21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,942
 • BIST95.057
 • Dolar4,7313
 • Euro5,4902
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2741
 • İstanbul25 °C
 • Ankara20 °C
 • İzmir28 °C
 • Konya17 °C
 • Adana28 °C
 • Antalya27 °C
 • Diyarbakır33 °C
 • Bursa23 °C
 • Kayseri24 °C
 • Kocaeli25 °C
 • Şanlıurfa34 °C
 • Gaziantep29 °C
 • İçel28 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Murat Karayılan da aday olur
Tutuklu vekillerin içerden çıkıp çıkamayacağı yönündeki tartışmalar sürüyor. Muhalefet anlaşmıştı AK Parti'de onay veririse kesin çıkacaklar gözüyle balıkıyorduki. AK Parti'den beklenen destek gelmedi. Neden bu desteğin gelmediğini ise Bekir Bozağ açıklad
Murat Karayılan da aday olur
16 Mayıs 2012 / 17:47 Güncelleme: 16 Mayıs 2012 / 17:46

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, tutuklu milletvekilleriyle ilgili muhalefet partilerinin öngördüğü düzenleme yasalaştığı takdirde, adaylığa engel bir mahkumiyet kararı olmayan kişilerin, Murat Karayılan veya dağdaki bir teröristin aday olabileceğini belirterek, ''Düzenleme yasalaştığı takdirde, dağdaki hakkında kesinleşmiş mahkumiyet kararı olmayanlar bağımsız aday olduğunda, silahı koyup parlamentoya gelebilir mi  Gelebilir. Bu düzenleme, bu yolu açıyor'' dedi.

Bozdağ, CNN Türk televizyonu canlı yayınında soruları yanıtladı.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, ''Wall Street Journal Gazetesi'nde, Uludere'de 34 sivilin ölümüyle sonuçlanan hava operasyonunda istihbari bilginin ABD'den geldiği haberi yer alıyor. Böyle bir istihbari bilgi ulaştı mı '' sorusuna, gelişmeyi şu anda duyduğunu, konuyla ilgili adli ve idari soruşturmanın devam ettiğini, soruşturma sonucuna göre net bir şey söylenebileceğini ifade etti. Bozdağ, ''Şu anda çıkan haber ne kadar doğru, nereye dayanıyor belli değil. Bunlar teyit edilmemiş bilgiler'' dedi.

''Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasında istihbaratın milli olduğu ifadesi dikkat çekmişti. Bunun dışında bir bilgi oldu mu '' sorusu üzerine Bozdağ, istihbaratla ilgili tartışmalar yaşandığını ve bu konuda yapılan açıklamaları hatırlatarak, konuyla ilgili idari, askeri, adli soruşturmanın devam ettiğini, bittiğinde kamuoyuyla paylaşılacağını bildirdi.

Bekir Bozdağ, ''AK Parti Mardin Milletvekili Abdurrahim Akdağ PKK'ya genel affın gündeme gelebileceğini ifade etti. Genel af çalışması var mı '' sorusuna ise ''Böyle bir çalışma yok. Böyle bir şey söz konusu değil. Sayın milletvekili neye göre açıklama yapmış bilmiyorum. Partide de hükümette de böyle bir çalışma, konuşma, geleceğe dönük bir şey kesinlikle söz konusu değil. Milletvekili kendi şahsi görüşünü ifade etmiş olabilir. Hükümetimizin böyle bir çalışması söz konusu değil, böyle bir düşüncesi yok'' yanıtını verdi.

''MİT Müsteşarıyla ilgili harekete geçen AK Parti, tutuklu milletvekillerinin durumuyla ilgili kılını bile kıpırdatmıyor'' şeklinde eleştiriler yapıldığının hatırlatılması üzerine de Bozdağ, tutuklu milletvekilleriyle ilgili atılan adımların yanlışlığını başından beri söylediklerini kaydetti.

Bekir Bozdağ, ''Önemli bir konu. O yüzden de bu konuda AK Parti'yi suçlamaları fevkalade yanlış, büyük bir insafsızlıktır. Ortaya çıkan sorunu AK Parti çıkarmadı. Sanki Anayasa'ya 83. maddeyi biz koymuşuz, bu kararı biz vermişiz, bütün bu olup biteni biz oluşturmuşuz gibi büyük bir haksızlık yapılıyor'' dedi.

''Genelkurmay Başkanları, orgeneraller var''

Bu davada veya başka dosyalarda Genelkurmay Başkanı, kuvvet komutanları, orgeneraller gibi birçok kişinin de yargılandığını söyleyen Bozdağ, şunları kaydetti:

''Milletvekillerine ilişkin, 'bunlar seçildiler, bunları ayıralım' dendiğinde öbürleri 'bizi niye ayırmıyorsunuz' demeyecekler mi  Milli irade dediğiniz zaman orada seçilmiş başkaları da var. Seçilmiş belediye başkanları, BDP'li milletvekilleri, il genel meclisi, belediye meclisi üyeleri var. Milli irade ise o zaman 'sadece neden milletvekillerine bu uygulanıyor da öbürlerine uygulanmıyor' denilir. İsnat edilen suç ortada. Bizim bir endişemiz falan yok. Muhalefet partilerinin anlaştığı metne bakarsanız, o metni yasalaştırdığınız zaman önümüzdeki seçimlerde hakkında kesinleşmiş, adaylığa engel bir mahkumiyet kararı olmayan kişiler, Murat Karayılan veya dağdaki bir terörist aday olabilir. Aday olduğu zaman Yüksek Seçim Kurulu, kesinleşmiş bir mahkumiyeti olmadığı için bunun adaylığına izin verecektir. Seçildiği zaman, vatandaş oy verdiği zaman mazbatasını vekili aracılığıyla alabilecektir. O zaman Meclis'e gelip yemin edip, görev yapacaktır. Türkiye'de biz bir yasal düzenleme yaparak sonucu buraya varacak bir adımı atalım mı  Bu düzenlemeye baktığınızda içinde böylesi bir sakıncayı barındırıyor ihtimali değil, bu sakıncayı içinde tutuyor, bu çok açık. Üzerinde mutabakata varılan bu düzenleme pek çok sakıncaları ortaya koyuyor. İtirazımız sadece bu metinden değil. Şu anda üç partinin öngördüğü düzenleme yasalaştığı takdirde, dağdaki bütün hakkında kesinleşmiş mahkumiyet kararı olmayanlar bağımsız aday olduğunda, silahı koyup parlamentoya gelebilir mi  Gelebilir. Bu düzenleme bu yolu açıyor. Bu hukuki olarak ortaya çıkaracağı sakıncalar.''

Düzenlemenin hukuki sakıncalarının ötesinde başka sakıncaları da içerdiğini belirten Bozdağ, ''Büyük bir eşiksizlik de ortaya çıkıyor. Seçilen başkaları var, onları ayrı tutacaksınız. Genelkurmay Başkanı içeride, ondan sonra kuvvet komutanları, başka komutanlar içeride. Onları ayrı tutacaksınız. Bugün 'MİT Müsteşarı'na böyle iş yapıldı, buna niye yapılmıyor', yarın 'şuna niye yapıldı buna niye yapılmıyor' denir. Türkiye'de tutuklu insanlar var. Anayasa bir imtiyaz vermediği halde sadece milletvekili seçilenlere dönük bir ayrıcalık oluşturursak o da ayrı bir sıkıntı olacaktır'' diye konuştu.

''Partiniz Meclis Başkanı Cemil Çiçek'i 'Bu işin oluru yok' diye uyarmadı mı  'AK Parti Meclis Başkanı'nı açığa düşürdü' şeklinde de eleştiriler var'' denilmesi üzerine de Bozdağ, Meclis Başkanı Çiçek'e böyle bir çalışma yapması konusunda bir ricaları olmadığını söyledi. Meclis Başkanı Çiçek'in bu çalışmayı kendi inisiyatifiyle yürüttüğünü anlatan Bozdağ, ''Biz bu noktada zikzak çizmedik. Baştan beri parti yetkililerinin bu konudaki açıklamaları çok açık, çok net ortada. Biz 'bakarız, ederiz, hallederiz' yaklaşımı içinde olmadık. Her zaman da söyledik. Bizim tutumumuzda bir zikzaklık yok. tutumumuz baştan beri açık'' dedi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ''Türkiye, başkanlık sistemini kurduğu zaman, eyalet sistemine geçmesi gerekmez, federatif bir yapı kurması gerekmez. Üniter yapıyı bozmadan başkanlık sistemine geçilebilir, üniter yapıya uygun adım atılabilir. Türkiye'nin gerçekleri de üniter yapıya uygun bir başkanlık sistemine geçmeyi emreder'' dedi.

Bozdağ, CNN Türk televizyonunda katıldığı canlı yayında gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı.

Başkanlık sistemi üzerinden yaşanan tartışmaları değerlendiren Bozdağ, Türkiye'de güçlü ve istikrarlı bir yönetimin görevde olduğunu, ancak Türkiye'nin kazançları düşünüldüğünde başkanlık sisteminin ülkenin yararına olacağına dair kanaatlerinin olduğunu söyledi.

Türkiye'nin tek partili iktidarlar döneminde başta ekonomi olmak üzere her alanda değişim gösterdiğini, büyüme kaydettiğini ifade eden Bozdağ, 88 yıllık Cumhuriyet döneminde 61 hükümetin kurulmuş olmasının istikrarsızlığın en büyük göstergesi olduğunu belirtti.

''Bugün bir istikrar var çünkü vatandaş sandıkta istikrar sağladı'' diyen Bozdağ, Fransa ve Yunanistan'daki seçimlerin ardından başkanlık sisteminin bulunduğu Fransa'da hemen görev değişiminin yapıldığını, parlamenter sistemle yönetilen Yunanistan'da ise hükümetin kurulamadığını, yeni bir seçimin gündeme geldiğini anlattı.

Bekir Bozdağ, ''Tek başına, güçlü iktidarlar Türkiye'ye çok şey katar. O nedenle bu sistemin yeni bir anayasa yapılırken tartışılması, uzlaşmayla bu adımların atılmasının Türkiye'nin yararına olacağını düşünüyoruz. Yeni anayasa konusu uzlaşmayla olacak, bizim istememizle olacak bir şey değil, oybirliği gerekiyor'' dedi.

Diğer siyasi partilerin başkanlık sistemini istememesi halinde, başkanlık sistemini konusunun kapatılıp kapatılmayacağı sorusu üzerine de Bozdağ, ''Hayır bu tartışmayı kapatmayız. Başkanlık sistemi yeni anayasada yer almasa da Türkiye bunu tartışacaktır. Bunu bugün tartışmıyoruz, 1876'dan beri Türkiye'de sistem tartışması var. Özal, Türkeş 'başkanlık sistemi' demiş. Sayın Demirel, hep karşı çıkmış ama 1997'den sonra 'başkanlık sistemi' demiş. Türkiye'nin yönetimine talip olan, yönetiminde bulunan, mevcut sistemin sıkıntılarını yaşayan herkes Türkiye'nin parlamenter sistemle yol yürüyemeyeceğini, başkanlık sistemine geçmesi gerektiğini ifade etmiş'' yanıtını verdi.


-''Türkiye'deki sistemin de sadece adı parlamenter sistem''-


Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Türkiye'nin başkanlık sistemine ihtiyacı olduğunu, insanlara sorulması halinde başkanlık sisteminin parlamenter sisteme göre tercih edileceğini ifade ederek, şöyle konuştu:

''Başkanlık sistemine karşı çıkanlar Latin Amerika ülkelerini örnek gösteriyor. Oradaki örneklerin hiçbirisi başkanlık sistemi değil, aynı Türkiye'dekinin parlamenter sistem olmadığı gibi. Türkiye'deki sistemin de sadece adı parlamenter sistem. Rusya'dakinin de adı başkanlık sistemi. Dünyada bugün başkanlık sisteminin özelliklerine uygun olarak uygulandığı tek ülke ABD'dir. Başkanlık sisteminde örnek gösterilecek en başarılı uygulama ve başkanlık sisteminin özelliklerini taşıyan sistem ABD'de, diğerlerinde adı başkanlık...

Başkanlık sisteminin özelliği eyalet sistemi değildir. Başkanlık sistemi, federasyonu zorunlu kılar diye bir başkanlık sistemine ait özellik yok. Almanya'da parlamenter sistem var ama orada federatif bir de yapı var, eyaletler var. Türkiye, başkanlık sistemini kurduğu zaman eyalet sistemine geçmesi gerekmez, federatif bir yapı kurması gerekmez. Üniter yapıyı bozmadan başkanlık sistemine geçilebilir, üniter yapıya uygun adım atılabilir. Türkiye'nin gerçekleri de üniter yapıya uygun bir başkanlık sistemine geçmeyi emreder.

ABD'nin bu uygulaması Türkiye'ye uymaz. ABD'nin uygulamasında eyaletler var, oralarda yürütme yetkisini valiler kullanıyor. Valiler seçimle geliyor. Bu ABD uygulamasının özelliği. Türkiye başkanlık sistemine geçtiğinde üniter yapıyı koruyarak bu adımı atabilir. Orada vali bulunacaksa, valinin hangi özelliklerde olacağını siz sistemin içerisine yazarsınız... Türkiye'de federatif yapıya geçmek doğru olmaz, üniter yapı içerisinde başkanlık sistemine geçmektir bizim önerimiz. İdari yapılanmada ayrı bir modele geçmek değildir. Başkan halk tarafından seçilecek, görev süresi sabit olacak, yasama, yürütmeden tamamen bağımsız olacak. Yasama da doğrudan halk tarafından seçilecek, birbirini kontrol altına alamayacaklar, ayrı olacaklar. Birbirinden tam ayrı, tam bağımsız yasama ve yürütme olacak.''

Bozdağ, TBMM Uzlaşma Komisyonu'nun başkanlık sistemine karşı oybirliğiyle karar vermesi halinde, komisyonun benimsediği şekilde yola devam edileceğini söyledi.

AK Parti'nin tek başına 330 milletvekili bulunmadığı için anayasa değişikliği yapıp referanduma götürme düşünceleri olmadığını dile getiren Bozdağ, parti içinde de farklı düşünenler olduğunu belirtti.

Başkanlık sisteminin tartışılması gerektiğini ifade eden Bozdağ, ''Türkiye'nin başkanlık sistemine geçmesini istiyoruz. Ne zaman geçer bilemem ama benim kanaatim, Türkiye bu tartışmaları uzunca süre yapacak ve sonuçta bir gün başkanlık sistemine geçecektir'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisi için değil, Türkiye için başkanlık sistemini istediğinin altını çizen Bozdağ, ''Türkiye'nin yönetiminde 10 yıldır bulunan ve tek başına ve güçlü iktidarın başbakanı olarak bunu istiyor. Çünkü Türkiye'nin güçlü iktidarlarla büyüdüğünü, istikrarla daha da güçlendiğini görüyor. Bu istikrarı başka sistemlerin bozmaması için başkanlık sistemine geçmesini istiyor'' diye konuştu.  (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler