YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nasıl bir oran bekliyor?
Erdoğan katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı."Referandumda nasıl bir oran sizi memnun eder?" sorusuna "Önemli olan neticedir"diyen Başbakan bedelli askerlikle ilgili bir çalışmanın olmadığını da sözlerine ekledi.
Nasıl bir oran bekliyor?
08 Eylül 2010 / 09:40 Güncelleme: 08 Eylül 2010 / 09:59

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bedelli askerlik konusunda şu anda herhangi bir çalışma olmadığı belirterek, ''Burada beklentiyi bence hiç artırmamak gerekir'' dedi.

Başbakan Erdoğan, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Sanatçıların referandum konusundaki tavrına ilişkin soru üzerine Erdoğan, bir Başbakan olarak hiçbir sanatçının yaklaşım tarzına, kanaatine müdahale etme hakkını kendisinde bulamayacağını söyledi. Erdoğan, ''Bana göre hepsi saygındır. 'Evet' diyen de 'hayır' diyen de saygındır'' diye konuştu.

Tepkisinin engelleme girişimlerine yönelik olduğunu bildiren Erdoğan, ''Aslında onlar kendi haline bırakılsa inanıyorum ki büyük bir kısmı oy vermeye gidecek. Baskı altında tutulmadan oy vermeyene saygım var. Ama kendi iradesiyle baskıyla değil. Benim buradaki şeyim, onlara baskı yapılıyor ya, korkutuluyor ya, ölümle tehdit ediliyor ya, ona karşıyım'' dedi.

Anayasa metnine ''şunu koy'' diyenden bu konuda tavır beklediğini ifade eden Başbakan Erdoğan, sürece katılanların, daha önce 2001'de gazetelere ilan verdiğini anımsattı. Erdoğan, ''Orada bitaraf olmadınız, taraf oldunuz. Taraf olmayı da savundunuz. Şimdi aynı örgütlere diyorum ki şimdi de bitaraf olma'' diye konuştu. Erdoğan, ''nimette ortak, külfette yok'' şeklinde bir mantığın olamayacağını söyledi.

Kimsenin referanduma, ''güven oylaması'' diyemeyeceğini belirten Erdoğan, güven oylamasının partilerinin kendisine yönelik olduğunu belirterek, oysa referandumda kendileriyle birlikte ''evet'' diyecek parti ve sivil toplum kuruluşları bulunduğuna dikkati çekti.

''NASIL BİR ORAN''

 Erdoğan, süreç içinde bazı sanatçılarla temasının olduğunu, bu tür görüşmeleri daha çok AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in yaptığını, kendisinin de bazılarıyla iftar sofralarında vesaire görüşmelerinin olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan, sanatçılardan bir kısmının, milli birlik ve kardeşlik sürecine olduğu gibi anayasa değişikliğine de destek verdiğini belirtti.

''Nasıl bir oran sizi memnun edecek?'' sorusuna karşılık Erdoğan, şunları kaydetti:

 ''Bunun temel olarak ilkesi yüzde 50 artı 1'dir. Yüzde 50 artı 1'i aldığınız zaman bu ne demektir, halk oylaması evetle bitmiştir. Bu budur. İşin netice itibariyle rakamsal tespiti budur. Bunun yüzde 60 mı, 70 mi olur? Bunların üzerinde durmanın anlamı yok. Benim için asıl olan neticedir. Netice alındıktan sonra iş bitmiştir. Asla bu bir güven oylaması olamaz. Bu AK Parti'nin aldığı bir oy değildir. Bu Tayyip Erdoğan'ın aldığı bir oy değildir. Muhalefetin de aldığı bir oy değildir. Çok yanlış bir yaklaşımdır ve bunu muhalefet kasıtlı olarak böyle bir yere çekmeye çalışıyor.''

''MÜCADELE DEVAM EDİYOR''

Başbakan Erdoğan, ''Vesayet bitti mi, ne zaman bitecek?'' sorusu üzerine, şöyle dedi:

''Bunun bir takvimi olmaz. Dere yatağında akar. Bu yatağında tam aktığı zaman vesayetin orada bittiğini görürüz. Fakat şu anda bunun devam ettiğini görüyoruz. Türkiye'de birçok kurumlar içerisinde bu mücadelenin devam ettiğini görüyoruz. Ama şunu söyleyebiliriz her gün daha iyiye gidiyoruz. Bütün meselemiz, bütün derdimiz, kesintisiz bir demokrasiyi yakalamak. Kesintisiz demokrasinin yakalandığı an vesayetin bittiği andır.''

''Siz devleti yönetirken devletin içerisindeki birtakım yapılar, birtakım gizli pazarlıklar yürütebiliyor mu hala bu ülkede?'' sorusuna, Erdoğan şu yanıtı verdi:

''Gizli pazarlıkların tam manasıyla bittiği noktasında bir iddianın içerisinde bulunmam mümkün değil. Bizim gıyabımızda da bazı şeyler olabilir. Her şeyi biz dört dörtlük kontrol ediyoruz diyemeyiz. Çünkü yılların oluşturduğu bir devlet yapısı var. Ben bir başbakan olarak şu 8 yıllık dönemimizde bu işe tamamıyla nüfuz ettim, tamamıyla her şeyi A'dan Z'ye biliyorum iddiası içerisinde değilim. Böyle bir şey yok. Dediğiniz endişeler bende de var. Şunu çok açık, net söyleyebiliriz, bugün 7,5 yıl öncesine göre çok daha iyi bir noktadayız.''

FAİLİ MEÇHULLER

Kayıplar konusunda iktidarın yapabileceklerine ilişkin soruya karşılık Erdoğan, elinde bilgisi, belgesi olanların kendilerine yardımcı olması halinde bunları neticeye kavuşturmaya gayret edeceklerini vurguladı.

Kendi dönemlerinde faili meçhullerin yok noktasında olduğunu ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

''Bu nokta çok kararlı yürüdük ve çok başarılı neticeler aldık. Ama çok daha öncesine yönelik faili meçhuller noktasında da biz çok açığız, çalışıyoruz. Bize ulaşacak bir bilgi, delil olduğu anda da onların üzerine şiddetle yürürüz. Benim Cumartesi Anneleriyle ilgili olarak aldığım bilgi şudur, Cumartesi Annelerini istismar edenlerin olduğu konusudur. O istismarın ortadan kalkması, gerçek manada Cumartesi Annelerinin faili meçhullerin kendileri olması halinde bilgi, bulgu ne varsa biz bunların üzerine hükümet olarak kesinlikle gideriz.''

Erdoğan, bu konuda kendisiyle görüşme talebinde bulunulması halinde ''seve seve görüşebileceğini'' belirtti.

''BAŞBAKAN BİR ŞEY SÖYLER...''

''Vergi ve sigorta borçlarının yapılandırılmasının seçim ekonomisi yorumlarına neden olduğu'' değerlendirmelerinin hatırlatılması üzerine Başbakan Erdoğan, bu konudaki talebin TESK'ten geldiğini bildirdi.

Bunun üzerine ilgili bakanlara çalışma yapılması talimatı verdiğini ifade eden Erdoğan, bunun alelacele gerçekleştirilecek bir şey olmadığını, bu konuda bir çalışma yürütüleceğini söyledi.

Mali kural konusundaki sorular üzerine Erdoğan, IMF'den sıyrılan Türkiye'nin kendi içerisinde bir IMF oluşturmasının anlamı olmadığını vurguladı. Erdoğan, 7,5 yılda mali disiplinden taviz vermediklerini, istikrarı, güveni bu şekilde sağladıklarını belirtti.

Yatırımların süratle yapılması gerektiğini, aksi halde kalkınma ve büyümenin hızlandırılamayacağını söyleyen Erdoğan, ''Mali kural yasalarla niye dayatılsın? Şu an dursun, erteleyelim, bunu daha sonda gündemimize alalım. Ama biz şu anda tam sıçramayı yapacağımız bir dönemde kendimizi bunlarla bağlamayalım. Çünkü Türkiye'nin yatırımlarla ayağa kalkması lazım'' diye konuştu.

''Devlet Bakanı Ali Babacan ile bu konuda görüş ayrılığı olup olmadığı'' yönündeki soru üzerine Erdoğan, ''Görüş ayrılığı olabilir, her zaman olur. Görüş ayrılığı olmaması diye bir şey yok ama sonunda nihai olarak başbakan bir şey söyler ve orada bu iş noktalanır'' dedi.

BEDELLİ ASKERLİK

Başbakan Erdoğan, bedelli askerlik konusunda da ''Bu konuda şu anda herhangi bir çalışma yok. Burada beklentiyi bence hiç artırmamak gerekir. Bu konunu üzerinde şu anda konuşmayı doğrusu gereksiz buluyorum. Ama hakikaten böyle bir adımın atılması noktasında herhangi bir gelişme olursa zaten bunu açıklarız. Ama şu anda gündemimizde böyle bir durum söz konusu değil'' diye konuştu.
AA

ÜLKEYİ KİMLER NE HALE GETİRMİŞ !
 // BATUHAN
Sn.Başbakanımızın devlete hakim ve muktedir olamaması doğrusu seksen yüz yılda ne devletin ne hale getirildiğinin kanıtı olsa gerek. Allah razı olsun Ak Parti iktidarından ülkemizi uçurumun kenarından bu güne getirdiler. 12 eylülden sonra inşaAllah dahada iyi olacak çünki anayasa tamamen AB normlarına uygun hale getirilecek....
08 Eylül 2010 12:35
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler