YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ne kanton ne özerklik... En iyi model İstanbul Modeli
Emniyet Eski Genel Müdürü ve DYP Eski Milletvekili Kemal Çelik " Hiç kanton, özerlik gibi model aramaya gerek yok. HDP ve Kürtlere vekil olmaktan Cumhurbaşkanı olmaya kadar her yol İstanbul modelinde sağlanmıştır. En güzel model İstanbul modelidir" dedi.
Ne kanton ne özerklik... En iyi model İstanbul Modeli
19 Mart 2016 / 04:45 Güncelleme: 19 Mart 2016 / 09:11

Kanal A'da yayınlanan Fahrettin Damga'nın sunduğu Gözden Kaçanlar programına Emniyet Eski Genel Müdürü ve DYP Eski Milletvekili Kemal Çelik, Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Hüseyin Şeyhanlıoğlu katıldı.

Programda Ankara saldırısını, bombaların hedefi olarak Ankara'nın seçilmesinin nedenlerini ve olayların perde arkası hakkında önemli değerlendirmelerde bulunuldu.

"PKK eylemlerinin siyasi hedefi Cumhurbaşkanı Erdoğan'dır"

Çelik PKK eylemlerinin genel olarak iki hedef etrafında şekillendiğini belirterek, " PKK eylemlerinde iki hedefi taşıyordu. Bölücü hedef ve siyasi hedef. Bölücü hedefi şu anda bitti. Siyasi hedefle birlikte Ankara hedef alındı. PKK kurucularından Cemil Bayık'ın kendi deyimiyle hedef Cumhurbaşkanı Erdoğan'dır. Cumhurbaşkanımızın dik durup planlarını programlarını uyguladığı için gitmesini ve  yerine başkalarının gelmesini istiyorlar" dedi.

Terör eylemlerinin merkezi olarak neden Ankara seçiliyor?

Terör eylemlerinin Ankara'da gerçekleşmesinin nedeni olarak Çelik, "Türkiye'nin dış politikadaki projelerinin hazır olması, misafir değil bölgeyi tanıması ve ev sahibi olması, kararlılığı bu eylemlerde Ankara'nın seçilmesinin nedenidir. Türkiye'nin geri adım atmasını sağlamak için eylemlerde Ankara seçilmiştir. Eylemlerin hedef tek partili yönetimden koalisyona geçmesini sağlamak ve dış tehditlere hazır hale getirmektir" şeklinde konuştu.
 
"30 yıllık süreçte gelmeyen huzur, çözüm sürecinde geldi"

Şeyhanlıoğlu çözüm sürecinin ülkeye kısa sürede sağladığı artılardan bahsederek, "Gelinen noktada, Diyarbakır'da Sur'da evinden yurdundan edilmiş 40 bin insandan 2 bin kişi dahi terör örgütleriyle yürümüyorsa, örgütü desteklemiyorsa bunda en büyük pay çözüm sürecindedir. 30 yıllık bu süreçte insanlar huzuru ve güvenliği yalnızca 2.5 yıllık bir çözüm sürecinde gerçekleşti. Diyarbakır'da son 100 yıldır yapılmayan yatırımlar şimdi yapılıyor" dedi. 

"CHP'nin davranışları birinin sözcülüğünü yaptığını gösterir nitelikte"

Program sunucusu Fahrettin Damga ise CHP'nin henüz olayların acısı tazeyken olaylarla ilgili değişik yönlerden açıklamalarda bulunmasıyla ilgili, "Ankara saldırısı gerçekleştikten 1 gün sonra, daha olayın dumanı tüterken CHP'nin olayla ilgili basın açıklama yapması birilerinin sözcülüğünü yaptığını gösterir nitelikte. İnsanlar patlamanın hemen ardından şehitlerle cenazelerle, travmalarla uğraşırken, yaraları sarmak, kucaklaşmak yerine, birilerinin sözcülüğünü yaparmışçasına, 'Bu patlamaları istemiyorsan, kurucu ayarlara döneceksin' diyerek basın toplantısı yapması, birilerinin sözcülüğünü yaptığını gösterir" şeklinde konuştu. 

"Ne kanton, ne özerklik... En iyi model İstanbul modeli"

Son olarak Nevruz kutlamalarıyla ilgili vatandaşları uyaran Çelik, "Yaklaşan nevruzda özellikle Kürt halkına şunu söyleyebiliriz. Hiç kanton, özerlik gibi model aramaya gerek yok. En güzel model İstanbul modelidir. Kürtlere vekil olmaktan Cumhurbaşkanı olmaya kadar her yol İstanbul modelinde sağlanmıştır. Son olarak vatandaşlarımıza Nevruz'da da devletimize güvenmesini ve milli birlik ve beraberliği bozan hareketlerden kaçınması gerektiğini hatırlatıyoruz" dedi. 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

 

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler