YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nazarbayev'e  'aksakallı' benzetmesi
Nazarbayev'e 'aksakallı' benzetmesi
11 Ekim 2012 20:26
Başbakan Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev için "Türk dünyasının bir aksakallısı" dedi.

Erdoğan, Kazak Lider Nazarbayev'in ziyaretine ilişkin konuşurken, "Türkiye ile Kazakistan arasındaki diplomatik ilişkilerin 20. yılı dolayısıyla Cumhurbaşaknı Abdullah Gül'ün davetlisi olarak Türkiye'ye ziyaretinden dolayı ülkemizde ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz.  Bu ziyaret ülkemiz arasındaki ilişkilerimizi yeni bir boyuta taşımış oluyor. Bakan arkadaşlarımız karşılıklı olarak birbirleriyle görüştü. Adeta bir bakanlar kurulu toplantısı yapar gibi toplantımızı ifa ettik. Şu anda tabi sayın cumhurbaşkanı adeta ortaya koyduğu akıllı dış politika sayesinde Türk dünyasının bir aksakallısı durumundadır. Bugün Orta Asya'nın bozkırında yeni yollar, yeni köprüler, yeni kanallar inşa ediliyor, yeni yerleşim yerleri inşa ediliyor ve yeni sosyal tesisler açılıyor. 92 yılında bir başka Almatı vardı ama belediye başkanlığımda gittiğimde farklı bir Almatı vardı fakat başbakanlığımın ilk yıllarında gittiğimde farklı bir Almatı vardı. Bir de yeni kurulan başkent Astana vardı. Şimdi başka bir Astana'yı, Kazakistan'ın bir simgesi olarak görüyorum. Kazakistan nereden nereye ne kadar çabuk geldi. Bu bir aşk işidir, heyecan işidir." dedi.

"HEDEF, 10 MİLYAR DOLARLIK DIŞ TİCARET HACMİ"

Bugün binlerce, on binlerce Kazak gencinin dünyanın değişik ülkelerinde eğitim aldığını ve bu eğitimi aldıktan sonra ülkesine dönen hizmet veren gençler olduğunu söyleyen Erdoğan, ayrıca Londra Olimpiyatlarında sağladıkları başarılardan dolayı da Kazakistan'ı tebrik etti. Erdoğan, "12. sırada işi bitirdiler ama bizim halter hocaları da Kazakistan'a gitti ve 5 tane madalya aldılar." diye konuştu.

 Yarın önemli bir iş konseyi toplantısı yapılacağını ifade eden Nazarbayev, "Bu toplantıda ilgili bakan arkadaşlarımızla bulunacağız. Orada iş adamlarımıza hitap edeceğiz. İşadamlarımızın kendi aralarında sektörel bazda çalışmalar yapmasını teşvik edeceğiz ve 2015'i hazırlayacağız. Hedef 10 milyar dolarlık bir dış ticaret hacmini yakalamak." şeklinde konuştu.

CHA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler