YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Neden CHP tek başına iktidar olamadı?
Suriye politikalarının doğru olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kılıçdaroğlu'na " Bir defasında bile CHP tek başına iktidar olmadı, bunun bir sebebi var'' diye konuştu.
Neden CHP tek başına iktidar olamadı?
11 Ekim 2012 / 19:57 Güncelleme: 11 Ekim 2012 / 20:04

Arınç, partisinin Kütahya İl Başkanlığı'nı ziyaretinde yaptığı konuşmada, dün akşam bir Suriye uçağının, Rusya'dan Şam'a giderken Ankara'da mecburi inişe zorlandığını hatırlattı.

Suriye'de rejimin halkına alçakça zulmettiğini, çocuklar, kadınlar gibi masum insanların bulunduğu 30 bin insanın katledildiğini belirten Arınç, şöyle devam etti:

''Karadan karaya halkla savaşamadığı için uçaklar, helikopterlerle bombalıyor ve füze atıyor. Bu füzelere karşı yabancı ülkelerden silah sevkıyatı durdurulmuştu. Bu, Birleşmiş Milletler'in (BM) de kararıdır. Esasen sivil uçakların silah taşıması mümkün değildir. Dolayısıyla Türkiye, uluslararası hukuktan kaynaklanan hakkını kullandı. İçinde silah bulunduğu söylenen bu uçağın mecburi inişini temin etti. Yapılan aramalarda 180 kişilik uçakta 30 yolcu var. Bu dikkat çeken bir durum. Kargo bölümünde de mühürlenmiş kapılar içinde ne olduğu belli değil. Evet sivil bir uçak ama içinde silah olmadığını beyan etmiş. İhbar üzerine bu uçak indirildi. İçinden silah sayılabilecek veya buna yönelik birtakım teknik, teknolojik ekipmanlar ele geçirildi. Bunlar üzerinde şu anda incelemeler yapılıyor. Bütün malzemeler indirildi. Uçağın, sivil yolcularla gidişine müsaade edildi.''


-''Hiç dinlemedi, bizimle bozuştu''-


Suriye politikalarının doğru olduğunu belirten Arınç, ''Suriye politikamız o kadar doğrudur ki, Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP'nin Suriye politikası ne kadar yanlışsa, o kadar doğrudur'' diye konuştu.

Arınç, komşu ülkede halkın zulüm görmesini, katliama seyirci kalmayı hiçbir zaman düşünmediklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

''Esed ile ilişkilerimiz iyi olduğu zamanlarda halkına zulmeden bir anlayış yoktu. Hama, Humus, İdlib bombalanmıyordu. İnsanlar sokaklarda öldürülmüyordu. Evlere girilip kadınlar, çocuklar katledilmiyordu. Ne zaman ki bunlar başladı, biz Esed'e dedik ki, 'Yanlıştan vazgeç, halkına zulmetme, şiddeti durdur, yoksa seninle bozuşuruz.' Hiç dinlemedi, bizimle bozuştu. Çünkü biz dedik ki, 'Bizim dostluğumuz senin ve ailenle değil, Suriye halkıyladır'. Suriye'nin Müslüman halkı, bizim İslam tarihinin de en güzel eserlerinin ayakta durduğu o beldede en büyük dostumuzdur. Hiçbir mezhep, etnik köken ayrımı yapmadan Suriye'yi bir bütün kabul ederek, Suriye halkıyla bizim kardeşliğimiz, dostluğumuz var. Sen onu öldürürsen biz senin elini sıkmayız, sana sırtımızı döneriz, senin yıkılman için de elimizden geleni yaparız. Bizim politikamız bu, bunda anlaşılmayacak bir şey yok.''


-1950 yılından bu yana yapılan genel seçimler-


CHP'nin politikasında, Esed ve onun zalim Baas rejimine destek olduğunu söyleyen Arınç, bu desteğin tamamen duygusal olduğunu ifade etti.

Arınç, bu duygusal ilişkinin, Türkiye'nin dış politikasına olduğu kadar CHP'ne de zarar verdiğini anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Çünkü bunlar başta diyorlardı ki, 'Suriye'nin iç meselesidir, karışmayalım.' Bunu anlayışla karşılayabilirsiniz ama seyirci mi kalacağız  İnsanlar hayatlarını kurtarmak için Türkiye'ye geliyor. Onları almayacak mıyız  Türkiye kendisine sığınan insanlara gönlünü de açmış, ekmeğini de bölüşmüş. Bu bizim inancımızda, ahlakımızda var. Biz tarih boyunca evimize koşup gelene kapımızı kapatmamışız. Ey Kılıçdaroğlu, sen şunu mu demek istiyorsun; oradan kaçan insanlara sınırı kapat, bırakın ölsünler, bırakın o zulüm devam etsin, siz onların işine karışmayın. Hayır, bunu yapamayız, kusura bakma. Sen bunu iktidar olduğun zaman yapacaksan millet sana bu fırsatı vermez. O yüzden zaten senin bu zihniyetin sebebiyle 1950'de yıkıldı, 62 sene geçti. 40 tane seçim yaptık, hiçbirinde millet, CHP'yi tek başına iktidar yapmadı. 1950, 1954, 1957, 1961, 1965, 1969, 1973, 1977, 1980 darbesi, 1983, 1987, 1991, 1995, 1999, 2002, 2007, 2011... Ben bunların tarihini yazarım. Bir defasında bile CHP tek başına iktidar olmadı, bunun bir sebebi var.''


-Akçakale'ye düşen top mermileri-


Arınç, Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine düşen bombalar nedeniyle 2 kadın ve 3 çocuğun hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Hala bu bombalamaların sürdüğünü belirten Arınç, şunları söyledi:

''Peki şimdi Türkiye'ye bir saldırı varsa biz ne yapmalıyız  Kılıçdaroğlu'na sorarsan, 'Aman gene karışmayalım, onlar istediği kadar bomba atsın, bizden ölen olur, kalan olur ama Suriye bildiğini yapsın' diyor. Bu işin Türkçe'si bu. 'Suriye ölsün' dedik, gözümüzü kapattık diyelim. Türkiye'de bizim insanımız ölüyor. Biz egemen bir ülke değil miyiz, bizim sınırlarımız yok mu, bizim insanımız değerli değil mi  Bu ne büyük bir Esed sevgisi ki, ne yaparsa yapsın, yeri var. 'Sen ona kızma, hiçbir şey de yapma' diyorlar. Bu nasıl milliyetçilik, bu nasıl bir Türkiye Cumhuriyeti'nin bir vatandaşı olmak  Yani sen iktidar olduğun zaman, gücün yettiği zaman bizim bayrağımızı, toprağımızı çiğneyen bir saldırı olsa 'bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler' mi diyeceksin  Bu bayrak niçin var, bu İstiklal Marşı niçin okunuyor  Bağımsızlık mücadelemizi niye verdik  Bu nasıl bir duygudur

Kılıçdaroğlu'nun duygusal bağlarını görerek bunu bir şekilde hoş göreceksiniz. CHP'ye bu kadar oy veren insan var, bu kadar teşkilatı var. En azından Kütahya'daki teşkilatı, 'Sen yanlış yapıyorsun, Hükümet doğrusunu yapıyor. Tezkere de çıkarır, gerekirse müdahale de eder, benim ülkem bağımsızdır' niçin söylemiyorsun. Oradaki insanların zulüm görmesine, BM kararlarına karşı lakayt mı kalmak istiyorsun  Sen nasıl bir devlet anlayışına sahipsin. Boş laf konuşmayalım. CHP'nin zihniyeti, Esed'e bu kadar sevgi beslemek, duygusal ilişki kurmak, belki bunlar bir kenara ama bu ülkenin bağımsızlığını, devlet oluşunu da inkardır.''

Arınç, tezkerenin TBMM'de kabul edilmesine destek veren MHP'ye teşekkür ederek, CHP'nin tek başına tezkereye ''hayır'' demesini, Türkiye'deki seçmenleri ve teşkilatları bakımından affedilemez bir yanlış olarak gördüğün anlattı.

Partisinin, gereken ikazı Kılıçdaroğlu ve ekibine mutlaka yapması gerektiğine işaret eden Arınç, ''İnanıyorum ki, CHP'nin seçmenleri de teşkilatları da en az bizim kadar vatansever, toprağına bağlı, Türkiye'nin egemenliğine saygılı insanlardır. O zaman gereğini yapsınlar, Kılıçdaroğlu'nun bu tutumunu yanlış bulduklarını ifade etsinler, gönlümüzü ferahlatsınlar'' diye konuştu.

AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler