YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
NATO'dan Afganistan taahüdü
NATO'dan Afganistan taahüdü
13 Haziran 2012 15:44
NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, NATO'nun Afganistan'ı bırakmayacağı taahhüdünde bulundu...

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, NATO'nun Afganistan'ı bırakmayacağı taahhüdünde bulundu.

Rasmussen, Canberra'da ulusal basın kulübünde yaptığı konuşmada, "Afganistan'ı bırakmayacağız, ardımızda güvenlik boşluğu bırakmayacağız" dedi.

NATO Genel Sekreteri, ülkede 2014'de yapılacak ve Hamid Karzai'nin aday olmamasının beklendiği yeni devlet başkanlığı seçimleriyle birlikte siyasi bir geçiş beklentisinde olduğunu söyledi ve Devlet Başkanı Karzai'nin, kendisinin yeniden aday olmasına imkan tanımayan Afgan anayasasına saygı gösterilmesini beklediğini kaydetti.

Ülkede süren sonu gelmez çatışmalar konusundaki sabırsızlığı anladığını söyleyen Rasmussen, "insanların tünelin sonunu görmek istediği"ni vurguladı.

Rasmussen, kamuoyunun ve kendisinin de ilerlemelerin sağlandığını görmek istediğini, ancak bu sabırsızlığa rağmen İSAF mensubu ülkelerin tümünün devrede kalıp bu operasyonun başarıyla sona erdiğini görmeye karar verdiğini belirtti.

Afganistan'da 90 bini Amerikalı olmak üzere yaklaşık 130 bin İSAF askeri, Taliban önderliğinde yürütülen eylemlerle mücadelesinde Afgan hükümetine yardımcı oluyor.

ABD öncülüğündeki yabancı birliklerin 2014 sonuna kadar Afganistan'dan çekilerek, görevi Afgan güvenlik güçlerine devretmesi bekleniyor. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler