YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Muş'ta silah çeken esnaf tutuklandı
DTP'nin kapatılmasını protesto edenlerin dükkanını taşlaması üzerine ateş açan esnaf tutuklandı.
Muş'ta silah çeken esnaf tutuklandı
17 Aralık 2009 / 15:42 Güncelleme: 17 Aralık 2009 / 15:46

Muş'un Bulanık ilçesinde DTP'nin kapatılmasını bahane eden bir grubun gösterisi sırasında, göstericilere ateş açtığı gerekçesiyle gözaltına alınan Turan Bilen tutuklandı.

Önceki gün Bulanık ilçesinde, izinsiz gösteri sırasında, göstericiler üzerine ateş ettiği gerekçesiyle gözaltına alınan Turan Bilen'in emniyetteki sorgusu tamamlandı.

Daha sonra adliyeye sevk edilen Bilen, gece çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

Muş'un Bulanık ilçesinde 15 Aralık'ta, DTP'nin kapatılmasını bahane eden bir grubun gösterisinde Kemal Aycan ile Nejmi Oral ateş açılması sonucu hayatını kaybetmiş, 7 kişi yaralanmıştı.

Muş Valisi Erdoğan Bektaş, göstericilerin üzerine uzun namlulu silahla ateş açan Turan Bilen'in korucu olduğu yönünde ortaya atılan iddialarla ilgili açıklamalarda bulundu.

GÖNÜLLÜ KÖY KORUCUSU

Köy korucularının maaşlı ve kadrolu olduğunu belirten Bektaş, "Esnaf, korucu değil bunu net söyledik. Güvenlik kuvvetlerimizle beraber görev yapan elemanlarımızdan değildir. Eskiden 'OHAL ruhsatı' adı altında silahına ruhsat almış. O vesileyle gönüllü köy korucusu niteliği tanınmış sizin de bildiğiniz binlerce insandan biri de odur. Ama silahının ruhsatının olmasından öte bir koruculuk durumu, görevi, pozisyonu yoktur" diye konuştu.

Söz konusu gösteri sırasında yaşananlarla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Bektaş, "Bulanık'ta gösteri yürüyüşü nedeniyle kepenk kapatma eylemine katılmayan bir esnafa karşı göstericilerin tecavüzleri, buna karşılık da esnafın ölçüsüz tepki vermesi sonucu anlık gelişen bir olumsuz durum yaşamış olduk. 2 vatandaşımızı kaybettik. Arkasından tabii ki olaya müdahale edildi ve bugün üçüncü gün. Artık olay yatışmış gözüküyor. Bulanık ve Malazgirt ilçelerimizde hayat normale döndü. Herkes işine gücüne döndü. Yaralar yavaş yavaş sarılmaya çalışılıyor. Tabii ki zararların giderilmesi için üzerimize düşeni yapacağız. Bu tip olumsuzluklar kalıcı olmayacak. Devlet kendi görevini yapacak. Hiç kimsenin devlet adına, devletin yerine geçerek iş görmesine müsaade edilmeyecek. Gerektiği zaman devlet bütün gücünü, bütün ağırlığını sorunlu noktalara kaydırabilir, kaydırmıştır. Hiç kimse devletten daha güçlü değildir. Bunu herkesin böyle bilmesini istiyoruz" dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler