referandumun hemen ardından CHP ileMHP arasında “Yüzde 42 oy hangi partiye ait?” polemiği yaşanmış,MHP yönetimi tabanlarından “Evet” çıktığı iddiasını reddederken, CHP yönetimi “Sayın Bahçeli’ninmemleketi Osmaniye’de bile ‘Evet’ çıktı.MHP tabanı yarı yarıya ‘Evet’ oyu kullandı. Yüzde 42 oy CHP’nin oyu” değerlendirmesi yapmıştı. Erdoğan, bu hafta tamamlanacak olan anketin sonuçlarını inceleyerek, 2011 seçimleri öncesi politika belirleyecek. Başbakan, önceki gün partisinin il başkanlarına da “Yüzde 58’den çok, yüzde 42’yi önemsiyorum. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki teşkilatlarımızın daha çok çalışması gerekiyor” talimatı vermişti.(HABERTÜRK)

tekstil
 // akif dilbe
Denizlinin referendumun hayır demesi bence tekstilin çok durgun olması...
27 Eylül 2010 13:55
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler