YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Muş'taki olaylara değerlendirme
Muş'ta korkulan oldu. İzinsiz gösteri yapan ve dükkanları taşlayan terör örgütü yandaşlarına ateş açıldı. 2 kiş hayatını kaybetti. İşte yaşanan bu olayları Ahmet Türk değerlendirdi... Türk olaylarla ilgili sağduyu çağrısı yaptı...
Muş'taki olaylara değerlendirme
16 Aralık 2009 / 11:21 Güncelleme: 16 Aralık 2009 / 11:24

Muş'ta meydana gelen olaylarla ilgili de sağduyu çağrısı yapan DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk, “Ne esnafımıza, ne insanımıza zarar vermeyecek bir tavrı, tutumu gerçekleştirmek zorundayız. Bu nedenle daha sağduyulu, ama demokratik, tepkilerini gerçekten demokrasi ölçüleri içinde olacak bir tepkinin de olması gerekiyor” diye konuştu.

ATEŞ AÇAN ESNAFA JİTEMCİ İMASI

Türk, Muş’ta yaşanan ve 2 kişinin ölümü, 8 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olaylarla ilgili de şu değerlendirmeyi yaptı: “Muş'ta, aldığımız bilgilere göre yıllardan beri derin devlet ile ve JİTEM'le çok içice olan bir şahsın gerçekleştirdiği, halkın üzerine ateş ettiği bir kişi.

Tabii ki biz bunu kınarız. Yine de şunu söylüyorum bütün olaylara rağmen halkımıza gerçekten sağduyulu olmasını rica ediyorum. Demokratik tepkilerimizi eylemlerimizi her zaman ortaya koyacağız. Haksızlığa karşı mücadele edeceğiz, ama bunu demokratik tepkilerle demokratik ölçüler içinde olması konusunda da, aynı zamanda da bir çağrı yapmayı istiyorum.

Belki bugün sizin (gazetecilerin) vasıtanızla bu çağrıyı da yapıyorum. Çünkü demokrasi fazilet mücadelesidir, erdem mücadelesidir. Elbette ki Kürt halkı haksız yaklaşımları mahkum etmek için bütün gücüyle çaba gösterecektir. Ama gerçekten ne esnafımıza, ne insanımıza zarar vermeyecek bir tavrı, tutumu gerçekleştirmek zorundayız.

Bu nedenle daha sağduyulu, ama demokratik tepkilerini gerçekten demokrasi ölçüleri içinde olacak bir tepkinin de olması gerekiyor. Çünkü demokrasi varsa, bir demokrasi tanımı içerisinde mutlaka insanlar bu tepkilerini ve taleplerini dile getirmek durumundadır. Onu getiremezse o zaman demokrasi tesis edilemez. Ama ölçüsünü, gerçekten ne istediğimizi çok daha güçlü bir şekilde ifade edebilecek bir tavrı, bir yaklaşımı da önemsememiz gerekiyor diye düşünüyorum.”
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler