YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
NATO müttefikleri Türkiye'yi haklı buldu
NATO müttefikleri Türkiye'yi haklı buldu
25 Kasım 2015 19:16
NATO müttefikleri Rusya'ya ortada bir ihlal olduğunu ve krizi daha fazla tırmandırmaması gerektiğinde görüş birliğine vardı.

Türkiye'nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Fatih Ceylan,  NATO Konseyi'nin olağanüstü toplantısında müttefik ülkelerin tümünün, Türkiye'nin toprak ve hava sahası bütünlüğünün korunması noktasında tam dayanışma sergilediğini belirterek, "Müttefikler Rusya'nın bunu daha fazla tırmandırmaması gerektiğini, çünkü ortada bir ihlal olduğunun belli olduğunu dile getirdiler" dedi. 

Ceylan, dün Türkiye'nin talebi üzerine yapılan olağanüstü NATO Konseyi toplantısına ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.  

Toplantıdan önce kendilerine ulaşan bilgileri gerek genel sekreterlik gerekse de müttefiklerle paylaştıklarını kaydeden Ceylan, toplantıda da eldeki tüm bilgileri müttefik ülkelere sunduklarını anlattı. 

Ceylan, Rus uçaklarının 4 kez Tük hava sahasının ihlal ettiğinin ortaya çıktığını vurgulayarak, "Bunun verileri esasen NATO askeri makamlarıyla paylaşılmıştır. Biz de verileri Konsey'in dikkatine getirdik. Ortadaki tablo nettir: Bir değil 4 ihlal olmuştur ve Türk hava sahası Rus uçakları tarafından ihlal edilmiştir. Bunun tartışması yapılamaz" diye konuştu. 

"İhlali yapan biz değil Rusya"

NATO'nun 3-4 Ekim tarihlerinde Rusya'nın Türk hava sahasını ihlal etmesinin ardından gelen destek açıklamalarını da hatırlatan Büyükelçi Ceylan, meseleyi tırmandırmama esas rolün Rusya'ya düştüğünü ifade ederek, "Çünkü ihlali yapan biz değil, Rusya'dır" dedi.

Ceylan, ayrıca, "Müttefikler, Rusya'nın bunu daha fazla tırmandırmaması gerektiğini, çünkü ortada bir ihlal olduğunun belli olduğunu dile getirdiler. Dolayısıyla, Türkiye'nin zor zamanlarında yanında olduklarını açıkça ifade ettiler. Meselenin diplomatik kanallardan ve Rusya'nın tırmandırmasına yol açmayacak bir mecrada ele alınmasının önemine işaret ettiler" ifadesini kullandı. 

"Müttefik ülkelerin bir veya daha çoğuna yöneltilecek silahlı bir saldırının hepsine yöneltilmiş bir saldırı olarak değerlendirmesini" öngören NATO'nun 5. maddesinin işletilme ihtimaline ilişkin soru üzerine Ceylan, "İlk kez ABD'ye el Kaide'nin yaptığı terör saldırısı ertesinde işletilmiştir. Türkiye'ye yönelik herhangi bir silahlı saldırı vuku bulduğunda elbette ki bunu NATO'ya getiririz. Gerekli görüldüğü takdirde 5. maddeyi işletiriz. Bu koşullarda böyle bir durum mevcut değil. Türkiye'ye karşı herhangi bir silahlı saldırı olması durumunda oturulur düşünülür" değerlendirmesinde bulundu.

Rusya'dan gelen açıklamalarda "Türk hava sahasının ihlal edilmediği ve operasyonların DAEŞ'e karşı yapıldığı" iddialarına yönelik olarak da Ceylan, "Bunların ikisi de doğru değildir. Hava sahamız 4 kez ihlal edilmiştir. Rusya'nın, Suriye'nin kuzeybatısına yaptığı operasyonlarının da DAEŞ'le alakası yoktur. Orada DAEŞ zaten yoktur" diye konuştu.

Türkiye-Suriye sınırında Türk hava sahasını, 5 dakika içinde 10 kez uyarılmasına rağmen ihlal eden SU-24 tipi savaş uçağına angajman kuralları çerçevesinde bölgede devriye görevinde bulunan iki Türk F-16 uçağı müdahalede bulunmuştu. Rusya, Hatay'ın Yayladağı ilçesinin karşısında Suriye'nin Bayırbucak bölgesine düşen uçağın kendisine ait olduğunu açıklamış, NATO, uçağın hava ihlali yaptığına ilişkin Türkiye'nin paylaştığı bilgilerin doğruluğunu teyit etmişti. Ekim ayı başında da Rusya'ya ait savaş uçakları Türk hava sahasını ihlal etmiş, Rus yetkililer olayın ardından özür dileyerek benzer durumların tekrarlanmayacağını bildirmişti. Türkiye ise hava sahası ihlallerine askeri karşılık verilmesini içeren angajman kurallarının uygulanacağı uyarısını yinelemişti. 

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler