YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
NATO Genel Sekreteri ikinci kez özür diledi
Kanada'da düzenlenen Halifax Uluslararası Güvenlik Forumu'nda Orgeneral Hulusi Akar ile bir araya gelen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ikinci kez özür diledi.
NATO Genel Sekreteri  ikinci kez özür diledi
17 Kasım 2017 / 21:42 Güncelleme: 18 Kasım 2017 / 01:31

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile görüşen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “net bir şekilde” özrünü Akar’a iletti. 

KANADA'DA GÖRÜŞTÜLER

Kanada'da düzenlenen Halifax Uluslararası Güvenlik Forumu'na katılan Orgeneral Hulusi Akar ve NATO Genel Sekreteri Stoltenberg bir araya geldi. 

İKİNCİ BİR KEZ YÜZ YÜZE ÖZÜR DİLEMEK İSTEDİ

Hulusi Akar’ın Kanada’da olduğunu öğrenen Stoltenberg, ikinci bir kez yüz yüze özür dilemek istedi.

NATO Genel sekreterinin talebi üzerine gerçekleşen görüşmede, Stoltenberg, Norveçte'ki Trident Javelin tatbikatında yaşananlar nedeniyle Akar’a özrünü ‘net bir şekilde’ iletti.

STOLTENBERG: ÖZRÜMÜ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A İLETİN

Yaşanan olay nedeniyle üzüntülerini dile getiren Stoltenberg, Akar’dan, özrünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da iletmesini istedi. 

AKAR: SORUMLU AMİRLERİN DE CEZA ALMASI GEREKİYOR

Akar da söz konusu olayla ilgili iki personelin görevden alınmasının yeterli olmayacağını, orduda hiyerarşik bir sistem olduğunu ve sorumlu amirlerinin de ceza alması gerektiğini vurguladı. 

STOLTENBERG: GENİŞ ÇAPTA SORUŞTURMA BAŞLATTIK

Stoltenberg de Norveç makamlarının konuyla ilgili geniş çapta soruşturma başlattığını ve bu olayın birliğe zarar vermesini istemediklerini ifade etti.

"MÜTTEFİKLERİN TERÖR GRUPLARINA YARDIM YAPMASI KABUL EDİLEMEZ"

Suriye ve Irak’ta, Türkiye’nin terör örgütü olarak tanıdığı gruplara yapılan yardımlardan duyulan rahatsızlığı dile getiren Türk tarafı, müttefiklerin düşmanlara yardımının kabul edilemeyeceğini ifade etti. 

NATO: BUNUN OLMAMASI GEREKİYOR

Bunun üzerine NATO tarafı da söz konusu durumun ittifakın birlik ve beraberliğine zarar vereceğini ve bunun yaşanmaması gerektiğini kaydetti.

GENELKURMAY'DAN GÖRÜŞMEYLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Genelkurmay Başkanlığı'ndan görüşmeyle ilgili yapılan açıklamada da, "Genelkurmay Orgeneral Hulusi Akar 17 Kasım 2017 tarihinde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Halifax/Kanada'da bir görüşme gerçekleştirmiştir. NATO Genel Sekreterinin talebi üzerine yapılan görüşmede, Genel Sekreter, NATO Tatbikatında yaşanan olaydan dolayı NATO adına özür dilemiştir." ifadeleri kullanıldı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler