YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
NATO Suriye'yi tartışmamış bile!
NATO Suriye'yi tartışmamış bile!
28 Haziran 2012 08:35
NATO, Suriye'nin tezini ciddiye almadan Türk jetinin uluslararası sularda düşürüldüğü senaryosunu kabul etti. Rusya'dan karşı tez bekleniyor.

Türkiye ile Suriye arasında yaşanan uçak krizi, füze kalkanı radarının Malatya Kürecik’e konuşlanmasından sonra daha da pekişen Türkiye - NATO ilişkilerinde yeni bir dönemi de açtı. Türkiye ’nin ‘saldırıya uğradım’ çağrısını değerlendirmek için toplanan Kuzey Atlantik Konseyi, Suriye’nin tezini ciddiye almayıp, Türkiye ’nin senaryosunu sorgulamadan doğru kabul etti. Bu tavırla açıkça müttefikinden yana tavır ortaya koyup sahip çıkan NATO Konseyi, gelecekte Suriye ile çıkabilecek bir harekât durumunda, bu dosyayı raftan indirebilir.

NATO yakından izliyor

Önceki gün Brüksel’deki karargâhta Genel Sekreter Aders Fogh Rasmussen’in başkanlığında toplanan NATO Daimi Temsilcileri, ortak açıklamayla Suriye’yi uluslararası normları ihlal etmekle suçlamış ve kınamıştı. NATO Konseyi, Türkiye sınırlarında olup biteni de yakından izleyeceğini hem Suriye’ye hem dünyaya ilan etmişti. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, toplantıda bazı kesimlerdeki beklentinin aksine Suriye’nin iddialarını tartışmaya değer bulmadı. Bazı temsilciler, bir NATO müttefiki olan Türkiye ’nin bulgularının ve yaptığı bilgilendirmenin, hele hele Suriye gibi uluslararası toplumun çağrılarını hiçe saymış bir ülkenin iddiaları gerekçe gösterilerek sorgulanmasının müttefiklik ruhuna aykırı olacağını vurguladılar.

Olay raftan inebilir

Gelişmelere göre yeni kararların kapısını aralayan NATO Konseyi’nin Türkiye ’ye “Yalnız değilsiniz” mesajı vermesi de Ankara ’yı memnun etti. Diplomatik kaynaklar, gelecek dönemde Suriye’nin kendi halkına yönelik eylemlerinin Türkiye için daha büyük güvenlik sorunlarına dönüşmesi halinde, NATO ve BM Güvenlik Konseyi bünyesinde atılacak adımlar belirlenirken, NATO ’nun önceki gün aldığı karar da dikkate alınacak.

Rusya’dan üzüntü mesajı

Rusya’nın Türkiye ’nin iddialarını çürütme konusunda Suriye’ye destek vermesinin ve uluslararası arenada Suriye’nin sözcülüğüne soyunmasının muhtemel olduğuna dikkat çeken diplomatik kaynaklar, hem NATO ’nun hem Türkiye ’nin Rusya’yı ikna etmek için girişimleri yoğunlaştıracağını bildirdi. Başbakan Tayyip Erdoğan da bu çerçevede Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşerek, olayın nasıl olduğuna dair Türkiye ’nin görüşlerini aktardı. Putin de, olaydan derin üzüntü duyduğunu belirterek geçmiş olsun dileklerini iletti. Putin, olayın aydınlatılması konusunda elinden geleni yapacağını söylerken, iki lider konuyla ilgili başka görüşmeler de yapmayı kararlaştırdı.

*********

‘Çete devletlerine hadlerini bildiririz’

Meclis’te önceki gün Suriye’ye ‘vururum’ mesajı veren Başbakan Tayyip Erdoğan , dün de “ Türkiye ’nin büyüklüğünü test etmeye kalkanlara hadlerini bildirmekten asla kaçınmayız” dedi. Erdoğan,‘Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı’ HÜRKUŞ’un hangardan çıkarılış töreninde, Türkiye ’nin saldırı niyetinde olmadığını söyleyerek şöyle konuştu: “Ancak bize yönelik hasmane tutumlara, saldırılara, tehditlere karşı da var olan gücümüzle karşılık verir, gerekeni yapmakta asla tereddüt etmeyiz. Biz her türlü terör örgütüne, illegal yapılanmaya, çeteye karşı amansız mücadele veren bir devletiz. Halkı nezdinde meşruiyetini yitirmiş çete devletlerine, halkına devlet terörü uygulayanlara ve Türkiye ’nin büyüklüğünü test etmeye kalkanlara da hadlerini bildirmekten asla kaçınmayız.” Erdoğan, “Uçağımıza, gemimize, askerimize, polisimize yönelik alçakça saldırıları, dış politikada zaaf olarak görenler büyük devlet vizyonundan yoksun olanlardır” dedi. ( RADİKAL )

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler