YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nakiller 10 güne kadar yapılacak
Nakiller 10 güne kadar yapılacak
22 Ekim 2009 15:13
Teröristbaşı Öcalan'a komşu olacak mahkumların hepsi PKK'lı ve ağır müebbet almış hükümlüler

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada İmralı'ya mahkum nakillerinin 10 güne kadar yapılacağı duyurulurken, PKK elebaşı Abdullah Öcalan ile kalmak için bakanlığı resmi başvuru yapan mahkumların listesi belli oldu.

Bakanlığın önündeki listeye göre hepsi PKK üyesi olan müebbet ve ağır müebbet almış hükümlülerin isimleri şöyle: Çetin Arkaş, Nait Özkılıç, Hüseyin Yıldırım, Nedim Özalp, Yaşar Cinbaş, Nihat Ekmez, Şakir Akkurt, Lokman Laçin, Sait Yıldırım, Mustafa Okçul. Bakanlığın bu listeye yüzde yüz bağımlı kalamayacağı, 10 kişilik listeyi hem 8'e indirmek, hem de mahkumların şu anda geçirildiği testlerin sonuçlarına göre son bir değerlendirme yapmayı beklediği öğrenildi.

EN GENÇLERİ LOKMAN LAÇİN

Listedeki en genç isim 1971 doğumlu Lokman Laçin. Diyarbakırlı Laçin, 25 Eylül 1993 tarihinde PKK ile bağlantısı olduğu gerekçesiyle yakalandı. Türk Ceza Kanunu'nun 125. maddesi gereği (Devletin hakimiyeti altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik eylem) 1997'de idama mahkum edildi. Cezası idamın kaldırılmasıyla ağır müebbete çevrilen Laçin, şu anda Erzurum H Tipi Cezaevi'nde bulunuyor.

"SAKINCALI İSİM YOK"

Öcalan'ın avukatları listedeki isimleri değerlendirerek "Devlet şu ana kadar

Öcalan'ın güvenliğini tehdit edecek herhangi bir adımda bulunmadı. Bu isimler de

gösteriyor ki Öcalan'ın güvenliğini tehdit edecek ya da PKK üst düzey yönetiminden herhangi bir seçim yapılmamıştır" dedi. Asrın Hukuk Bürosu avukatları, AİHM'de Öcalan'ın tecritiyle ilgili Türkiye'yi suçlayabilecek dosyanın neredeyse karar aşamasında olduğunu vurgulayarak, Adalet Bakanlığı'nın zamanlamasının hem bu açıdan hem de açılım süreci açısından olumlu olduğunu vurguladı.

91'DEKİ MAĞAZA KATLİAMINDA ADI GEÇİYORDU

Listede bulunan isimlerden Bolu F Tipi Cezaevi'nde ağırlaştırılmış müebbet mahkumu olan Çetin Arkaş'ın ismi Öcalan'ın dava klasörlerinde de geçiyor. Arkaş, 25.12.1991 günü saat 13.00 sıralarında 4 PKK elemanı ile birlikte İstanbul'daki Çetinkaya Giyim Mağazasına molotof kokteyli ile saldırı düzenledikleri, mağazayı tutuşturdukları, mağazada bulunan 12 kişiyi öldürdükleri ve 12 kişiyi de yaraladıkları gerekçesiyle Öcalan'ın dava klasörlerinde yer alıyor.

Diğer İsimler...

Nedim Özalp: TCK 125. madde Bolu F Tipi Cezaevi

Hüseyin Yıldırım: Niğde doğumlu, TCK 125. madde Bolu F Tipi Cezaevi

Yaşar Cinbaş: Adıyaman E Tipi Cezaevi, Diyarbakır doğumlu

Şakir Akkurt: Batman doğumlu, Siirt Cezaevi, müebbet

Sait Yıldırım: Diyarbakır doğumlu, Diyarbakır E Tipi Cezaevi

Nihat Ekmez: Örgütün doktor kadrosundan Ekmez Bayburt doğumlu, Yozgat Cezaevi, Müebbet

Mustafa Okçul: Bayburt doğumlu, Muş E Tipi Cezaevi, müebbet

Naif özkılıç: Siirt L Tipi Cezaevi, Diyarbakır doğumlu, ağırlaştırılmış müebbet
 

HABERTÜRK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler