YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Namaz kılınacaksa açılmasın
Namaz kılınacaksa açılmasın
03 Nisan 2011 13:18
Sinema ve tiyatro oyuncusu Zeki Alasya 30.İstanbul Film Festivali'ne katıldı."Emek Sineması'nın açılmasını istiyoruz" diyen Alasya "Sahnede namaz kılınacaksa hiç açılmasın"dedi.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nca (İKSV) düzenlenen 30. İstanbul Film Festivali, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen açılış gecesiyle başladı.

Geçmişten günümüze festivalle ilgili belgesel niteliğindeki görüntülerin dev ekranlarda gösterilmesiyle başlayan gecede pek çok sanatçı tek tek sahneye gelerek, bu yıl 30. yaşını kutlayan festivalle ilgili anılarını anlattı.

Törende, Beyoğlu’ndaki sinemalarla festivale 28 yıl boyunca ev sahipliği yapan ve 25 Ekim 2009’dan bu yana kapalı olan Emek Sineması ile ilgili özel bir video da yayınlandı. Festivalin açılış konuğu, yapıtları ve yaklaşımıyla başta Gus Van Sant olmak üzere, çağdaş ve bağımsız sinemayı etkileyen usta yönetmen Bela Tarr oldu. “Sinemanın filozofu’’ olarak tanımlanan Macar yönetmen Tarr’a, festivalin ‘’Sinema Onur Ödülü’’nü İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı verdi. İstanbul Film Festivali’nde her yıl verilen ‘’Sinema Onur Ödülleri’’, Yeşilçam emektarları Ertunç Şenkay, Metin Akpınar, Zeki Alasya ve Yusuf Kurçenli’ye takdim edildi.

Namaz kılınacaksa hiç açılmasın

Sinema ve tiyatro oyuncusu Zeki Alasya, Emek Sineması ile ilgili ilginç bir yorum yaptı. Alasya, onur ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmada, 3 yıldır faaliyette olmayan Emek Sineması’nın akıbetine değinerek ‘Milli Türk Talebe Birliği’nin İstanbul’daki binası eskiden laik bir yerdi, fakat zamanla, oradaki tiyatronun sahnesinde namaz kılmaya başladılar. Emek Sineması’nı çok seviyoruz ve tekrar açılmasını istiyoruz. Ama Emek sinemasının sahnesinde namaz kılınacaksa hiç açılmasın daha iyi’ dedi. Açılış gecesinin finalinde ise, Fransız yönetmen Marc Fitoussi’nin “Copacabana’’ adlı filmi gösterildi. Festival kapsamında 230’un üzerinde film, 17 Nisan’a kadar Beyoğlu’nda Atlas, Beyoğlu AFM Fitaş 1 ve

4, Beyoğlu, Pera Müzesi sinemaları ile Nişantaşı CityLife ve Kadıköy’de Rexx sinemalarında gösterilecek. STAR

Festival’de bugün

- Michael Rowe’un yönettiği Meksika yapımı Artık Yıl 11.00’de Atlas’ta.

- Daniele Luchetti’nin yönettiği, Elio Germano’ya da Cannes’dan Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandıran Hayatımız 11.00’de Nişantaşı Cine City’de.

- Rusya’nın Oscar adayı olan Kray 13.30 seansında Fitaş 4’te.

- Ünlü opera yönetmeni Kasper Holten’ın imzasıyla Mozart’ın Don Giovanni adlı başyapıtının çağdaş versiyonu Juan 13.30’da Fitaş 1’de.

- Tevfik Başer’in kült filmi 40 m≤ Almanya Beyoğlu Sineması’nda 13.30’da... Filmin gösterimine Başer de katılacak.

- Billy Wilder’ın klasiği Bazıları Sıcak Sever beyazperdede izlemek isteyenler için 16.00’da Beyoğlu Sineması’nda.

- Dün kaçıranlar için 3 boyutlu Pina Nişantaşı City’s’de 13.30 ve 19.00 seanslarında izlenebilir.

- Festival’in “Çocuk Mönüsü”nde bugün Sevimli Gemi: Denizdeki Hazine var. 13.30’da Rexx’de...

- Przemyslaw Wojcieszek’in yönettiği Polonya Yapımı dün kaçıranlar için yeniden 11.00’de Fitaş 4’te. Wojcieszek seyircilerin sorularını cevaplamak için gösterime katılacak.

Star

namaz dinin direği
 // çınar çamlıbel
kardeşim senin dinin inancın ne olursa olsun senki hemde milyonlarca müslümanın filmlerini izlediği bir sanatçısın çoğunluğu islam inancına sahip olan hemde namazı dinin direği sayan en önemli ibadet olan namazı bu kadar alay edici bir tavırla ağzına alıyosan dur önce haddini bil derim.ve bir dahada senin filmlerini izleyen müslümana yazıklar olsun derim ..vesselam...
04 Nisan 2011 21:33
Zaten mason
 // ali
Selamun aleykum arkadaşlar...Bu şahıs zaten mason olduğunu açıklamış ve Metin AKPINAR(buda müslüman düşmanı) davet etmiştir fakat kabul etmemiştir...Bunların ve buna benzer bir çok sanatcının filmleri veya neleri varsa bırakılmalıdır....Saygılar.....
04 Nisan 2011 14:30
Boykot ediyorum
 // yusuf
Artık hiç bir dizi ve filmini izlemiyeceğim.müslümanlar olarak bu islam düşmanlarının bulunduğu film dizi yada her neyse nefsimize hakim olup izlememiz en doğru en kuvvetli cevap olacaktır.Son zamanlarda müslümanları kışkırtmak için yapılan faaliyetlerde dikkatinizi çekerim sabırlı olalım vesselam...
04 Nisan 2011 02:13
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler