YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Musul operasyonu başladı, Türkiye alarma geçti
Musul operasyonu başladı, Türkiye alarma geçti
17 Ekim 2016 11:34
2014 yılından beri terör örgütü DAEŞ’ın kontrolünde olan Musul’a yönelik kara harekatı sebebiyle Türkiye, Başika'da ve Irak sınırında güvenlik önlemlerini artırdı.

Terör örgütü DAEŞ’ın kontrolünde olan Musul’a yönelik kara harekatı öncesinde ABD ve Fransa’ya ait uçaklar kentin doğusundaki DAEŞ hedeflerine operasyon yaptı. ABD, topçu atışıyla öncü harekâtı başlatarak bölgede ilk kez DAEŞ’i vurdu. 

OPERASYON BAŞLADI

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, devlet televizyonundan yaptığı açıklamada, Musul'da terör örgütü DAEŞ'e yönelik operasyonun başladığını söyleyerek, kent merkezine sadece ordu ve polis güçlerinin gireceğini bildirdi. 

BAŞİKA’DA ÜST DÜZEY ALARM
 
Türk yetkililer, Musul’un çevresine yönelik havadan ve karadan bombardıman başlamasıyla birlikte Başika Üssü’nde bulunan Türk askeri birliğindeki alarm seviyesinin en üst düzeye çıkarıldığını da söylediler. 

Musul’un çevresini temizlemek amacıyla yapılan atışlar sonrası koalisyon güçleri ile büyük operasyona karadan destek verecek güçlerin daha fazla yığınak yapacağı da belirtildi.

IRAK SINIRINA SEVKİYAT

Musul operasyonun başladığı gece saatlerinde Irak ile sınırı bulunan Şırnak'ın Silopi İlçesi'ne askeri araç sevkiyatı yapıldı. Tank taburuna doğru hareket eden askeri araçlara 'Akrep' adı verilen zırhlı araç eşlik ederek güvenliği sağladı.

Sevkiyatta, kapalı kasalarda mühimmat araçları, tanklar, kirpiler ve tank gibi ağır zırhlı araçların taşınmasını sağlayan çok sayıda üstü boş TIR'lar sınır birliklerine sevk edildi.

Sevkiyat araçları belli aralıklar ile ilçedeki konuşlu askeri birliklere kaydırıldı. Musul operasyonun başlaması ile birlikte askerlerin Musul'dan gerçekleşecek olası göç dalgası için sınır güvenliğini de son günlerde artırdığı gözlendi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler