YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Musul halkı Türkiye'yi istiyor
Kanal A'da yayınlanan İşte Haber programına konuk olan Emekli Kıdemli Albay Mithat Işık, "Musul'a harekat için acele edilmemesi gerekiyor. 3 yıldır zaten DAEŞ'in elinde önce Telafer'in kurtarılması ve güvenliğinin sağlanması gerekli." dedi.
Musul halkı Türkiye'yi istiyor
13 Ekim 2016 / 17:04 Güncelleme: 13 Ekim 2016 / 17:22

Kanal A ekranlarında yayınlanan ve Tuğba Dalkılıç'ın sunduğu İşte Haber programının konuğu Emekli Kıdemli Albay Mithat Işık, Fırat Kalkanı Harekatı, Musul operasyonu ve bölgede yaşanan sorunları değerlendirdi.

İşte Işık'ın Irak ve Suriye hakkındaki değerlendirmeleri:

Türkiye'nin sona yıllarda aldığı en önemli kararlardan biri, Suriye'deki Fırat Kalkanı Harekatı'nı başlatmasıydı ki biz bu operasyonu gerçekleştirmeseydik, Cizre'den başlayıp, Hatay sınırına kadar uzanan ve daha sonra belki Akdeniz'e kadar uzanan bir terör kuşağın,  ABD'nin de desteklediği bazı teröristler vasıtasıyla oluşturulacaktı.

Türkiye burada hem kendi sınırlarını korumak hem de bölgedeki göçleri önlemek için Fırat Kalkanı Harekatı'nı başarıyla uyguladı.

Başta ABD olmak üzere, Türkiye'de birtakım güçler bu harekatın başarılı olamayacağını kısa bir sürede dağılacağını söylüyordu. Şu ana kadar kendilerine verilen görevi başarıyla icra ettiler. Bölgeye güvenlik getirip insanların evlerine dönmesi sağlandı. Böylece göçler de engellenmiş oldu.

Dabık denilen yer, DAEŞ'in bir takım söylemleri var. Kıyametin burada kopacağı gibi filan orayı çok savunacağını söylüyor ama DAEŞ birdenbire ele geçirdiği yerleri boşaltan bir örgüttür.

ABD IRAK'TA SADECE SİLAH SATTI BİZİM GİBİ EĞİTİM VERMEDİ

Eğer ABD Irak'ta yaşayan insanlara bizim Başika'da verdiğimiz gibi eğitim verseydi, Irak vatandaşlarının can ve mal güvenliğini düşünseydi, onun eğittiği Irak ordusu yarım saat içinde buharlaşmazdı. ABD orada eğitim vermedi sadece silah sattı. Oradan Suriye üzerinden de DAEŞ'i gönderdiler Musul gibi bir yeri saatler içerisinde teslim ettiler.

MUSUL İÇİN ACELE HAREKET EDİLMEMELİ

Musul'a harekat için acele edilmemesi gerekiyor. 3 yıldır zaten DAEŞ'in elinde önce Telafer'in kurtarılması ve güvenliğinin sağlanması gerekli. Telafer ne PKK ne de başka bir gruba teslim edilmemeli, Telafer'in güvenliğini Telaferliler sağlamalı, önce Musul'un çevresi güvenlik altına alınmalı ardından da Musul Barajı'nın güvenliği sağlanmalı. Bölgenin demografik yapısını değiştirirseniz kavgaları önleyemezsiniz. ABD'nin işgali ardından bölgedeki mezhepsel çatışmalar körüklendi.

Kerkük'ün de güvenliği sağlandıktan sonra en son Musul'a operasyon yapılması çok daha isabetli olur.

BÖLGE HALKI TÜRKİYE'Yİ İSTİYOR

Türkiye adaleti ve eşitliği götürdüğü için bölge halkı Türkiye'yi istiyor. İnsanlar namus, iffet ve can güvenlikleri için Türkiye'yi istiyor. ABD askeri acımasızdır, duvardan tavuk atlasa koca bir binayı havaya uçurur. Biz daha önce o bölgede ABD askerlerinin de neler yaptığını biliyoruz.

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

anlamadim
 // fikret
Nasil musula gitiniz millete sordunuz...
13 Ekim 2016 18:31
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler