YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Musul eski Valisi: PKK Irak'ta siyasi büro açacak!
Musul eski Valisi Esil Nuceyfi, "İran, Rusya ve Irak içinde bazı grupların PKK'ya destekleri aşikâr. Bu hatta Suriye de dâhildir. Irak Merkezi Hükümeti PKK ile geçtiğimiz günlerde görüştü ve Bağdat'ta PKK bir siyasi büro açma girişiminde bulunacak" dedi.
Musul eski Valisi: PKK Irak'ta siyasi büro açacak!
06 Ocak 2016 / 16:35 Güncelleme: 06 Ocak 2016 / 16:50

TRT Kurdî'ye konuşan Irak'ın Musul şehri eski valisi Esil Nuceyfi, “Türkiye'nin Irak sınırları içindeki Başika'da Heşd-i Vatani adlı gruba askeri eğitim vermesi Musul halkına da emniyet ve güven veriyor. Tabi ki Türkiye’nin bu bölgede olması askeri olduğu kadar siyasi amaçlarda taşımaktadır. Fakat DAEŞ’e karşı savaşması önemli.

Türkiye gibi büyük ve Sünni bir devletin DAEŞ’e karşı durması ve onların ilerlemesini durdurması DAEŞ’in zafiyetini ve hezimete uğramasını gözler önüne sermektedir. Heşd-i Vatani gurubu Türk askerleri tarafından eğitim görüyorlar, eğitimin yanında tabi ki silah yardımına da ihtiyaç duyuyorlar.” dedi.

TÜRKİYE'NİN MUSUL'DA OLMASININ FAYDALARINI GÖRDÜK

“Türkiye iktisadi, sosyal ve askeri açıdan Irak'a yardımcı olacaktır bunu bir örneğini IKBY de görebiliriz.” diyen Nuceyfi, “Türkiye’nin o bölgede olması kalkınma yönünden faydalarını gördük. Bunların yanında Türkiye halkıyla Musul halkı arasında da tarihi bir bağ söz konusu. O yüzden Türkiye’nin Musul’da bulunması sosyal ve ekonomik açısından çok büyük önem taşımaktadır.

Bölgedeki dengeler açısından da Türkiye'nin Irak'ta yer alması diğer unsurları dengelemesi açısından gerekli olduğunu düşünüyorum. İran Irak'ta var olmasının yanında Türkiye ve diğer Arap ülkeleri de olması bence önem arz etmektedir.” dedi.

TÜRKİYE'NİN DE İÇİNDE BULUNDUĞU KOALİSYON...

Türkiye’nin de bulunduğu İslam askeri koalisyon gücünün Musul üzerinde etkisi olacağını söyleyen Nuceyfi, “Daha önce söylediğim gibi DAEŞ Sünnileri savunduğunu iddia ediyor, bu yüzden Türkiye’nin DAEŞ’e karşı koalisyon içerisinde olması bu örgütün zayıflamasına neden olur. Aynı zamanda Musul da yapılması planlanan operasyonla diğer Arap İslami devletlerin veya diğer farklı mezheplerin bulunması Musul halkını rahatlatacaktır. Her şeyden önemlisi Musul halkı öncelikle DAEŞ’den kurtarılma operasyonunda örgütün zayıf olduğunu görmeleri lazım.

Öte yandan Türkiye ile diğer Arap Ülkerlerin yakınlaşması Musul’daki Sünni Müslümanalar ile Irak’ın bütünündeki Müslümanların güven odağındaki diğer meselelerden bir tanesi olacaktır.”  dedi.

İSLAMİ KOALİSYON ULUSLARARASI KOALİSYONDAN DAHA ÖNEMLİ

Peşmerge güçlerinin de İslami bir koalisyona ihtiyaçlarının olduğunu söyleyen Nuceyfi, “Çünkü DAEŞ ile mücadele, küçümsenecek bir savaş değil. Bu mücadelenin uluslararası desteğe ihtiyacı vardır. Bana göre İslami koalisyon şu aşamada uluslararası koalisyondan daha önemli. Çünkü uluslararası koalisyon başka siyasi gündemlerle meşgul olarak bu konudaki adımları belki geciktirilebilir. Fakat bu DAEŞ krizi bu bölgede patlak verip direkt bir şekilde bağlantılıdır. Bu yüzden Peşmerge güçlerinin İslami koalisyona ihtiyaç duymaktadır sonuç itibarıyla bu koalisyonda uluslararası koalisyonun bir parçası sayılır. Buda çok normal bir dayanışmadır ki şuanda bu dayanışma bu iki taraf arasında görülmektedir.” dedi.

“İRAN, RUSYA, IRAK VE SURİYE PKK’YA DESTEK VERİYOR”

“Bugün İran, Rusya ve Irak içinde bazı grupların PKK'ya destekleri aşikârdır. Bu hatta Suriye de dâhildir. Irak Merkezi Hükümeti PKK ile geçtiğimiz günlerde görüştü ve Bağdat'ta PKK bir siyasi Büro açma girişiminde bulunacak. Aynı zamanda Suriye de de bir işbirliği içerisindeler.” diyen Nuceyfi, “Bazı Kürt Grupları Irak Kürdistan Bölgesi'nin bağımsızlığını kabul etmek istemiyor; ancak Peşmerge bu tavırları kabul etmemekte ve buna karşı çıkmaktadır. Bu ise Suriye, Şengal hattında Heşd-i Şeabi'' ile hareket edecek bir organizasyonun teşkiline yol açıp tehlikeli bir pozisyon doğuracaktır.” dedi.

BİRÇOK TANINMIŞ SÜNNİ İSİM İDAM EDİLDİ

Suudi Arabistan’daki idamlara da değinen Nuceyfi, “İran, Irak ve Suudi Arabistan'daki idamlar karşılıklı düşmanlıkları artıracaktır. Irak 'ta birçok tanınmış Sünni sima idama mahkûm edilmiş Tarık Haşimi, Ahmet Elwan gibi. Bu onların içişleridir diye ses çıkaran yok. Bu problemler Irak'ın içişlerine tesir etmektedir. Enbar'da, Babil'de birçok Sünni cami yakılıp yıkılmıştır. Bunları karşılıklı ilişkilerle çözmek lazım. Irak'ta birtakım unsurların PKK'yı desteklemesi, Irak içindeki Sunni, Şii ve Kürtler arasında da ihtilaflara yol açmaktadır. Heşd-i Vatani grubu askeri bir teşkilattır. Savaşmaları gerektiği an göreve hazırdır. Sayısı noktasında askeri ve istihbari olarak açıklamada bulunamayız.” dedi.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler