YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mustafa Destici'den dershane yorumu
Mustafa Destici'den dershane yorumu
23 Kasım 2013 19:29
Sivas Şehirler Arası Otobüs Terminali'nin açılışına katılan Mustafa Destici, "Üniversite ve liselere sınavla giriliyorsa dershaneleri kapatmanın bir anlamı yok" dedi.

Sivas Şehirler Arası Otobüs Terminali'nin açılışına katılan Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, "Üniversite ve liselere sınavla giriliyorsa dershaneleri kapatmanın bir anlamı yok" dedi.

Yaklaşık bir yıl önce temeli atılan otobüs terminalinin açılışı, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici’nin katılımıyla gerçekleştirildi. Mehteran takımının konseriyle başlayan açılışta konuşan Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, Türkiye’nin en modern otobüs terminalini yaptıklarını belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ise konuşmasında gündem ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Destici, “Bundan iki sene önce Meclis'te bir Anayasa Uzlaşma Komisyonu kuruldu. Millet bizi yönetenlerden sivil, demokratik ve milletin hayrına zengin bir anayasa bekliyor.

1980 yılında Kenan Evren bir darbe gerçekleştirdi, 1982 yılında anayasayı yaptı, 1983 yılında da sivillere teslim etti ve gitti. 30 yıldır Türkiye’yi siviller yönetiyor, 30 yıldır biz aynı anayasa ile yönetiliyoruz ve bugün ortaya bir taslak dahi koyamadılar. Milletvekilleri hür bir şekilde fikirlerini ifade edemiyorlar, düşüncelerini dile getiremiyorlar, doğruya doğru, yanlışa yanlış diyemiyorlar. Bunları dediklerinde hemen ihraç talebi ile disiplin kurullarına sevk ediliyorlar” dedi.

"Milletvekilleri tercihli sistemle seçilmeli"

Partilerin yeni bir anayasa yapmayacaklarını savunan Destici, “Meclis'i demokratik bir seçimle yenilememiz lazım. Milletvekillerinin tercihli sistemle seçilmesi lazım. Milletvekillerinin kaderinin liderlerin iki dudağı arasında belirlenmemesi lazım. Seçim barajlarının kalkması lazım. Hazine yardımının adil bir şekilde düzenlenmesi lazım. Siyasi partiler yasasının değiştirilmesi lazım, demokratikleştirilmesi lazım. Siyasi partilerde liderlik suntasına son verilmesi lazım ama hiç birisi buna yanaşmıyor çünkü bu sistemden geçiniyorlar. Bugünkü konumlarını bu sisteme borçlular, onun için asla yeni bir anayasa yapmayacaklar. Partiler yılbaşında hazineden 300 trilyon para alacaklar. Anayasa Komisyonu için alınan 3 trilyonu millete geri ödesinler” şeklinde konuştu.

Diyarbakır buluşmasına eleştiri

Başbakanın Diyarbakır’da Barzani ile buluşmasını eleştirilen Destci, “Sayın Başbakan sanki Rusya Devlet Başkanını, Amerika Devlet Başkanını ağırlıyormuş gibi, sanki Diyarbakır’da G20 toplantısı yapılıyor havasında bir ağırlama yaptı. Biz bunun doğru olmadığını söyledik. O toplantıdan sonra Sayın Başbakan iki kişiye serzenişte bulundu. Birincisi Barzani’ye. Barzani gittikten sonra, ‘Benim anladığım kadarıyla Apo affedilecek, terörist başı cezaevinden çıkacak’ dedi. Başbakan, 'Ben böyle bir şey söylemedim' dedi.

Sayın Başbakan sen, 'Cezaevleri boşalacak, hapistekiler çıkacak, dağdakiler inecek' dersen Barzani de elbet, 'Apo affedilecek' der, başka ne desin? Sen yolunu yapmışsın, sen yolunu açmışsın, adam da haliyle böyle diyecek. Adama kızma. Sen dön önce kendine bak. Bir de Diyarbakır Belediye Başkanına serzenişte bulundu.

Diyarbakır Belediye Başkanı, Başbakan Irak’ın kuzeyine Kürdistan deyince, Osman Baydemir de Güneydoğu Anadolu’muza, 'Türkiye’nin Kürdistan’ı' dedi. Sayın Başbakan, sen daha birkaç ay evvel devletin en tepedekilerine ağza gelmedik lafları söyleyen ve yine sen, 'Bu BDP’li belediyeleri, belediye başkanları değil, PKK’lı komiserler PKK’nın atadığı komiserler yönetiyor' deyip, ondan sonra da onların ayağına gidip belediyelerini ziyaret edersen biz de o zaman sana şunu sorarız.

Acaba bu ziyarette, bu görüşmede PKK’nın atadığı komiserler de var mıydı? Sayın Başbakan, onlarla da görüştünüz mü Sayın Başbakan bu milletin de herhalde bu soruların cevabını öğrenmek hakkıdır diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

"Dershaneleri kapatmanın bir anlamı yok"

Üniversitelere ve liselere sınavla giriliyorsa dershaneleri kapatmanın bir anlamı olmadığını belirten Destici, “Dershaneleri, hiçbir zaman okulların karşısında gibi düşünmemek lazım. Dershanede çalışan öğretmenler ile okullarda çalışan öğretmenleri karşı karşıya getirmemek lazım çünkü her ikisi de eğitim vazifesi görüyor. Dershaneler eğitim ve öğretimdeki birtakım eksiklikleri tamamlıyor.

Onun için şu anda siz bütün okullarımızı aynı seviyeye, aynı kaliteye getirmediğiniz sürece dershaneye olan ihtiyaç sürecektir. Ankara’nın göbeğinde bile değerli arkadaşlarım eğer insanlar çocuklarına iyi okul arıyorsa, çocuklarına iyi öğretmen arıyorsa ve üniversiteye, liselere hala sınavla giriliyorsa o zaman bu dershaneleri kapatmanın bir anlamı yoktur. Millet kendi okulunu kendi yapıyor, kendi camisini kendi yapıyor, kendi dershanesinin parasını kendi ödüyor ve buralar zorunlu değil. İsteyen gönderiyor, isteyen göndermiyor. Onun için bence bu tartışmanın millete bir faydası yok.

Zaten milleti yeterince ayrıştıran, bölüştüren konular var. Onun için de milletin birliğini ve beraberliğini dağıtacak bu tür konulara girmemeli ve 'hür teşebbüs, sert piyasa, demokrasi' diyorsan isteyen çocuğunu dershaneye gönderir, isteyen göndermez” dedi.Konuşmaların ardından, dualar eşliğinde kurdele kesilerek terminalin açılışı gerçekleştirildi. Açılış, halk oyunları gösterileri ve Ayna grubunun konseri ile sona erdi.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler