YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MÜSİAD'tan açıklama
İstanbul'da polis aracına yapılan saldırı ile iglili MÜSİAD'tan da açıklama geldi...
MÜSİAD'tan açıklama
01 Mart 2012 / 12:38 Güncelleme: 01 Mart 2012 / 12:46

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, hiçbir zaman taleplerin yerine getirilme yöntemi, şekli, usulünün terör olmadığını belirterek, ''Sonuçta olmamalıdır da... Bunlarla şimdiye kadar bir şey elde edilemedi. Bundan sonra de elde edilemez'' dedi.

Vardan, Türk-Türkmen İş Forumu öncesinde gazetecilerin Sütlüce'de MÜSİAD Genel Merkezi'nin de olduğu bölgedeki patlamayla ilgili sorularını yanıtladı.

Patlamanın MÜSİAD Genel Merkezi'nin yaklaşık 100 metre gerisinde yaşandığını ifade eden Vardan, sabah MÜSİAD'da Yönetim Kurulu Toplantısı'nı yaptıklarını, 08.55 civarında iki ciddi patlamayla irkildiklerini ve bayağı sarsıntı olduğunu söyledi.

Patlama sonrasında toplantıya katılan bazı kişilerin deprem olduğunu zannettiğini anlatan Vardan, şöyle devam etti:

''Dışarda çevik kuvvet aracına yönelik bir patlama olduğunu gördük. Duyduğumuza, öğrendiğimize göre motosiklet üzerine yerleştirilen bombanın uzaktan kumandayla patlatılmasıyla oluşan bir hadise. Maddi hasar var. Can kaybı olmaması, en büyük tesellimiz. Maalesef güvenlik kuvvetlerinde yaralanmalar oldu. Onlara sağlık ekipleri gelinceye kadar MÜSİAD bünyesinde elimizden geldiği kadar ilk müdahaleyi yapmaya çalıştık. İstanbul'un merkezi denilebilecek bir yerde böyle bir hadisenin yaşanmış olması üzücü.

Bizle alakalı bir hadise yok. Mevki olarak bizim orada oluştu. Her yerde olabilir. İnsanların daha kalabalık olduğu yerlerde de böyle şeyler olabilir. Dileğimiz, böyle hadiseleri hiç görmeyelim.''

''Tehdit, bize (MÜSİAD) karşı değil''

Koruma talebinde bulunup bulunmayacakları sorusunu ise Vardan, şöyle yanıtladı:

''Kime karşı  Tehdit, bize karşı değil. Aslında hiç korunmaya da gerek olmadan bizim ülkemizde huzur ve refah içinde yaşıyor olmamız lazım. Biz buna layığız. Bakın dünyadaki, dışardaki olaylara... Buradaki huzur, çalışma ortamı, hatta ekonomik gelişme hangi ülkede var  İnsanların oturup ciddi olarak düşünmesi lazım. Sorunlar varsa bunlar oturulur, ciddi konuşularak çözülmeye çalışılabilir. Bunların çözüm yeri hiçbir zaman terörist saldırılar değildir. Tabii ki insanların farklı algılamaları, farklı talepleri olabilir. İnsan olmanın gereğidir bu. Ama hiçbir zaman taleplerin yerine getirilme yöntemi, şekli, usulü terör değildir. Sonuçta olmamalıdır da... Bunlarla şimdiye kadar bir şey elde edilemedi. Bundan sonra de elde edilemez.''

MÜSİAD'IN GÜVENLİK GÖREVLİSİ

 Beyoğlu'nda patlamanın meydana geldiği bölgenin yakınında bulunan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Merkezinin güvenlik görevlisi Ali Osman Kahraman, ''Camlar sallanınca deprem olduğunu sandık. Dışarı çıkınca bombalı saldırı olduğunu anladık'' dedi.

Olaya ilişkin AA muhabirinin sorularını cevaplandıran görgü tanıklarından Kahraman, patlama sırasında MÜSİAD Genel Merkezinde olduklarını belirterek, ''Camlar sallanınca deprem olduğunu sandık. Dışarı çıkınca bombalı saldırı olduğunu anladık. 70-80 metre sol tarafta polis midibüsünü gördük. Yerde polisler yatıyordu. Kendilerini kapıdan ve camdan dışarıya atıyorlardı. Birbirlerine yardım ediyorlardı ve bağrışmalar vardı. Gittik arkadaşları çıkardık ve genel merkez binamıza aldık. Zannedersem 12-13 yaralı vardı ama hafif yaralıydı. Birkaç tanesinin yüzünde derin sıyrıklar vardı. İlk müdahaleyi burada yaptık sonra ambulanslarla hastaneye sevk edildi'' diye konuştu.

Patlama sırasında dernekte genel kurul toplantısı olduğunu belirten Kahraman, ''Olayı duyunca yöneticilerimiz dışarıya çıktı. Polis arkadaşlara yardıma onlar da katıldı'' dedi.

Tanıklardan Turan Kabaer de kaza yaptıkları için yol kenarında bekledikleri sırası patlamanın meydana geldiğini belirterek, ''Yanımızdaki binanın camları kırıldı. Biz binanın içinde bomba patladı sandık'' diye konuştu.

Polislere yardım ettiklerini belirten Kabaer, patlama dolayısıyla polis aracının yanlarındaki kamyona çarptığını, kamyonun da kendi araçlarına vurduğunu anlatarak, ''Patlamanın şiddeti kamyonu 180 derece döndürdü'' dedi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler