YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
N.Ç. kararı kesinleşti...
N.Ç. kararı kesinleşti...
25 Kasım 2011 07:38
N.Ç. davasında Başsavcılık itiraz etmedi, karar kesinleşti
13 yaşında 26 erkeğin cinsel istismarına maruz kalan N.Ç. davasında bir skandal daha. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, sanıklara ceza ve 'iyi hal' indirimini onaylayan karara 30 gün içinde itiraz etmedi. Karar, dün itibarıyla kesinleşti.

Yargıtay Başsavcılığı, N.Ç. davasında Yargıtay 14. Ceza Dairesi'nin kararına yasal süresi içerisinde itiraz etmedi. Davada yerel mahkemece verilen ve Yargıtay tarafından onanan skandal karar kesinleşti. Karara göre ayrıca, sanıklara isnat edilen 'reşit olmayan mağdureyi rızasıyla kaçırıp alıkoyma' suçu da zamanaşımına uğradı. 32 sanıklı davada 3 kişi hakkında beraat verilmiş, 25 şüpheli ise 15 yaşından küçük çocuğa cinsel istismardan 4 yıl ile 4 yıl 10 ay arasında hapis cezasına çarptırılmıştı. N.Ç.'yi pazarlayan iki kadına da 9 yıl hapis cezası verilmişti. 14. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin, 13 yaşından itibaren 26 kişiye satılan N.Ç.'nin, rızasıyla birlikte olduğu yönündeki görüşünü doğru bulmuştu. Daire bu görüşe vardığı için, sanıklar hakkındaki ceza azalmıştı.

14. Ceza Dairesi'nin N.Ç.'nin rızasıyla birlikte olduğu şeklinde yerel mahkemenin onanmasına ilişkin karara Yargıtay Başsavcılığı'nın itirazı durumunda Ceza Genel Kurulu'nun gündemine gelme ihtimali bulunuyordu. Başsavcılık, daha önce ilk derece mahkemesinin verdiği kararın onamasını talep etmişti. Başsavcılık bu görüşünü değiştirmedi. Dairenin kararına itiraz etmedi. Bu nedenle N.Ç.'yle birlikte olan sanıklara, zorla kaçırıp alıkoyma suçundan ceza verilemeyecek.

Yargıtay 14. Ceza Dairesi'nin 2 kadın sanık hakkında cinsel istismara iştirak suçundan ve 23 sanık hakkında cinsel istismar suçundan verilen cezaların artırılması gerekçeleriyle bozduğu dosya, Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay'ın bu bozma kararına uyarsa, 20 civarındaki sanığın cezası yarı oranında artabilecek. Mahkemenin ilk kararında direnmesi durumunda da bozma yönünden verilen kararlar Yargıtay Ceza Genel Kurulu gündemine gelebilecek. Ancak ilk onama kararı kesinleştiğinden bu kısımlar Yargıtay'a gelmeyecek. Yargıtay'ın Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 'N.Ç. ile ilgili cinsel istismar davasında 15 yaşından küçük çocuğun rızasıyla birlikte olma' suçundan verdiği karar kamuoyunda tartışma konusu olmuştu. Yargıtay 14. Ceza Dairesi, 13 yaşından itibaren 26 kişiye satılan N.Ç.'nin zorla değil, rızasıyla bu kişilerle birlikte olduğu yönündeki Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin görüşünü doğru bulmuştu. Daire, bu görüşe vardığı için, sanıklar hakkındaki ceza azalmış, sanıklara rızaen alıkoyma suçundan verilebilecek ceza da zamanaşımına uğramıştı.

14. Ceza Dairesi gerekçeli kararında, Adli Tıp'ın raporunu dikkate almıştı. Adli Tıp raporunda, N.Ç.'nin 'mağduresi bulunduğu olayın ahlaki redaetini (kötülüğünü) müdrik olduğu, olaya ruhsal yönden mukavemete muktedir olduğu beyanlarına muteber edilmemesi için tıbbi bir neden bulunmadığı ve suç tarihi döneminde 15 yaşını bitirmediği' görüşü bulunuyordu. Daire gerekçeli kararında, N.Ç.'nin mahkeme aşamasına kadar zorla alıkonulduğuna dair hiçbir beyanda bulunmadığı savunulmuştu.  (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler