YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MYK'dan Suriye kararı çıktı
Genel Başkan Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan MYK toplantısı sonrası CHP Parti Sözcüsü Birgül Ayman Güler açıklamalarda bulundu. Işık Koşaner'e ait olduğu iddia edilen ses kaydına tepki gösteren Güler, Suriye'ye bir heyet gönderileceğini açıkladı.
MYK'dan Suriye kararı çıktı
24 Ağustos 2011 / 21:38 Güncelleme: 24 Ağustos 2011 / 21:43

CHP Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Birgül Ayman Güler, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner'e ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarına ilişkin, ''Bu olmamalı, olmaması gereken, özel konuşmalarınızın hiç bilmediğimiz yetkili ya da yetkisiz kişiler tarafından hukuka aykırı olarak dinlenmesi arşivlenmesi ve kendileri için uygun bir zaman geldiğinde servis edilerek bizim birey olarak anayasal haklarımızın ihlal edilmesi. Olmaması gereken kuşkusuz bu'' dedi.

Güler, Kılıçdaroğlu başkanlığında yapılan ve yaklaşık 4 saat süren toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

Güler, bir gazetecinin Orgeneral Işık Koşaner'e ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarının MYK'da gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine, şunları söyledi:

''Bu olmamalı, olmaması gereken, özel konuşmalarınızın hiç bilmediğimiz yetkili ya da yetkisiz kişiler tarafından hukuka aykırı olarak dinlenmesi arşivlenmesi ve kendileri için uygun bir zaman geldiğinde servis edilerek bizim birey olarak anayasal haklarımızın ihlal edilmesi. Olmaması gereken kuşkusuz bu. Öte yandan Türkiye son derece sıkıntılı zamanlar yaşıyor kuşkusuz, Kuzey Afrika ülkerine bakın, Irak, terör sorunu, Suriye'de yaşananlar. Bir taraftan ülkenin güvenliği için ordudan çok yüksek beklentileriniz var ama öte taraftan ordunun durmadan yıpratılması yönünde adeta sistemli bir resmi çalışma yürütüyorsunuz. Mutlaka bu süreçle ilgili olsa gerek.''

Güler, bir soru üzerine konuşmanın içeriğine yönelik bir değerlendirme yapmadıklarını söyledi.

Suriye'ye bir heyet gönderilip gönderilmeyeceğinin sorulması üzerine ise Güler, konunun geçtiğimiz hafta yapılan MYK'da gündeme geldiğini bugün de görüşüldüğünü belirtti.

Güler, Suriye'ye CHP'li bir heyetin gideceğini ve oradaki durumu yerinde inceleyerek, MYK ve Parti Meclisi'ne rapor sunacağını bildirdi.

Heyette kimlerin olacağının tam olarak netleşmediğini anlatan Güler, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun da heyette yer almasının düşünüldüğünü, böyle bir ihtimalin söz konusu olduğunu kaydetti.

Güler, Suriye gezisi ile ilgili zamanın da henüz netleşmediğini bildirdi.

Ankara İl Başkanı'nın istifasının MYK'da görüşülüp görüşülmediğinin sorulması üzerine ise Güler, konunun gündeme geldiğini ancak İl Başkanlığına henüz atama yapılmadığını kaydetti.

Güler, ''Biliyorsunuz, arkadaşımızın bazı iddiaları oldu, Doç. Dr. Tarık Şengül çok önemli bir akademisyendir. Atama işlemleri devam edecek, ileri sürdüğü iddialar bakımından da biz durum nedir diye onun üzerinde araştırmalarımızı yapacağız'' dedi.

Güler, bir soru üzerine iddiaların komisyon tarafından değil, MYK'daki bazı üyeler tarafından gerçekleştirileceğini bildirdi.

İddialar içerisinde bir Genel Başkan Yardımcısının da adının geçtiğinin hatırlatılarak, ''İl Başkanı açıklama yaparken, tenzili rütbe alan bir yönetici diyerek sayın Gürsel Tekin'i işaret etti. Bu konuyla ilgili sayın MYK'da Tekin açıklamada bulundu mu '' yönündeki soru üzerine Güler, ''Öyle bir değerlendirme olmadı'' yanıtını verdi.

''Kürt raporunun güncellendiği yönünde bazı açıklamaların'' olduğunun hatırlatılarak, böyle bir çalışmanın olup olmadığının sorulması üzerine ise Güler, ''Bazı görüşmeler yapıldı bu Kürt raporunun güncellenmesi üzerine değil, günümüzde terörün ulaştığı boyut ve bununla mücadele etmede beceriksiz olan hükümet gerçeği nedeniyle güncel koşullar neler, bunun üzerinde daha dikkatli durma gereği vurgulandı'' dedi.

Güler, başka bir soru üzerine de ''Kürt Raporu''nun yenilenmesi için herhangi bir komisyon kurulmadığını, raporun yenilenmesine yönelik de bir karar alınmadığını bildirdi.

Güler, bir soruyu yanıtlarken de İstanbul İl Başkanlığı'na yeni bir atama yapılmasının gündemlerinde olmadığını ifade etti.

Bayramlaşmaya ilişkin programın belli olup olmadığının ve BDP ile bayramlaşma yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine de Güler, ''Bayramlaşma programımız belli, BDP bir yazılı mesaj göndererek bayram programını iptal ettiğini bildirdi, onların bu bildirimi üzerine bizim programımızda dolayısıyla BDP ile bayramlaşma zorunlu olarak yer alamayacak. Bayram barış günü, biz bayramlaşmak için herkesi bekliyoruz'' diye konuştu.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler