YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
NATO: Türkiye için uçak ve savaş gemisi göndereceğiz
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin güvenliği için Akdeniz’e uçaklar ve savaş gemileri gönderileceğini duyurdu.
NATO: Türkiye için uçak ve savaş gemisi göndereceğiz
02 Aralık 2015 / 06:50 Güncelleme: 02 Aralık 2015 / 08:29

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin hava savunmasına destek vermek için İngiltere'nin İncirlik Üssü'ne uçak, Damimarka'nın da Doğu Akdeniz'de konuşlandırılmak üzere gemi göndereceğini açıkladı. 

Stoltenberg, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ardından  gazetecilere ele alınan konulara dair bilgi verdi.

Genel Sekreter, toplantıda,  Kuzey Afrika ve Orta Doğu'daki gelişmelere ilişkin çok geniş tartışmalar  yaptıklarını ve DAEŞ'e karşı küresel koalisyonun elde ettiği ilerlemeyi ele  aldıklarını söyledi. 

Suriye'deki savaşa siyasi bir çözüm bulmak için Viyana?'da başlatılan  süreci de tartıştıklarını kaydeden Stoltenberg,?"Geçen hafta Rus uçağının  düşürülmesini de ele aldık. Türkiye toprak bütünlüğünü ve hava sahasını savunma  hakkına sahiptir. Şimdi itidal ve gerilimin düşürülmesi çok önemli. Moskova ve  Ankara arasında doğrudan diyaloğu destekliyorum. Dolayısıyla güneyden gelen  zorluklar çok tehlikeli ve karmaşık" dedi. 

Bugünkü toplantında alınan kararları da açıklayan Genel Sekreter,  "Birincisi, kolektif savunmamızın sağlanması, ikincisi mevcut krizleri yönetmeye  yardımcı olmak ve üçüncüsü bölgenin istikrara kavuşmasına yardımcı olmak için  ortaklarla? çalışma" ifadesini kullandı. 

Füze savunması ve yeni insansız gözlem uçakları ile ilgili  çalışmaların devam ettiğini kaydeden Genel Sekreter, NATO'nun istihbarat ve erken  uyarı mekanizmalarını da geliştirdiklerini söyledi. 

Uçak ve gemi gönderilecek 

Stoltenberg, bir soru üzerine Türkiye'ye verilecek destekle ilgili  açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin hava savunmasını uzun süredir  desteklediklerini kaydeden Stoltenberg,? "Şimdi yaptığımız ise buna devam etmek  ve bazı katkıları başkaları ile değiştirmek.

Örneğin bugün İngiltere, NATO  kararları çerçevesinde İncirlik Üssü'nde konuşlandırmak üzere uçaklar göndermeye  hazır olduğunu açıkladı. Ayrıca Danimarka da NATO deniz savunması kapsamında,  Akdeniz'de konuşlandırmak üzere gemi göndereceklerini bildirdi. Bu kararlar,  geçen haftaki olaydan (hava sahası ihlali yapan Rus uçağının düşürülmesi) çok  önce planlanmıştı ve bu olaydan bağımsız. Çünkü bu bizim daha önce aldığımız bir  karardı" dedi. 

Stoltenberg, yazılı açıklamasında ise NATO'nun güneydoğu sınırı  boyunca görülen durumun son derece istikrarsız olduğunu belirterek, "İttifak'ın  güvenliğinin bölünmez olduğunu ve müttefiklerin güneyden gelen terörist tehditler  dahil olmak üzere zorluklarla karşı karşıya olan Türkiye ile güçlü bir dayanışma  içinde olduğunu teyit ediyoruz" dedi. 

NATO Savunma Bakanları'nın Ekim ayında yaptıkları toplantıda bu  konunun tartışıldığı ve Türkiye'nin güvenliğini sağlamak için daha fazla çalışma  yapılmasına karar verildiğini dile getiren Stoltenberg,? bugün de bu çalışmayı  gözden geçirdiklerini kaydetti. 

"NATO Türkiye için en güvence önlemleri almakta" 

NATO'nun Türkiye'nin savunmasına dönük desteklerine dikkati çeken  Stoltenberg,? "Bölgedeki genel dalgalanmalar göz önüne alındığında bu daha da  güçlendirilmektedir. Aralık 2012 kararları temelinde ittifak, Türkiye'nin hava  savunmasını artırmakta. 28 üyenin 28'i olarak, ek NATO güvence önlemleri almakta  kararlı ve müttefikler diğer olası katkılarını hazırlamakta. Bu çalışmaların  önümüzdeki haftalarda tamamlanmasını bekliyoruz" diye konuştu. 

Suriye'deki çatışmaların sadece gerçek bir siyasi çözüm yoluyla sona  erebileceğini kaydeden Stoltenberg, devam eden uluslararası çabaların önemine  vurgu yaptı. NATO müttefiklerinin toprak bütünlüğüne olan desteği yinelediklerini  kaydeden Stoltenberg,?? ittifakın itidal, diplomasi ve gerginliğin düşürülmesi  çağrısı yaptığını ve risklerin azaltması için tedbir alınmasının önemini  vurguladığını söyledi.

BIZIM GÜVENDIGIMIZ SADE VE SADECE TEK BIR ALLAH!
 // OSMANLI
YA RABBI, BÜTÜN MÜSLÜMANLARLA BIRLIKTE: DÜSMANLARIMIZDAN, HAINLERDEN, BIZI, BÜTÜN MÜSLÜMAN DEVLETLERINI VE MÜSLÜMANLARI CEKEMEYENLERDEN, HERTÜRLÜ KOMPLOLARDAN, TUZAKLARDAN, SUIKASTLERDEN, SINSICE OYUNLARDAN, SEYTANLARDAN VE CINLERDEN SANA SIGINIRIM. Euzu Billahi Mineşşeytanirracim Bismillahirrahmanirrahim....
02 Aralık 2015 Çarşamba 13:42
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler