YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Murat Bardakçı: Ermeni tasarısı kabul edilse ne olur!
Araştırmacı - Yazar Murat Bardakçı, Nisan ayında yazdığı yazıda sözde Ermeni soykırımı iddiasının yasalaşması halinde ne olacağını açıklamıştı. Bardakçı'ya göre, tasarının yasalaşması hiçbir anlam ifade etmiyor.
Murat Bardakçı: Ermeni tasarısı kabul edilse ne olur!
03 Haziran 2016 / 07:52 Güncelleme: 03 Haziran 2016 / 10:26

Araştırmacı - Yazar Murat Bardakçı, 15 Nisan 2015'te Habertürk gazetesindeki köşesinde dile getirdiği sözde Ermeni soykırımı tasarısını şu cümlelerle değerlendirmişti..

KABUL ETSELER N'OLACAK

Bu telâş üstelik öyle yeni falan da değil, 30-35 senelik gereksiz bir vehim, hattâ vehimden de öte lüzumsuz bir endişe ve karamsarlık...

Vesvese her sene Mart ayında başlar, Ankara’da “Amerikan Başkanı 24 Nisan açıklamasında ‘soykırım’ diyecek olursa biz ne halt ederiz?” diye kara kara düşünülür ama Başkan bu kelimeyi kullanmaz, son senelerde olduğu gibi sadece “metz yeghern”, yani “büyük felâket” demekle yetinir ve hariciyemiz de, devletimiz de bir “Ooooh!” çekip rahatlar.

TAZMİNAT SADECE HAYALDİR!

Ankara senelerden buyana işte böyle inanılmaz şekilde geriliyor, sonra sadece birkaç aylığına tam olmasa bile rahatlıyor ama Demokles’in tepelerinde sallandığını hissettikleri kılıcı hâlâ yerinde duruyor fakat hiç kimse “Amerikan Başkanı ‘soykırım’ dese yahut tasarılar kabul edilse ne olacak?” diye hiç düşünmüyor...

Diyelim ki Başkan “soykırım” ifadesini kullandı, Amerikan Kongresi, Avrupa Parlamentosu yahut dünya bilmem ne Teşkilâtı 24 Nisan’ı “soykırım” günü ilân etti... Ne olur biliyor musunuz? Hiçbir şey! Bütün bunların ardından toprak ve tazminat talepleri geleceğinin endişesindeyiz ama talep edenler ettikleri ile kalırlar, o kadar!

Zira, soykırım yaptığı iddia edilen bir devletin soykırım kurbanı olduğunu söyleyenlere tazminat ödemesinin geçmişte bir örneği yoktur! “Almanya, Nazi döneminin kurbanı olan Yahudiler’e sonradan dünya kadar tazminat ödemişti” diye ortaya atılan ve Türkiye’de de ciddi şekilde tartışılan iddiaların öyle aslı, esası yoktur.

ALMANYA TAZMİNATI KÖLELER İÇİN ÖDEDİ

Almanya, gerçi tazminat ödemiştir ama bu tazminat soykırım değil, “köle olarak kullanma” tazminatıdır. İkinci Dünya Savaşı senelerinde üzerinde “Arbeit macht frei”, yani “Çalışmak özgürleştirir” yazısının bulunduğu toplama kamplarına yahut gaz odalarına gönderilmeyen çok sayıda Yahudi ve bazı savaş esirleri, Almanya’nın içlerindeki fabrikalara, özellikle de savaş sanayii tesislerine yollanmış, buralarda ölmeyecek kadar yemek karşılığında köle gibi çalıştırılmışlardır ve tazminat buralarda günde nerede ise yirmi saat işe koşuşturuldukları için can verenlerin ailelerine ödenmiştir.

ÖDEMEYİ DEVLET YAPMADI

Üstelik, ödemeyi Alman Devleti değil, bedava işçileri öldüresiye kullanan büyük Alman şirketleri yapmıştır. Tazminat görüşmelerinde gerçi hükümet yetkilileri de hazır bulunmuş ama sadece gözlemcilik yapmışlardır ve para devletten değil, Yahudiler’i köle gibi kullanan şirketlerden çıkmıştır.

Dolayısı ile soykırım tasarılarının ardarda kabul edilmesinin yahut Papa’nın, Amerikan Başkanı’nın veya bilmemnerenin saygın liderinin “soykırım” kelimesini telâffuz etmesi hâlinde Türkiye’nin uğrayacağı maddî bir zarar yoktur. Üstelik, Avrupa Parlamentosu’nda bugün oylanması beklenen tasarıda da “Osmanlı İmparatorluğu’nda buharlaşan bir buçuk milyon Ermeni” gibisinden hayalî ifadeler kullanılmış ama tazminata yer verilmemiştir!

Tasarıların kabul edilmesinin bize vereceği tek bir zarar vardır: Bir devlet ve millet için son derece ağır olan “soykırım” suçlamasına maruz kalmamız! Yapmamız gereken, işte budur, yani artık çok geç kalmış olmamıza rağmen çabalarımızı bu konuda yoğunlaştırmak ve şayet yapabilirsek, 1915’te mecburiyetlerin getirdiği “tehcir”in “soykırım” olmadığını anlatmaya çalışmak...

Yani
 // CEM
Paranın dini imanı olmaz mış...
03 Haziran 2016 Cuma 12:36
MURAT BARDAKÇI SANA İFTİRA ATILSA BÖYLE Mİ DAVRANIRSIN???
 // ismail emre
Sen iftiaraya maruz kaldığın zaman aklanmayı mı tercih edersin yoksa zaten karşılığında para vermeyeceğim deyip kabullenmeyi mi tercih edersin?????????????...
03 Haziran 2016 Cuma 08:29
İÇİME SU SERPİLMEDİ..!
 // ismail emre
Bardakçının bakış açısı Türk halkının ve devletinin bakış açısı değil olamaz en azından ben böyle düşünüyorum bizim derdimiz zaten bu kara iftiradır bunu kabullendikten sonra bize verecekleri zarar parayla kıyas edilemez......
03 Haziran 2016 Cuma 08:23
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler