YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
NATO'dan Türkiye'ye ilk tepki geldi
NATO Genel Sekreteri Anders Rasmussen, Türkiye’nin uzun menzilli füze savunma sistemi alımı için ABD’nin yaptırım listesindeki bir Çin şirketi ile görüşmelere başlamasına NATO üyelerinin de sıcak bakmadığını açıkladı.
NATO'dan Türkiye'ye ilk tepki geldi
02 Ekim 2013 / 09:50 Güncelleme: 02 Ekim 2013 / 10:11

Türkiye’nin, uzun menzilli füze savunma sistemi ihalesinde en düşük teklifi veren ABD’nin yaptırım listesindeki bir Çin şirketi ile sözleşme görüşmelerine başlamasına NATO’dan tepki geldi.

Genel Sekreter Anders Fogh Rasmussen önceki akşam gerçekleştirdiği başın toplantısında, “her devletin savunma sistemine kendi karar vereceğini” dile getirse de NATO müttefiklerinin Türkiye’nin Çin şirketiyle yaptığı görüşmelerden rahatsız olduğunu açıkladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerine ithafen, “Son kararın henüz verilmediğini anlıyorum” diyen Rasmussen, müttefiklerin olası anlaşmadan ötürü “gerildiğini” de ekledi.

NATO Genel Sekreteri, “Batılı diplomatların, Türkiye’nin NATO müttefiklerinin sağladığı teknolojiyle Çin’in ürettiği füze savunma sistemini nasıl entegre edeceğini anlamakta güçlük çektiğini” söyledi.

Rasmussen, “NATO’ya üye olan 28 ülkenin bir birlik altında birleşmeleri, askeri sistemlerini de Birleşik Güçler teşebbüsü altında konumlandırmalarını gerektirir. Bu yüzden bazı Batılı diplomatlar, NATO’nun gereçleri yanında Çin yapımı bir füze savunma sisteminin olmaması gerektiğini düşünüyor” dedi. “Bu konudaki diğer bir sorun Avrupa’nın parçalanmış bir savunma endüstrisine sahip olması” diyen Rasmussen, “bu nedenle Avrupa’nın kaynaklarını daha iyi bir askeri havayoluna ve insansız hava araçlarına sahip olmak için aktarması gerektiğini” belirtti.

ABD kaygılı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki ise “Türk hükümetine, ABD’nin yaptırım uyguladığı bir şirketle anlaşma görüşmelerine yönelik ciddi kaygılarımızı ilettik. Görüşmelerimiz devam edecek” şeklinde konuşmuştu.

Başbakan Tayyip Erdoğan liderliğinde toplanan Savunma Sanayi İcra Komitesi geçen hafta uzun menzilli füze savunma sistemi ihalesinde Çinli CPMIEC şirketini tercih etmişti. Savunma analistleri NATO üyesi Türkiye’nin Amerikan Raytheon Co şirketinin ürettiği Patriot füzelerini ya da Fransız-İtalyan ortak yapımı Eurosam SAMP/T sistemini tercih etmesini bekliyordu. İhalede Rusya da S-300 VM sistemiyle yarışıyordu.

 

MİLLİYET

HAÇLI BİRLİĞİ
 // DÜNYANIN EN STRATEJİK ADAMI
Çok iyi olmuş; Nato ve BM nin, bize ne fayda sağladığını gördük. Üstelik, bize itelediği teçhizatlarda casus yazılım ve bloke edici sistemler vardı. Yani, bizim uçaklar ve radarlar, İsrail uçaklarını ya görmüyor, ya da dost uçak olarak görüyordu. Tetiğe bassan bile, füze sistemi kilitleniyordu. Çin ve Rusya ile ilişkilere devam....
02 Ekim 2013 Çarşamba 14:41
natonun büyük hatası
 // mücahit görmüş
natoya herhangi bir saldırı olduğunda türkiye natonun kendisine vermiş olduğu demode silahlarla hiç bir şey yapamaz. abd elindeki 2. sınıf silahları türkiyeye çok büyük paralara satıyor. uzun menzilli füzeler için çin 3 milyar dolara veriyorsa abdnin 1 milyar dolara vermesi lazımdı. fakat natonun türkiyeye verdiği silahlar örneğin patriotlar eski versiyon silahlar. türkiye bölgede barış için çok daha etkili silahlara sahip olmalı. ...
02 Ekim 2013 Çarşamba 12:15
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler