YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Müzakereler başlıyor! Şam’'ın kurnazlığını Ankara engelleyecek
Suriye’'deki geçiş süreci için müzakereler bugün Cenevre’'de başlayacak. Şam Rejimi'nin Cenevre'de gündeme getireceği oldu bittileri Ankara frenleyecek ve Suriyeli muhaliflere 'hukuki ve siyasi danışmanlık' misyonunu üstlenecek.
Müzakereler başlıyor! Şam’'ın kurnazlığını Ankara engelleyecek
29 Ocak 2016 / 00:30 Güncelleme: 29 Ocak 2016 / 13:49

Suriye'de normalleşme sürecine geçiş için Şam rejimi ile ılımlı muhalefet arasında Cenevre'de bugün başlaması öngörülen görüşmelerde, Türkiye önemli bir misyon üstlendi. Ankara, Cenevre görüşmelerinde muhaliflere "hukuki ve siyasi" danışmanlık yapacak.

Son dakika sürprizi yaşanmazsa taraflar farklı odalarda masaya oturarak, aracılı sistemle görüşmelere başlayacaklar. Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura ve heyeti ise taraflar arasında mekik diplomasisi gerçekleştirecek. 

Satır araları titizce taranacak

Toplantıda Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar ile BMGK'yı oluşturan ABD, İngiltere, Rusya, Fransa ve Çin temsilci heyetleriyle Cenevre'de olacak.

Türkiye'yi, Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu Genel Müdürü Can Dizdar ve aralarında hukukçuların da bulunduğu heyet temsil edecek.

Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun yakın çalışma ekibinde yer alan Dizdar ve heyetteki görevliler, Şam'ın metinlerin satır aralarına diplomatik ifadelerle gizleyecekleri olası tuzaklara karşı titiz bir tarama yapacak, her ifadenin siyasi ve hukuki sonuçları Suriye muhalefeti ile paylaşılarak, önlem alınması sağlanacak.  

Geçiş hükümeti için anlaşma 

Cenevre'de normalleşme sürecine ilişkin plan ve takvim üzerinde uzlaşıya varılırsa, BM'nin öncülüğünde kapsamlı bir konferans düzenlenecek. Konferansta, Suriye'de geçiş hükümeti oluşturulmasına ilişkin anlaşma imzalanacak.

PYD Cenevre'de yok

ABD Dışişleri Bakanlığı, Cenevre görüşmelerine katılacak grupların henüz açıklanmadığını ancak anladıkları kadarıyla PYD'nin toplantıya katılmayacağını belirtti.

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler