YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mustafa Kemal de yeniçeri üniforması giymişti
Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki 16 Türk devletini simgeleyen askerleri eleştirenler Atatürk'ün yeniçeri üniformalı fotoğraflarına bakmalı..
Mustafa Kemal de yeniçeri üniforması giymişti
12 Ocak 2015 / 22:20 Güncelleme: 12 Ocak 2015 / 22:23

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Ankara ziyareti sırasında bir fotoğraf dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mahmud Abbas'ı Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bir törenle karşıladı.

Sarayda 16 Türk devleti askeri

Bu tören sırasında iki ülkenin istiklal marşları okunurken, tören bitiminde Erdoğan ile Abbas 16 Türk devletini simgeleyen askerlerin yer aldığı karede bir fotoğraf çektirdi. Bu uygulama Cumhurbaşkanlığı'nda bir ilk olarak tarihe geçti. Buna göre ilk kez Cumhurbaşkanlığı forsunda yer alan 16 ülkenin askerleri temsilen de olsa sarayda yer alıyordu.

Erdoğan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı resmi törenle karşıladı

Twitter'da tepki gösterdiler

Bu fotoğrafın ajanslara düşmesinin hemen ardından özellikle sosyal medyada adeta bir linç kampanyası başlatıldı. Aralarında Osmanlı askerlerini temsilen yeniçeri üniformalı bir askerin de bulunduğu askerler Erdoğan'ın arkasında yer alarak fotoğraf karesine girdi. Söz konusu fotoğraf üzerinden hem Erdoğan hem de Ak Parti'nin "CUMHURİYET KARŞITI" olduğuna yönelik yorumlar birbiri ardına yapıldı, o bilinen "Cumhuriyet'i yıkacaklar" kampanyası yeniden servise sokuldu.

Atatürk de yeniçeri üniforması giymişti

16 Türk devleti askeri üzerinden Erdoğan'ı eleştirenler Atatürk'ün bugünkü Bulgaristan'ın başkenti Soyfa'da giydiği yeniçeri üniformasını akıllarına getiremedi. 11 Mayıs 1914 yılında çekilen bu fotoğrafta Mustafa Kemal Atatürk bir yeniçeri üniformasıyla Sofya'daki kıyafet balosuna katıldı. O üniforma o gece balonun en güzel kıyafeti seçildi.

Bulgaristan'a Osmanlı mesajı

Mustafa Kemal Atatürk'ün, Bulgaristan'ın bağımsızlığını kazanmasından 6 yıl sonra, ülkenin başkentindeki baloya yeniçeri kıyafetiyle katılması kuşkusuz bir mesajdı.

Yeniçeri üniformasından gocunmadı

Daha sonraki yıllarda Osmanlı İmparatorluğu'na resmen son verecek olan kişi, yani Mustafa Kemal Atatürk yeniçeri üniformasıyla Soyfa'da baloya katılmaktan çekinmemiş, hatta bunun için 2 gün önceden kıyafeti İstanbul'dan istemişti.

saray-001.jpg

ENSONHABER

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler