YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Namaz yasağına tepkiler büyüyor
750 kişinin çalıştığı Birgi Mefar ve bin 750 kişinin çalıştığı Arçelik’te çalışanlara yönelik namaz yasağına Namaz Gönüllüleri Platformu’nun tepkisi sert oldu. NGP sözcüsü Abdullah Yıldız, namaz yasağı son bulmalı. Namaza kısıtlama getirilemez” dedi.
Namaz yasağına tepkiler büyüyor
28 Kasım 2013 / 18:00 Güncelleme: 28 Kasım 2013 / 18:03

Özel sektörde çalışanlara yönelik ibadet yasakları büyük tepki çekiyor. Gazetemiz Akit’te dün yayınlanan 750 insanın çalıştığı Birgi Mefar İlaç Sanayii ve Arçelik firmasındaki çalışanlara yönelik namaz zulmü, büyük yankı uyandırdı. Çalışanlarının namaz kılmasına izin vermeyen Birgi Mefar ve Arçelik’e Namaz Gönüllüleri Platformu’nun (NGP) tepkisi sert oldu.

“Namaza kısıtlama getirilemez!”

750 kişinin çalıştığı Birgi Mefar İlaç Sanayii’nde çalışanlara kompleks içinde herhangi bir mescid kurulmadığı gibi Cuma namazlarında dahi namaz saatlerinde dışarı çıkılmalarına izin verilmiyor. Koç grubuna ait Arçelik’in Gebze’de bulunan ve bin 750 işçinin çalıştığı klima fabrikasında ise çalışanlara yönelik tam bir namaz zulmü uygulanıyor. Akit’e konuşan Namaz Gönüllüleri Platformu sözcüsü Abdullah Yıldız, Türkiye’de kamu sektöründe dahi pek çok yasağın kaldırıldığı bir dönemde özel sektörde de namaz yasağının uygulanmaması gerektiğini belirterek, “Namaz yasağı son bulmalı. Namaza kısıtlama getirilemez” dedi.

Hiçbir hukuk Namaz yasağını kabul edemez!

“Namazın önündeki resmî ve sivil her türlü engele karşı insanımızın hakkını arıyoruz. Namazın önündeki her türlü engelin kaldırılması gerekiyor. Bu fabrikalardaki namaza yönelik saldırılar, dünyadaki bütün insanların inanç özgürlüğüne yönelik saldırıdır. Bu durum pek tabii, hiçbir din ve hukuk anlayışı ile kabul edilemeyecek uygulamalardır” diyen Yıldız, vatandaşlara yönelik namaz yasağının kabul edilemeyeceğini belirterek “Şu an Türkiye’de yeni yapılan anayasa çalışmalarıyla insanların önündeki her türlü düşünsel ve inanç engelleri kaldırılırken, özel sektörde bu tür yasakların olması insan onuruna yönelik bir saldırıdır” diye konuştu.

 

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler