YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
NATO ve AB'den Suruç kınaması
NATO ve AB'den Suruç kınaması
21 Temmuz 2015 00:19
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki terör saldırısını kınadı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg yaptığı açıklamada, Suruç'ta düzenlenen terörist saldırıda çok sayıda masum insanın yaşamını yitirdiğini, birçok kişinin yaralandığını belirterek, "Suruç'taki terörist saldırıyı kınıyorum. Duygu ve düşüncelerim, bu haince yapılmış eylemden etkilenenlerin aileleriyle ve sevenleriyle" ifadesini kullandı.

Saldırıda yaralananlara acil şifa dileğinde bulunan Stoltenberg, terörizmin herhangi bir gerekçesi olamayacağına dikkati çekti ve "Müttefikimiz olan Türk halkı ve hükümetiyle güçlü bir şekilde dayanışma içinde duruyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de, Suruç'taki terörist saldırının, bölgeyi karıştırmayı, yanyana yaşayan insanları birbirine düşürmeyi amaçladığını söyledi. 

Mogherini, hedef alınan gençlerin gönüllü olarak Kobani'ye gidip oranın yeniden inşasına yardım etmek için toplandığına dikkati çekerek, "Saldırılar, Suriyelilere cömertçe yardım eden Türk halkının acı ve ıstırabını arttırdı" yorumunu yaptı. AB'nin bu zor zamanında Türk hükümeti ve halkının yanında olduğunu kaydeden Mogherini, Türkiye'ye destek vermeye hazır olduklarının altını çizdi.

Federica Mogherini, saldırıda yakınlarını kaybedenlere başsağlığı, yaralananlara acil şifa dileyerek, terör örgütlerinin amacının, onları yenmeye yönelik uluslararası kararlılığa zarar vermek olduğunu dile getirdi ve "AB, Türkiye ve diğer bölgesel ve uluslararası ortaklar bu tehdide karşı daha yakından çalışacak" ifadesini kullandı.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler