YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
NATO Patriot talebini bugün onaylayacak
NATO Patriot talebini bugün onaylayacak
04 Aralık 2012 18:17
NATO Genel Sekreteri Rasmussen,Türkiye'nin Patriot füzesi talebinin bugün onaylanmasını beklediğini söyledi.

NATO dışişleri bakanları toplantısı öncesinde basına konuşan NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, "NATO bakanlarının bugün öğleden sonra Türk halkının ve topraklarının etkin korunması ve savunmasının güvencesi için Türkiye'nin hava savunmasını takviye kararı almasını bekliyorum. Bunun ardından karar, bu füzeleri gönderme kapasitesine sahip üye ülkelerin olacak. Kendi onay süreçlerine tam saygı göstererek Almanya, Hollanda ve ABD'nin, Türkiye'ye NATO füzeleri göndermelerini bekliyorum" dedi.

Rasmussen, Türkiye'nin Patriot talebine NATO'da siyasi onayın ardından, füzelerin normal şartlar altında "haftalar içinde" kullanıma hazır hale geleceğini söyledi.

Suriye'de füze ve kimyasal silah olduğunu biliyoruz

Rasmussen, "Suriye'nin füzeleri ve kimyasal silahları olduğunu biliyoruz. Elbette bu durum (Suriye'ye ilişkin) hesaplamalarımızda esas alınmalı. Bu nedenle müttefikimiz Türkiye'nin etkin savunma ve korunması acilen güvence altına alınmalıdır" dedi.

Rusya'yı şaşırtmamalı

NATO ve Rusya dışişleri bakanlarının yemekli toplantısının ardından basına konuşan Rasmussen, bir savunma örgütü olan NATO'nun doğası gereği muhtemel tehditlere karşı Türkiye'yi koruması ve savunması gerektiğini belirtti.

"Türkiye'ye Patriot yerleştirilmesi Rusya'yı şaşırtmamalı" diyen Rasmussen, Suriye sınırına yerleştirilecek NATO füzelerinin "etkin caydırıcılık" sağlayacağını ve gerilimin düşürülmesine yardımcı olacağını vurguladı.

aa

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler