YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Murat Yıldırım'ın suç dosyası da babasınınki gibi kabarık
Murat Yıldırım'ın suç dosyası da babasınınki gibi kabarık
Murat Yıldırım'ın suç dosyası da babasınınki gibi kabarık
02 Mart 2009 / 13:01 Güncelleme: 02 Mart 2009 / 00:00

Kamuoyunda ''Yeşil'' olarak tanınan Mahmut Yıldırım'ın oğlu Murat Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 23 sanığın ''suç işlemek için örgüt kurmak ve bu örgüte üye olmak'', ''adam öldürmeye teşebbüs'', ''yağma'' ve ''Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet'' suçlarından 1,5 ile 87 yıl arasında değişen çeşitli hapis cezalarına çarptırılması istendi.


İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar Tunay Arslan ve Ekrem Er katıldı. Murat Yıldırım'ın da aralarında bulunduğunu 21 tutuksuz sanık ise duruşmaya gelmedi.


Duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Celal Kara, Murat Yıldırım'ın elebaşılığında bir araya gelen sanıkların haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla suç örgütü oluşturduklarını bildirdi. Sanıkların Beşiktaş'ta oto kiralama işleri yapılan iş yerini örgütün karargahı olarak kullandıklarını belirten Savcı Kara, örgütsel görüşmeler ve buluşmaların burada gerçekleştirildiğini, silahların bir kısmının da burada ele geçirildiğini ifade etti.


Savcı Kara, örgüt elemanlarının, Yıldırım'ın talimatı ve azmettirmesi sonucu müşteki Habip Durmuş'u silahla öldürmeye teşebbüs ettiklerini, sanıkların eylemden sonra Murat Yıldırım'ı telefonla bilgilendirdiklerini söyledi. Sanıkların müştekiler Azmi Yılmaz, İsmet Eroğlu ve Mehmet Kolsal'a yönelik yağma ve yağmaya teşebbüs eylemlerini gerçekleştirdiklerini ifade eden Kara, bazı sanıkların  aralarında ve kimliği belirlenemeyen kişilerle yaptıkları telefon görüşmelerinde silah ticareti yaptıklarının anlaşıldığını bildirdi.


Kara, yapılan aramalarda da silahlar ile 10 adet plastik kelepçe ve emniyet görevlilerince kullanılan seyyar tepe lambası bulunduğunu kaydetti. Murat Yıldırım'ın ''haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla silahlı suç örgütü kurmak ve yönetmek'', ''adam öldürmeye teşebbüs etmek'', 2 ayrı ''yağma'' ve ''yağmaya teşebbüs etmek'', ''silah ticareti yapmak'', ''sahte nüfus cüzdanı ve sahte pasaport kullanmak'' ile ''Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet'' suçlarından 59 ile 87 yıl arasında hapisle cezalandırılmasını isteyen Savcı Kara, sanıklardan Resul Kaya, Serdar Kılıç, Ekrem Er, Kemal Amal, Şemsettin Parılday, Arif Gökdemir ve Erdal Mutlu'nun ''suç işlemek için kurulan örgüte üye olmak'', ''yağmaya ve adam öldürmeye teşebbüs etmek'', ''ruhsatsız silah taşımak'', ''resmi belgede sahtecilik'' suçlarından 2,5 ile 45,5, diğer 14 sanığın da ''suç işlemek için kurulan örgüte üye olmak ve yardım etmek'' suçlarından 1,5 ile 4,5'ar yıl arasında hapisle cezalandırılmasını talep etti.


Savcı Kara, savunması alınamayan sanık Selahattin Özkan'ın dosyasının ise ayrılmasını istedi. Duruşma, sanık ve avukatlarının esas hakkındaki savunmalarını hazırlamaları amacıyla ertelendi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler