YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mustafa Balbay'dan Danıştay çıkışı
Mustafa Balbay'dan Danıştay çıkışı
11 Nisan 2013 13:17
Ergenekon davasında usule ilişkin talepleri sorulan sanıklar, mütalaanın reddedilerek savcılara iade edilmesini talep etti. Söz alan tutuklu sanık Mustafa Balbay, “Danıştay katillerine beraat, milletvekillerine müebbet hapis isteniyor” dedi.

Usule ilişkin talepler sırasında söz alan sanık Dursun Çiçek, mahkemenin CMK usullerine aykırı davrandığını ileri sürerek, “Hakkımda örgüt üyeliğinden dava açıldı ancak daha sonra somut delil olmadığı halde örgüt lideri olduğum belirtildi. Bu kapsamda da ek savunma hakkımı kullanmak istiyorum. Deliller ayıklandıktan sonra savunmamızı yapmak istiyoruz” dedi.

Söz alan sanık Hikmet Çiçek, mütalaadan sonra mahkemeye 90 bin evrak geldiğini ifade etti. “Yeni gelen evraklar içinde benimle ilgili olanlar da var” diyen Çiçek, “Bu evraklar hakkında konuşmak istiyorum. Ayrıca mütalaaya kadar yasaklı olan sanıkların da hazır edilmesini istiyorum” diye konuştu.

Daha sonra söz alan tutuklu sanıklardan CHP Milletvekili Mustafa Balbay ise, "Adalet Bakanı 'Dünyanın hiçbir yerinde duruşma salonu önünde böyle şey olmaz' demiş. Doğru söylemiş. Salon önünde bariyer olmaz. Salonun içinde de bariyer var. Bu salonda göz teması kurmak dahi mümkün değil. İzleyici sıraları o kadar uzak ki gelen milletvekillerini görmek için dürbün talep ediyorum” dedi.

Balbay, mütalaada Danıştay katillerine beraat, gazeteci, milletvekili ve askerlere ise müebbet istendiğini savundu.

Duruşmada söz alan birçok sanık mütalaanın reddini talep ederken, mahkeme duruşmaya öğlen arası verdi. Öğleden sonraki oturumda duruşmaya taleplerin alınmasıyla devam edilecek.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler