YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ne yapacağımızı göreceksiniz
Ne yapacağımızı göreceksiniz
17 Ağustos 2011 22:53
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mavi Marmara baskınıyla ilgili İsrail'in özür dilemeyeceğini açıklamasının ardından, 'İsrail ne yapacağımızı görecek.' dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mavi Marmara saldırısıyla ilgili İsrail'in Türkiye'den özür dilemeyeceğine ilişkin açıklama konusunda, ''Türkiye Cumhuriyeti Devleti, vatandaşlarının hukukunu korumakta kararlıdır ve buna da muktedirdir. Bu çerçevede de taleplerimiz açık ve nettir. İsrail için ise bir tercih söz konusudur. Ya Türkiye ile ilişkileri normalleştirmenin yolunu açacaklardır ya da Türkiye ile sadece devlet düzeyinde değil, halk olarak da onulmaz bir uçurumu kendileri açmış olacaklardır. Bu kararı İsrail'in vermesini bekliyoruz. Bu kararı verdikleri zaman Türkiye de ona göre tutumunu alacaktır'' dedi.

Conrad Otel'de, İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü İcra Komitesinin Somali konusundaki olağanüstü toplantısının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, bir gazetecinin, ''Gelen acı haberle ilgili Sayın Başbakan ile görüşmeniz oldu mu '' sorusuna karşılık, bugün sadece Somali'yle ilgili yardım faaliyetini konuşabilmeyi istediklerini, ancak sabah aldıkları haberin kendilerini derinden etkilediğini söyledi.

Davutoğlu, ''Bedenen ve zihnen buradaki faaliyette olsak da gönül olarak hepimiz şehitlerimizin ailelerinin yanındaydık. Zihnen oradaydık. Bu sebeple yakından da takip ettik gelişmeleri. Sayın Başbakanımızla tabii konuştuk. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kudretinden kimsenin şüphesinin olmaması lazım. Mutlaka bunların cezası verilecektir. Gerekli her türlü tedbir alınacaktır. Teröre karşı mücadele hem ulusal ölçekli, hem bölgesel, hem de küresel ölçekli bir mücadeledir. Dolayısıyla hem içerde alınacak tedbirler, hem bölgemizde alınacak tedbirler, hem de küresel ölçekte alınacak tedbirlerin hepsini değerlendiriyoruz. Gerekli her türlü çalışma yapılacak. Ve bu canilerin mutlaka bu anlamda işledikleri suçların karşılığı onlara ödettirilecektir'' diye konuştu.


-MAVİ MARMARA SALDIRISI-


Bir gazetecinin, ''İsrail'den Mavi Marmara baskınıyla ilgili 'özür dilemeyeceğiz' açıklaması geldi. Bununla ilgili tavrınız ne olacak '' sorusu üzerine Davutoğlu, İsrail'in Mavi Marmara saldırısında sivil insanları uluslararası sularda katletmesinin uluslararası suç olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

''Biz bunun karşılığı olarak kararlı bir şekilde taleplerimizi bugüne kadar vurguladık. Bu taleplerimizde ve bu kararlılığımızda hiçbir değişiklik yoktur. İsrail içinde birkaç ayda bir böyle fırtınalar kopuyor. 'Özür dileyeceğiz, dilemeyeceğiz' gibi bakıyorsunuz yoğun tartışmalar yaşanıyor kendi aralarında, ama Türkiye'nin pozisyonu nettir, beklentisi nettir. Bu beklenti karşılanmadığı takdirde atacağı adımlar da nettir ve bu ilgili taraflarca da bilinmektedir. BM Genel Sekreteriyle bu konuda da görüştüm, Suriye dışında. O da tutumumuzu biliyor.

Eğer Palmer raporu herhangi bir uzlaşma sağlanmadan açıklanırsa ve bu çerçevede yeni bir süreç başlarsa, atacağımızın adımların da ne olduğunu taraflar biliyor. ABD Başkanı da biliyor, ilgili taraflar da biliyor. Şunu herkesin bilmesi lazım. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, vatandaşlarının hukukunu korumakta kararlıdır ve buna da muktedirdir. Bu çerçevede de taleplerimiz açık ve nettir.

İsrail için ise bir tercih söz konusudur. Ya Türkiye ile ilişkileri normalleştirmenin yolunu açacaklardır ya da Türkiye ile sadece devlet düzeyinde değil, halk olarak da onulmaz bir uçurumu kendileri açmış olacaklardır. Bu kararı İsrail'in vermesini bekliyoruz. Bu kararı verdikleri zaman Türkiye de ona göre tutumunu alacaktır. İsrail içindeki tartışmalar ve bunun basına yansımaları bizi hiç ilgilendirmiyor. Dolayısıyla gündemimizde de değildi bugün. Ancak bunların bu tür basın manipülasyonlarının ötesinde beklentimiz de nettir, tutumumuz ve kararımız da açıktır, olmaması halinde ne yapacağımızı taraflar görecektir.'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler