YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Ne Fidan gördüm ne de kütük"
Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, BDP Genel Başkanı Selehattin Demirtaş'ın "CHP'de İmralı'ya gidebilmeli" sözlerine, "Bizim muhatabımız Meclis'tir" karşılığını verdi.
"Ne Fidan gördüm ne de kütük"
09 Ocak 2013 / 18:27 Güncelleme: 09 Ocak 2013 / 18:31

Parti Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen Koç, yaptığı açıklamaların ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.
 
Bir gazetecinin İmralı'daki görüşmeler konusunda Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının parti içinde tartışmalara yol açtığı ve bazı “ulusalcı milletvekilleriyle ilgili disiplin sürecinin başlayacağı” iddialarının sorulması üzerine “CHP'de Sayın Genel Başkanı’ndan en sade üyesine kadar herkes partinin programına ilkelerine ve ulusal çıkarlara değer veren düzeydedir. CHP’de herkes ulusal çıkarların yanındadır. Partinin programı, ilkeleri, doğrultusu budur” diye konuştu.
 
“Bizim muhatabımız meclis'tir"
 
İmralı’ya BDP Genel Başkanı Selehattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu ikinci bir heyetin gideceği iddialarının bulunduğu ve Demirtaş’ın “CHP’de İmralı’ya gidebilmeli” yönündeki sözlerinin sorulması üzerine ise Koç, “Bizim muhatabımız Meclis’tir. Türkiye’de bir barış süreci yaşanacak, akan kan duracak ise buna herkesle beraber CHP de çok mutlu olacaktır. Ancak bu süreçte ‘gizli kapaklı pazarlıklar yapılmamasını’ gerekir” dedi.
 
Milletin kabul etmediği taahhütlere girilmemesi yönünde uyarılarda bulunduklarını dile getiren Koç, sözlerine şöyle devam etti:
 
“Bu sorun bir Türkiye sorunudur. Ve bunun çözüm yeri gizli kapaklı, kapalı kapılar ardındaki görüşmeler değil, TBMM’dir. Toplumsal mutabakatın aranması gereken yer TBMM'dir. CHP’nin çizgisi bu. Biz mindere çağırıyoruz, milletin önünde konuşulsun diyoruz. Şeffaf olalım diyoruz. Başbakan'ın samimiyet sorgulamasını herkesin yapması gerekiyor.”

“Ne fidan gördüm ne de fide”
 
MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın süreç kapsamında Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile görüşeceği yönünde kulislerde dolaşan bir iddianın olduğunun sorulması üzerine Koç, “Ben CHP koridorlarında ne fidan gördüm, ne fide gördüm, ne ağaç gördüm, ne dal gördüm, ne kütük gördüm. Kimseye hakaret etmiyoruz, bitki tarif ediyoruz soyaddan çıkarak” dedi.


İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler