YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Musa cinayetinde flaş gelişme
Musa cinayetinde flaş gelişme
22 Haziran 2010 15:04
Okula giderken kaçırılan ve 9 Kasım 2009'da metruk bir binada cesedi bulunan Musa Kanğ cinayetinin katil zanlısı 32 yıl hapis ile cezalandırıldı.

Erzurum'da okula giderken kaçırılan ve 6 gün sonra işkence yapılarak öldürülen ilköğretim okulu öğrencisi Musa Kanğ(13) cinayetinin bugün görülen karar mahkemesinde katıl zanlısı B. E.,  32 yıl hapis cezasına çarptırıldı.  
Geniş güvenlik tedbirleri altında Erzurum Adliyesi'ne getirilen katil zanlısı B .E., için müebbet hapis cezası istendi.   

Erzurum Çocuk Savcılığı tarafından hazırlanan 10 sayfalık iddianamede, B.E.'nin (16) cinayeti 'canavarca hisle ve eziyet çektirerek' işlediği belirtildi. 'Musa olayı', 3 Kasım 2009 sabahı Bakırcı Mahallesi'nde meydana geldi. Evinden Ömer Duygun İlköğretim Okulu'na gitmek için yola çakın Musa Kanğ, esrarengiz biçimde kaybolmuştu. Kapüşonlu bir gençle olduğu güvenlik kameralarına yansıyan Musa'nın cesedi, 9 Kasım günü tarihi özelliği bulunan metruk bir binada bulunmuştu. Cinayetle ilgili olarak önce kurbanın kuzeni S.K. gözaltına alınmış, daha sonra olayla ilgisi olduğu iddiasıyla madde bağımlısı B.E. yakalanmış, S.K. serbest bırakılmıştı. Suçunu itiraf ettiği bildirilen B.E., akli dengesinin yerinde olup olmadığını belirlemek için İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.  52 ayrı sabıkası olan B.E.'nin Adli Tıp Kurumu'na gönderilen DNA örnekleriyle ilgili raporlar da Cumhuriyet Savcılığı'na ulaştı. DNA örneklerinden katil zanlısının B.E. olduğu kesinlik kazandı. B.E.'nin akli dengesinin yerinde olduğunun raporunun da gelmesiyle savcılık iddianameyi hazırladı.   

İddianamede, Musa Kanğ'ı öldürdüğü iddia edilen B.E. hakkında tıpkı zanlı C.G.'nin Münevver Karabulut'u öldürme olayında olduğu gibi 'canavarca hisle ve eziyet çektirerek' öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.   
Bugün görülen karar duruşmasında katil zanlısı B. E., 24 yıl cinayetten 8 yılda hürriyeti tahdit suçundan olmak üzere toplam 32 yıl hapis cezasına çarptırıldı.  

BASINA KAPALI  

Duruşma Yargılama Ceza Mahkemesi Kanunu'nun 'zorunlu kapalılık' başlıklı 185-1'nci maddesi gereğince sanığın 18 yaşını doldurmadığı gerekçesiyle oturum 'taraflara, izleyicilere ve basına kapalı olarak gerçekleşti. 

MÜEBBET HAPİS CEZASI 24 YILA DÜŞÜRÜLDÜ  

Erzurum Barosu tarafından Musa Kanğ'ın ailesine müdafi olarak görevlendirilen Avukat Abdulkadir Ungan, toplumda büyük infial uyandıran cinayetle ilgili yaklaşık 6 ay süren yargılama sonucunda, mahkeme heyetinin elde edilen deliller ışığında sanık B.E.'nin (17), Musa Kanğ'ı tek başına ve canavarca bir hisle, eziyet çektirerek öldürdüğü kanaatine vardığını söyledi.   

Mahkeme heyetinin sanığa cinayet suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdiğini dile getiren Avukat Abdulkadir Ungan, bu cezanın daha sonra sanığın olay tarihinde yaşının 18'den küçük olması nedeniyle 24 yıla düşürdüğünü açıkladı. Kanğ ailesinin avukatı Ungan ayrıca sanığa hürriyeti tahdit suçundan da 8 yıl olmak üzere toplam 32 yıl hapis cezası verildiğini bildirdi.
İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler