YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MÜSİAD açılıma destek verdi
Hükümetin demokratik açılımına en büyük destek iş dünyasından geldi.
MÜSİAD açılıma destek verdi
18 Ağustos 2009 / 07:40 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), demokratik açılımın başarıya ulaşması için Ramazan ayının manevi ikliminden yararlanılmasını önerdi. MÜSİAD, seçmeli anadil eğitiminin serbest bırakılabileceğini savundu.

MÜSİAD, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'a, Hükümetin “demokratik açılım” girişimiyle ilgili görüşlerini içeren bir rapor sundu. Demokratik açılımın desteklendiği 10 maddelik raporda, MÜSİAD'ın Türkiye geneline yayılmış 29 şubesinin 19'unun Doğu ve Güneydoğu'da bulunduğu, bölgenin nabzını tutan bir sivil toplum kuruluşu olduğu belirtildi.

BAŞKA KONULARDA DA AÇILIM GEREK

MÜSİAD hükümete, “Öncelikle hükümetin ortaya koymuş olduğu demokratik açılımlar sadece bir konuya yönelik değil, ülkenin önünde yılardır sorun teşkil eden tüm konularda demokratik değişimi içermeli ve STK'lar da bu açılımın arkasında durmalıdır” diyerek destek verdi. “Yaklaşmakta olan Ramazan ayı kardeşlik mefhumunun geliştirilmesi için iyi bir fırsattır. Bu bağlamda insanlar arasında birlik ve beraberliğin teessüsü için bu fırsattan yararlanmalıdır” denilen açıklamada, “Sonuçta, sürecin başarısı için ana eksen, doğudan-batıya, kuzeyden-güneye ekonomik entegrasyondur. Bu vesileyle ekonomik sınırlar kaldırılmalı, dış politikada uygulanan komşu ülkelerle sıfır sorun politikası ile dış ticarette sağlanan açılımlar, benzer şekilde bölgesel olarak da başarılmalıdır” görüşü savunuldu.


Aileler, toprak sahibi yapılabilir

MÜSİAD bölge insanının meslek ve iş sahibi olabilmesine yönelik gerekli mesleki ve teknik eğitim yatırımlarının hızlandırılmasını isterken "Bu bağlamda gerekli hallerde resmi dilimizin Türkçe olduğu gerçeğinin yanı sıra seçmeli olarak ana dilde eğitimin de önünün açılması düşünülebilir” önerisinde bulundu. Ekonomik yatırımların gerçekleştirilmesi için, bölgede huzur ve güvenliğin tesis edilmesi, Hükümet tarafından çıkarılan ve “bir devrim niteliğinde olan” yeni Teşvik Kanununun arzu edilen sonucu verebilmesi için bölgenin istikrara kavuşması ve güven ortamının ilk şart olarak sağlanması gerektiği belirtilen açıklamada, “Bölgede toprak reformu benzeri bir uygulamayla aileler arazi sahibi yapılmalıdır. Üniversitelerin büyümesi ve kalitesinin artırılması sağlanarak, bölgenin ihtiyacı olan bölümler oluşturulmalı ve akademisyenlerin bu bölgeye çekimi sağlanmalıdır.Özel sektör yatırımlarının bölgeye gelmesini teşvik etmek amacıyla bölgesel KİT'lerin oluşturulması sağlanabilir" denildi.


Yatırım için önce terörün bitmesi lazım

Hükümetin demokratik açılımı konusunda üyelerin nabzını tutmak için bir anket hazırladıklarını bildiren Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Başkanı Hazim Sesli, “Doğu'da terörün bitmesi gerekiyor. Terör bölgedeki kalkınmayı engelliyor. Terörün ortadan kaldırılması adına da gerekli açılımların yapılması gerekiyor” dedi.


Bu adım hem içe hem de dışa açılım

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, "Türkiye'nin Doğu Anadolu problemi 25-30 yıldan beri süregeliyor. Bu, dört başı mamur, güzel bir şekilde hallolursa Türkiye için fevkalade bir durum. Herkesin buna katkısı olması lazım. Bu işi halledersek, dışarda ve içerdeki yatırımcının Türkiye'ye bakış açısı da değişir" dedi.


Huzur yoksa kalkınma topal kalır

Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği (GÜNSİAD) Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu, demokratik açılımla ilgili şunları söyledi: "Uygun teşvik programları, yasal mevzuatlar hazırlansın ama bölgede huzuru ve güveni tesis edemezseniz, dışarıdan yatırımcı çekmek son derece zor. Hükümetin demokratik açılımını, büyük bir arzu ve istekle destekliyoruz."


Hükümet önemli bir adım attı

TOBB kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aynur Bektaş ise, “Hükümetin önemli bir adım attığını düşünüyorum. Gönül bu hale gelmesini istemezdi, kendi vatandaşlarımızla taraf durumunda olmamamız gerekir. Çözüme açık olmalıyız. Dinlemek, görüşmek, ters şeylerin yapılması anlamına gelmiyor. Hükümetin de sağduyulu davranıp, akan vatan evladının kanının üzerine basmayacağını düşünüyorum. Bu kan dursun, Doğuya yatırım gitsin. Doğu'yu ihmal edemeyiz, haritamızdan silemeyiz. Bizim vatandaşımız, canımız onlar” dedi.


Bu kavga artık sona ermeli

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, “Bizler sanayiciyiz. Hiçbir zaman kavgadan bir şey çıkmaz. Türk bayrağı altında, Türkiye sınırları içerisinde yaşayan herkesin kavga etmeden, bir ulus gibi yaşaması lazım. Sorunun çözülmesi, yabancı yatırımcılar ve Türk işadamlarının bölgeye bakışı açısından fayda getirecektir" dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler