YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Murat Yılmaz: 'Aramalar tamamen hukuk dışıdır'
Murat Yılmaz: 'Aramalar tamamen hukuk dışıdır'
14 Ocak 2014 15:11
İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Murat Yılmaz, vakfın Kilis ofisine polis tarafından yapılan aramalarla ilgili olarak, aramaların tamamen hukuk dışı olduğunu söyledi.

“Her sınıfın bir yetim kardeşi var projesi” kapsamında Konya’ya gelen İHH Genel Başkan Yardımcısı Murat Yılmaz, bu sabah vakfın Kilis ofisinde yapılan aramalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Van terörle mücadele polis ekipleri tarafından vakfın Kilis ofisinin 06.20 sıralarında basıldığını ifade eden Yılmaz, yarım saatlik bir aramadan sonra vakfa ait bilgisayarlara ve Katar Kızılay’ına ait bilgisayarlara el konulduğunu söyledi. Yapılan aramanın tamamen hukuk dışı olduğunu kaydeden Yılmaz, “Çünkü herhangi bir şekilde arama belgesi gösterilmemiş, avukatlarımızın bu aramaya eşlik etmesine müsaade edilmemiştir. Dolayısıyla bizim de bu aramayla ilgili şüphelerimiz bulunmaktadır ama yakın bir zaman önce vakfımıza yönelik olarak başlatılan bir operasyonun devamı olarak görülmektedir.

İsrail Başbakan’ının İHH’yı İsrail’e yönelik zararlı bir kuruluş olarak görüyoruz açıklaması İsrail radyosunda yayınladıktan sonra içinde silah ve mühimmat olduğu söylenen bir tır İHH ile ilişkilendirilmeye çalışılmış fakat İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasıyla bu tırın devlete ait olduğu ifade edilmiştir. Akabinde de üçüncü bir dalga olarak vakfımızın Kilis ofisine baskın düzenlenmiştir. İnşallah bu hukuk dışı uygulamaların sonu olur. Bu konuda da vakfımızın avukatları gerekli olan girişimlerde bulunacaktır” dedi.

İHH’dan operasyon açıklaması

İHH Genel Sekreteri Yaşar Kutluay, El Kaide örgütüne yönelik yapılan operasyon kapsamında Kilis’teki depo ve merkezlerinde yapılan aramalara ilişkin olarak, "Operasyon El-Kaide ile alakalı. Yapılan işlem evinden değil, kurum üzerinden yapılıyor. Şahsın evi ortadayken biliniyorken evine baskın yapılmıyor. Hatta şahıs gelip kendisi teslim oluyor. Tamamen bilinçli bir şekilde İHH'ya yapılan bir saldırıdır" dedi.

İHH Avukatı Uğur Yıldırım ise operasyonu gerçekleştiren polislerle alakalı suç duyurusuna bulunduklarını belirtti.
İHH İnsani Yardım Vakfı'nda, El Kaide'ye yönelik 6 ilde yapılan operasyon kapsamında Kilis’teki depo ve merkezlerinde arama yapılması ile ilgili basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda İHH Genel Sekreteri Yaşar Kutluay, İHH Avukatı Uğur Yıldırım ve İHH yöneticileri, değerlendirmelerde bulundu.

‘‘Bu operasyonla yapılmak istenen Türkiye’deki en büyük yardım kuruluşu olan İHH’nın yardımı kesmektir’’ diyen İHH Genel Sekreteri Yaşar Kutluay, ‘‘İHH’nın partnerleri bütün dünyaca malumdur. Kimlerle nasıl çalıştığını herkes bilir. İHH şu ana kadar 200 trilyonluk yardım yapmıştır. Çocuklara, bebeklere, soğuktan donmuş insanlara gitmektedir. Bu operasyonla yapılmak istenen Suriye halkına ve yardım gönderen kuruluşlarına veya maalesef Türkiye’deki en büyük yardım kuruluşu İHH. Bunu bildikleri için, yardımı kesmek için yapılan algı operasyonlarından biridir. Bu Allah’ın izniyle tutmayacaktır. İHH yetimleri, dulları koruyor. Bu bazı yerleri rahatsız ediyor. Türkiye'nin bir kurumunun etkin olması, söz sahibi oluyor olması bazılarını deli ediyor. Bu çirkin operasyonlar, devam ettiği sürece bu yapılar deşifre olacaktır. Bu İsrail yanlısı kurumlar, kuruluşlar veya içerlerine sızılmış yapılar tamamen deşifre olacaktır.’’ dedi.

Toplantıda basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Kutluay, bir gazetecinin, "Bu paralel yapının adını koyar mısınız" sorusuna, "Yani zaten adı belli. Bir süredir yaşadığımız sıkıntılar belli. Mavi Marmara sürecinde yaşadığımız sıkıntılar belli. Bunu bütün medya zaten biliyor" diye cevap verdi.

Operasyona ilişkin sorulan bir soru üzerine de Yaşar Kutluay,"6 altı ilde yapılıyor bu operasyon. Farklı illerden farklı farklı insanlar alınıyor. Tabii araya da bir şekilde aynı TIR olayında olduğu gibi İHH'yı da malzeme olarak katmaya çalışıyorlar. Bir taşla bir kaç kuş vurmanın peşindeler" şeklinde konuştu.

Operasyonun El-Kaide ile bağlantısının olup olmadığının sorulması üzerine Kutlay, "Operasyon El-Kaide ile alakalı. Bizim kurumumuza da yöneltmeye çalıştıkları iftira da bu. Tamamen bilinçli bir şekilde İHH'ya yapılan bir saldırıdır" ifadelerini kullandı.Kutluay, "Son olaylardan sonra böyle bir baskın bekliyor muydunuz?" sorusuna ise şöyle yanıt verdi;

"Sürekli bu olayların, son dönemde farklı yerlerde, farklı sinir uçlarından, her taraftan geldiğini biliyoruz. Bekliyorduk ama bizim için bir sorun yok. Biz ne yaptığın, nasıl yaptığını çok iyi bilen bir kurumuz. Bütün her şeyimiz şeffaf. Bununla ilgili göreceksiniz hiçbir şey çıkmayacak. Amaç zaten bir şeyin çıkması değil. Şu anda amaçladıkları şeyi çoktan yaptılar. TIR operasyonunda da aynı şeydi, burada da aynı şeyi yaptılar. Şu an için bu hareketle İHH'yi hem batı, hem de farklı kaynaklarda terörle ilişkili bir kurummuş gibi göstermeye çalışıyorlar. Bu sadece İHH ile alakalı bir şey değil. Tüm Türkiye'nin bütün kurumlarına yapılan bir saldırıdır. Türkiye'yi terörle ilişkili bir yapı, bir ülke haline getirmeye çalışıyorlar. Daha doğrusu o algıyı ortaya çıkarmaya çalışıyorlar"

Yapılan aramaların hukuksuz olduğunu belirten İHH avukatı Uğur Yıldırım ise ‘‘Sabahleyin yapılan arama Van TMK yetkili savcılığı tarafından gerçekleştirildi. Operasyon 2012 yılında başlanılan bir soruşturmayla ilgili olarak yapıldı. 9 aydır çalışan bir işçimizle ilgili bir durum. Mahkemeye ilgili kişinin ikamet adresi olarak İHH’nın Kilis ofisi verilerek alınmış bir arama kararıdır. Bu kişinin kendi adresi vardır. Tüm savcılar da ulaşabilir. Bu adreste karısıyla çocuklarıyla, annesiyle birlikte ikamet etmektedir. Sabah operasyonun yapılmasıyla haberdar olan bu kişi kendisi İHH ofisine gelerek teslim olmuştur. Bu kendilerine iletilmesine rağmen aramalarına devam etmiştir. 6’da başlayan aramada yetkililer dışarıya çıkartılmış. Avukatlarımız aramadan bir saat sonra ofise ulaştılar. Bir şirkette arama kararı olsa bile, o kişiyle ilgili olan yerde yapılır. Ancak polisler tüm İHH’nın ofisinde hatta Katar Kızılay’ının olduğu bölgede bile arama yapılmıştır. Normalde ilgili kişinin demirbaş kaydında belirtilen bilgisayar olunmasına rağmen tüm bilgisayarlar toplanmak istenmiştir. Tüm bilgisayarların açık olduğu, gerekli dataların burada alabileceğinin belirtilmesine rağmen bilgisayarları toplayarak hepsini götürmüşlerdir. Bu saatten sonra alınan deliller yok hükmündedir ancak benim anlatmak istediğim hukuka ne kadar aykırı bir şey yaptığı ortadadır’’ şeklinde konuştu.Yıldırım, operasyonu yapan polislerle ilgili girişimde bulunduklarını da belirtti.

 

İHA

17:29
 // TESADÜFE BAK!!!
Nedense hep İsrail karşıtı kurumlar hedef alınıyor! Feto'nun militanları, işbaşında. IHH ya uzanan o elleri kırarız!...
14 Ocak 2014 17:29
15:42
 // Rasim DUMAN
İHH'ya yapılanlar, Başbakanımızın "devlet içine sızmış paralel yapı" ile ilgili argumanlarını kuvvetlendirmektedir. 28 gunden beri olup bitenlerin, sadece başbakanımızı ve hukumetimizi degil, devletimizi yıkma operasyonu oldugunu hala gormeyenler için bir ibret , ikaz ve ihtar vesilesi olmasını temenni ediyorum....
14 Ocak 2014 15:42
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler