YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Murat Bardakçı: Dinler arası diyalog olmaz
Gazeteci yazar Murat Bardakçı, dinler arası diyaloğun değil, sadece rekabetin olabileceğini vurguladı.
Murat Bardakçı: Dinler arası diyalog olmaz
27 Ocak 2014 / 11:10 Güncelleme: 27 Ocak 2014 / 15:12

Murat Bardakçı, Habertürk ekranlarında yayınlanan Tarihin Arka Odası'nın son bölümünde sözü geçtiğimiz senelerde gerçekleşen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in, Fener Rum Patriği Bartholomeos’a olan ziyaretine getirdi.

"Dinler arasında kardeşlik yoktur"

"Diyanet İşleri Reisi, Patrik'e gitmez. Bu 700 senelik geleneklerimizi ayaklar altına almaktır. Düşünebiliyor musunuz, Ebu Suud'un patrik bilmem ne efendiye gittiğini. Ne farkeder. Aynı şey. Olur mu öyle şey. Bir de patrik hat hediye etmiş. Ona gelen hediyeyi hediye ediyor. Kardeşim iade et. Ben dilenci miyim diye. Diyalog miyalogtur diye gidiyoruz. Dinler kardeşliği; ne kardeşliği. Dinler arasında kardeşlik yoktur. Düşmanlık değil rekabet vardır. İnanca saygıya ben inanmıyorum."

Tek Din İslam'dır
 // Hasan Şenbaş
''Allahu Teala katında tek din İslam'dır.'' (Al-i İmran Suresi, 19. Ayet-i Kerimesi)... Madem tek din İslam, peki siz hala daha hangi dinlerden bahsediyorsunuz? Cübbeli Hoca'nın dediği gibi: (Siz bana dinleri gösterin, ben size arasını bulayım.) ...
27 Ocak 2014 Pazartesi 23:35
Din Nakil İşidir
 // Hasan Şenbaş
sayın Yıldıray ve Salih beyler yorum hakkına sahipsiniz ama dinde yorum şahısların mantığıyla sınırlı olamaz. Din akıl işi değil, nakil işidir ve dahi akıl da nakili destekler. Murat Bey din İslam alimi olmayabilir, fakat söyledikleri İslam dinine göre doğrudur. Aksine iddianız varsa buyrun siz de mantığınıza göre değil İslama göre kanıtlayın.
...
27 Ocak 2014 Pazartesi 23:30
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler