YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Namaz için atıldığımı kimseye..."
"Namaz için atıldığımı kimseye..."
14 Mart 2011 08:36
1991 yılında Yüksek Askeri Şura kararıyla ordudan uzaklaştırılan Salim Aynacı, "Eşim başörtülü ben de namaz kılıyorum. Peygamber ocağı dediğimiz yerden namaz kıldığımız için atıldığımızı kimseye anlatamıyoruz"dedi.

Yüksek Askeri Şura kararlarıyla ordudan atılanlara haklarını iade eden tasarının Meclis’ten geçmesi mağdurları sevindirdi.

1991 yılında YAŞ kararıyla ordudan uzaklaştırılan Salim Aynacı da sevinenler arasında. Alevi olduklarını anlatan Aynacı, “Dinine bağlı bir Alevi’yiz. Eşim başörtülü ben de namaz kılıyorum. Anneme babama anlatamadım meseleyi. Çok zor anlatmak, Peygamber ocağı denilen bir kurumdan namaz kıldığınız için atıldığınızı kimseye anlatamıyorsunuz. Mutlaka bir suçun vardır ki, atılmışsın diyorlar. Üzücü olan bir diğer bir olay da; akrabalarım ve arkadaşlarım kapımı dahi çalmaz oldu. Haksız yere uzaklaştırıldığımızı herkes anlayacak” dedi.

28 GÜN HÜCRE CEZASI VERİLDİ

1983’te Hava Astsubay Çavuş olarak Malatya’da göreve başlayan Aynacı, Ankara’ya çağırılıp 28 gün hücre cezası aldıktan sonra ‘İrticai faaliyet’ gerekçesiyle 1991’deki  YAŞ kararıyla da ordudan uzaklaştırıldı.

Star

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler